Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází

Když je něčeho na trhu málo, ceny to žene nahoru. Přesně tato situace nastala v případě palladia, jehož ceny jsou dnes už pětkrát vyšší než před třemi roky. Na vině je Čína, profituje z toho mimo jiné Rusko.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází

19.1.2020 | Petr Miler

Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když je něčeho na trhu málo, ceny to žene nahoru. Přesně tato situace nastala v případě palladia, jehož ceny jsou dnes už pětkrát vyšší než před třemi roky. Na vině je Čína, profituje z toho mimo jiné Rusko.

Přísnější a přísnější pravidla pro homologaci aut ženou jejich emise škodlivin stále níže, což je nepochybně v pořádku. Přes pokračující ostrakizaci automobilů je třeba říci, že emise nových vozů jsou dnes tak nízké, že nepředstavují žádné podstatné bezprostřední ani dlouhodobé riziko pro své okolí, tato situace ale nenastala mávnutím kouzelného proutku.

Je dílem mnohých opatření, která se starají jak o efektivnější fungování samotných motorů, tak o následné čistění zplodin z nich přirozeně vycházejících. Ve druhém jmenovaném procesu hraje zásadní roli katalyzátor, který je mixem drahých kovů rozkládajících některé škodlivé látky a zásadní roli v něm hraje palladium. Právě to nyní dochází.

„Na trhu není žádný kov. Kupující drží zásoby na skladě, všechny dřívější skončily v Číně,” řekl agentuře Reuters jeden z obchodníků na londýnské burze. A má pravdu. Nové emisní normy platné v Číně znamenají, že na každý vyrobený vůz je třeba asi o 30 % palladia více než dříve a na takový nárůst poptávky nebyl trh připraven.

Ceny tohoto vzácného kovu tak letí do nebes, a to vskutku závratnou rychlostí. V roce 2016 stála jedna troyská unce 500 dolarů, nyní stojí to samé množství 2 500 dolarů. A jen za poslední týden stoupla cena o 25 %. Frederic Panizzutti ze švýcarské firmy MKS, která s palladiem obchoduje, říká, že na tomto trendu se v dohledné době nic nezmění, cena prý půjde jen nahoru a nahoru.

Co to znamená pro nás? Že nová auta budou zas o něco dražší. Poptávka v Číně jistě neklesne a dodávky nemají být jak bezprostředně zvýšeny. Dvě pětiny světového palladia pochází z jihu Afriky, kde se těžbu už nedaří zvýšit - loni ve srovnání s předloňskem dokonce poklesla. Vítězem je tak pro tuto chvíli Rusko, které má tohoto vzácného kovu dost a v tuto chvíli na jeho těžbě vydělává podle agentury TASS miliardy navíc. V delším časovém horizontu půjde cena zřejmě dolů, neboť vysoká hodnota na trhu přiláká nové investory a zvýší těžbu, podle analytiků to ale může trvat i roky.


Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 1 - Paladium vyroba 01Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 2 - Paladium vyroba 02Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 3 - Paladium vyroba 03
Takto probíhá výroba palladia, skutečně vzácného kovu - dnes je jeho troyská unce o tisíc dolarů dražší než zlato

Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 4 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 01Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 5 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 02Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 6 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 03Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 7 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 04Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 8 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 05Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 9 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 06Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 10 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 07Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 11 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 08Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 12 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 09Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 13 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 10Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 14 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 11Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 15 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 12Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 16 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 13Auta budou zase o něco dražší, vzácný kov nezbytný pro jejich výrobu dochází - 17 - Jak vypada pouzity katalyzator uvnitr foto 14
Používáno je hlavně v katalyzátorech aut, které jsou koktejlem vzácných kovů

Zdroje: Reuters, TASS, speedkar99@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.