Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům

Polohu moderních aut dnes lze sledovat na dálku díky vestavěnému GPS a datovému připojení, obvykle je ale třeba k tomu mít zaplacené patřičné služby. Jak vidno, platí to i v případě, kdy auto někdo ukradne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům

19.12.2019 | Mirek Mazal

Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Polohu moderních aut dnes lze sledovat na dálku díky vestavěnému GPS a datovému připojení, obvykle je ale třeba k tomu mít zaplacené patřičné služby. Jak vidno, platí to i v případě, kdy auto někdo ukradne.

Majitel zánovní Hondy Accord modelového roku 2019 nemůže přijít výrobci na jméno poté, co byl čerstvě zajetý sedan odcizen zloději a japonská automobilka odmítla poskytnout policistům informace o aktuální poloze. Legitimní vlastník zuří, protože by ochota spolupracovat usnadnila dnes už možná nereálné nalezení ukradeného vozu.

Bezpečnostní kamery sousedů byly zapnuté minulou středu, když Laydha Ablhda navštívili nezvaní hosté. Tři zloději si přišli zhruba v pět hodin ráno vyzvednout jeho Hondu a o několik hodin později byla na místě už přivolaná policie. Vyšetřovatelé neměli žádné jasné stopy, proto okradeného napadlo využít blízký záznam veřejného prostoru a k tomu přidat podrobnosti aktuálního umístění Accordu od samotné automobilky.

Policejní vyšetřovatel souhlasil a zavolal přímo do kanadského zastoupení automobilky s tím, že hledaný vůz měl pravděpodobně zabudovaný sledovací systém s autorizovaným přístupem značky. Odpověď byla kladná - operátor skutečně našel popisovaný cíl, ale pracovník telefonní linky odmítl sdělit podrobnosti navzdory opakovanému prokazování totožnosti i pracovní pozice volajícího vyšetřovatele a zřetelného souhlasu majitele.

Problém nebyl legální, byl obchodní - podle majitele vozu zaměstnanec call centra nechtěl zveřejnit zeměpisné souřadnice, protože chybělo uhrazené předplatné služby HondaLink s funkcí vyhledávání auta. Policista oslovil nadřízeného operátora a znovu požádal informace, nicméně Honda opět odmítla podlehnout s tím, že by musela mít soudní příkaz. S tím lze souhlasit v situaci, kdy by měla jednat v rozporu se zájmem zákazníka, v tomto ale mohl být „poškozen” leda zloději.

Situace na každý pád neměla rychlé řešení, proto za pár minut Ablhd zavolal zpět a zaplatil poplatek 148 USD (3 400 Kč) za předplatné funkce HondaLink. Poté mu ale bylo směle sděleno, že signál Accordu byl v mezičase ztracen. Jak absurdně promarněná příležitost chytit zloděje aut.

Jak jsme již zmínili, není možné podávat citlivé informace na počkání po telefonu, ovšem zde majitel vydal souhlas k lustrování a on i vyšetřovatel se jasně identifikovali. Úzkoprsá automobilka ve svém prohlášení uvedla, že byly dodržovány všechny „příslušné protokoly“ a firma popřela jakoukoliv dřívější znalost polohy vozu. „Tento zákazník neměl aktivní předplatné HondaLink, které je nutné k vyhledání vozidla. Bez aktivního předplatného by policie musela předložit soudní příkaz k aktivaci lokalizačních služeb ve vozidle a žádný takový příkaz nebyl poskytnut,“ sdělil mluvčí kanadské sekce John Bordignon.

Podivné, Honda ale asi nakonec může být spokojena. Má svých 148 dolarů, které tak moc chtěla...


Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 1 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 01Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 2 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 02Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 3 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 03Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 4 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 04Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 5 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 05Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 6 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 06Automobilka mohla sdělit policii polohu ukradeného vozu, utajila ji kvůli 148 dolarům - 7 - Honda nechtela sdelit polohu vozu foto 07
Neaktivovaný příplatek HondaLink mohl usnadnit práci policistům, ale výrobce byl dost hloupě proti

Zdroj: Global News, Honda Canada Inc.@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše