Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete

V životním cyklu auta jen zřídkakdy najdeme moment, kdy je o něj větší zájem, než ve chvíli jeho příchodu na trh. Právě v ten Audi zastavilo výrobu nové A6, proč?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete

9.5.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V životním cyklu auta jen zřídkakdy najdeme moment, kdy je o něj větší zájem, než ve chvíli jeho příchodu na trh. Právě v ten Audi zastavilo výrobu nové A6, proč?

Diesely ztrácejí půdu pod nohama stále více. Začíná být pomalu jedno, zda jde o staré pohonné jednotky, které skutečně lze považovat za škodlivé, či o ty moderní, jež jsou vybaveny takovým množstvím anti-emisních systémů, že jen na jejich vyjmenování bychom potřebovali několik odstavců. Většina lidí zkrátka při jakékoliv zmínce o dieselech začíná prskat, aniž by k tomu měli racionální důvod.

Nyní tu máme další hřebíček do rakve těchto motorů a opět souvisí s koncernem VW. Německý spolkový úřad KBA totiž obvinil dceřiné Audi, že používá „ilegální mařící zařízení“. Tentokráte ovšem nejde o software upravující mapu pohonné jednotky, nýbrž o program, který redukuje použití roztoku močoviny AdBlue.

Podle zjištění deníku Der Spiegel mělo Audi implementovat úpravu, jež v průběhu finálních 2 400 kilometrů před dojitím kapaliny snižuje objem vstřikovaného roztoku močoviny. Smysl byl jednoduchý - Audi tak mělo předcházet tomu, aby řidiči nemuseli dolévat roztok sami, místo toho by jim byl automaticky doplněn v servisech při běžných servisních prohlídkách. Jinými slovy se tedy dá říci, že Audi myslí na peněženky a čisté ruce svých zákazníků, i když jistě myslí i na svou kasu.

Problémem však je, že při redukci funkce AdBlue míří do ovzduší mnohem větší množství emisí NOx. KBA uvádí, že tímto softwarem je osazeno zhruba 60 tisíc exemplářů A6 a A7, přibližně 33 tisíc z nich pak jezdí po německých silnicích. Pokud se obvinění úřadu potvrdí, budou všechna tato auta muset být povolána zpět do servisů - v Německu nejspíše povinně.

Pikantní na této záležitosti je, že Audi v reakci na tato zjištění zastavilo výrobu a prodej zcela nové generace A6. Ta byla představena v březnu v Ženevě, přičemž k zákazníkům ještě nedorazila ani kus. Nemalé množství objednávek automobilka však již eviduje, všechny čekatele tak prý musela obeslat s vysvětlením, že realizace dodávky se protáhne.

I když to automobilka oficiálně nepotvrdila, zdá se být nad slunce jasné, že i dieselové motory nové generace disponují stejným problematickým softwarem jako ty předchozí. Audi tedy v tuto chvíli vyčkává na dořešení kauzy u starších aut, aby případně u nových rovnou provedlo servisní zásah, než aby jej vozy musely podstoupit zpětně.

Ve výsledku to ovšem nic nemění na skutečnosti, že zde opětovně máme nové obvinění související s diesely. Zda bude potvrzeno či vyvráceno, přitom již není tak důležité. Jak už to dnes chodí, už podezření stačí k tomu, aby byly napáchány těžko odstranitelné škody. Nikoho už pak nezajímá, že byl obviněný shledán nevinným, punc zločince už mu nikdo neodpáře.


Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 1 - Audi A6 2018 oficialni sada 13Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 2 - Audi A6 2018 oficialni sada 14Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 3 - Audi A6 2018 oficialni sada 15Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 4 - Audi A6 2018 oficialni sada 16Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 5 - Audi A6 2018 oficialni sada 17Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 6 - Audi A6 2018 oficialni sada 18
Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 7 - Audi A6 2018 oficialni sada 20Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 8 - Audi A6 2018 oficialni sada 21Audi zastavilo výrobu nové A6, aniž by dodalo jediné auto. Důvod uhádnete - 9 - Audi A6 2018 oficialni sada 22
Audi zastavilo výrobu a prodej nové generace A6 TDI kvůli obviněním, jenž se týkají starého modelu. Je tedy problematickým softwarem osazena i novinka? Je to nanejvýš pravděpodobné

Zdroj: Der Spiegel

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše