Home > Rubriky a sekce > Tuning > Článek
Mazda CX-5 Tommykaira: už zdálky ministr války
21.12.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Existuje tuning, tuzing a pak tohle - proměna auta takovým způsobem, že máte problém poznat, co vůbec posloužilo za její základ a jaký má smysl.
Rozhodně nemáme nic proti dodatečným úpravám sériových aut, právě naopak. V dnešní době, kdy jsou téměř všichni významní výrobci nuceni vyvíjet většinu modelů tak, aby uspokojily zákazníky v Evropě, Americe i Číně, je zvláště u vyhraněnějších typů velmi obtížné stvořit vůz tak, aby plně uspokojoval vůbec někoho. Rozhodně pak není od věci nevzít zavděk sériovým provedením a nechat si více na svou míru ušít vzhled, upravit projev motoru, vylepšit brzdy, použít „lepivější” pneumatiky či cokoli podobného.
Tomu se obvykle říká tuning a pokud zejména vizuální změny přijdou být někomu nevkusné, popř. technické modifikace zpackané či neúčelné, může celý proces překřtít na tuzing. Pak je tu ale ještě jedna zvláštní kategorie, kdy si úpravce vezme do parády původní auto a stvoří z něj do značné míry něco úplně jiného. Ani to nutně nemusí být špatné, v případě posledního výtvoru japonského tunera Tommykaira jsme ale toho názoru, že se o vkusný ani smysluplný akt nejedná.
Po shlédnutí prvních snímků celého díla (jde tedy o jeden render a fotky nehotového auta) si zřejmě položíte otázku, co to je vůbec zač. Podle některých detailů přídě (hlavně původních předních světel) identifikujete Mazdu, tak že by nová šestka? Ne, tohle je hatchback, takže trojka? Ne, to je CX-5 snížená takovým způsobem, že připomíná kde co, jen ne SUV schopné alespoň přespolního běhu.
Už samotné snížení tohoto kompaktního crossoveru takovým způsobem je značně diskutabilní, neboť poněkud zabíjí původní smysl celého auta. Nic na tom nemění ani nové nástavce blatníků (ty jen rozšiřují stavbu o 10 mm na každé straně) a už vůbec ne obrovská kola nespecifikovaného průměru. Pod 20 palců ale budou mít jen stěží.
Tou pravou ránou ale je, co zbylo, nebo spíše nezbylo z originální přídě a co jí naopak přibylo. Nový je nárazník, maska chladiče i spousta drobných, vesměs svítících přílepků. „Vtipný” je pak náznak ochrany spodní části vozu, i když v tomto případě asi přijde vhod - třeba při přejíždění vysypaných cherry-rajčátek. Pokud zamíříme dále, původní nezůstaly ani boční prahy a záď, ač ji nevidíme celou, nebude asi o nic méně divočejší než příď - zářivé koncovky výfuků ani cosi jako difuzor mnoho krásy nepobraly.
Zatím nejsou známy informace o technických změnách (krom podvozku), to ale neznamená, že se žádné neodehrály, jen Tommykaira o nich zatím nic neprozradil. Více se dozvíme nejpozději 10. ledna 2014 na Tokio Auto Salon, který je zasvěcen právě podobným hrátkám, ani si ale nejsme jisti, zda tohle auto chceme ještě někdy znovu vidět...







Hrůza z tohoto auta jde, víc asi nic
Zdroj: Carscoops
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ve srovnání všech současných BMW M si to na letišti rozdaly hybridy se spalováky, výsledek je naprosto jednoznačný
včera
„Bugatti pro chudé“ pokračuje v krasojízdě, v souboji si podalo skoro závodní speciál na značkách
26.3.2026
VW unikly fotky hotového nového Pola a... Fajn, ale co takové auto řeší?
25.3.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP kraloval Marc Marquez včera 22:04
- V Austinu začal skvěle Filip Salač včera 21:21
- V Superbicích Sam Lowes včera 21:10
- Superpole Portimao: 15. Vostatek, 23. König včera 20:50
- Před Austinem vedou Bezzecchi, Holgado a Quiles 26.3.2026
Nejnovější články
Ceny dekády starých Tesel se začínají blížit nule, tato se prodala za 7 procent původní ceny, i když vypadá fit, funguje a tolik toho nenajela
včera
Hackerský útok ukázal, že osazovat auta povinně systémem na kontrolu alkoholu v dechu řidiče nebude zase tak dobrý nápad
včera
BMW se přidalo, auta v Evropě mohou být brzy kompletně bezemisní i bez jediného prodaného elektromobilu
včera
Mercedes zkusil vysvětlit, proč už vám neprodá motor V12, i když sliboval opak, uškodil si tím jen víc
včera
Chevrolet asi zapomněl, co je za rok, ukázal nová malá auta s motory 6,7 V8 a jsou to pecky do jednoho
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
