Syn zesnulé legendy tuningu kráčí v otcových stopách, už je na šikmé ploše

Dokud Uwe Gemballa jen upravoval Porsche a neznal Radovana Křejčíře, byl živ a úspěšný. Jeho syn se nyní chlubí tím, že je nositelem otcova odkazu. Bohužel, chce se dodat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Syn zesnulé legendy tuningu kráčí v otcových stopách, už je na šikmé ploše

6.3.2020 | Petr Prokopec

Syn zesnulé legendy tuningu kráčí v otcových stopách, už je na šikmé ploše

/

Dokud Uwe Gemballa jen upravoval Porsche a neznal Radovana Křejčíře, byl živ a úspěšný. Jeho syn se nyní chlubí tím, že je nositelem otcova odkazu. Bohužel, chce se dodat.

Tuningová společnost Gemballa byla založena již v roce 1981. Ihned na sebe začala nemalou měrou upozorňovat, neboť její program zahrnoval divoké bodykity i extrémně výkonné motory. Většina produktů přitom měla základ v Porsche, což platilo také o prototypu Extremo, který se objevil v roce 1996 a jenž sloužil pneumatikářské firmě Fulda jako propagační vůz. Zakladatel firmy Uwe Gemballa si za tuto kreaci pak neváhal naúčtovat rovný milion marek.

O šest let později se tuningová firma proslavila ještě více, neboť její GTR 600-R neboli upravené Porsche 911 GT3 generace 996 s šesti sty koňmi pod kapotou zajelo Nordschleife za 7 minut a 32,5 sekundy. Stanoven tak byl nový rekord pro silniční vozidla, který sice byl od té doby mnohokrát a výrazně překonán, ovšem i nadále budí pozornost. Před osmnácti lety pak byl doslova šokem, neboť nebývalo obvyklé, aby „kuře přechytračilo slepice“.

Úpravce se pozvolna začala věnovat i jiným vozům než jen těm zuffenhausenským, svůj otisk tak Gemballa zanechal i na Ferrari Enzo či McLarenu MP4-12C. Poté ovšem přišel rok 2010 a zakladatel firmy beze stop zmizel kdesi v Jižní Africe. V říjnu pak bylo nalezeno jeho tělo, stejně jako vrah. Toho o pět let později doplnili ve vězení tři další kolegové, stejně jako za mřížemi skončil i údajný mozek celé akce, a to český uprchlík Radovan Krejčíř.

Jak následně ukázalo policejní vyšetřování, Gemballa byl zapleten v praní peněz, což se mu nevyplatilo. Firmu tak převzal její dosavadní ředitel Andreas Schwarz, který společně s investorem Steffenem Korbachem odkoupili práva na užívání názvu společnosti. První zmíněný ovšem před čtyřmi roky na svůj post rezignoval, přičemž následně Korbachovi odprodal i svůj podíl. Ten tak v tunignovém byznysu pokračuje jako jediný majitel.

Momentálně Korbach chystá soudní při, neboť na názvu a úspěchu firmy měl začít parazitovat Uweho syn Marc Phillipp Gemballa. Ten si založil firmu MP Gemballa, která se taktéž zabývá úpravami aut, přičemž znovu je v centru dění hlavně značka Porsche. K propagaci svých kreací má ovšem používat své jméno způsobem, kterým vytváří dojem, že je „ten Gemballa”. Tím se podle Korbacha dopouští nelegálního jednání a vypadá to, že jablko nepadlo daleko od stromu.

To ostatně připouští sám Marc Phillip, který sám sebe považuje za „nositele otcova odkazu“. Teď jej čeká soudní spor, který bude sám o sobě zapeklitý - nebude totiž jednoduché omezovat člověka, který se jmenuje Gemballa, v používání jména Gemballa. Pokud to ale činí způsobem, který parazituje na bývalé firmě svého otce, pak jej pozitivní verdikt jistě nečeká.


Syn zesnulé legendy tuningu kráčí v otcových stopách, už je na šikmé ploše - 1 - Gemballa 2020 zaloba 01
Marc Phillipp Gemballa stejně jako jeho otec zjevně sklouzl na šikmou plochu...

Syn zesnulé legendy tuningu kráčí v otcových stopách, už je na šikmé ploše - 2 - Gemballa 2020 zaloba 02
...neboť k propagaci své nové firmy užívá značku i produkty, které sice nesou jeho příjmení, ovšem od roku 2010 legálně patří Steffenu Korbachovi

Zdroj: Gemballa

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše