Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky

Je to vážně jako projevy politiků, kteří půl hodiny mluví a k věci nic neřeknou. Výrobce ani nerozporuje, že by auto bylo méně ohleduplné k přírodě, protože není. Podle něj je ale důležitější je, že ke značce vábí klienty, kteří nemají hluboko do kapsy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky

14.7.2022 | Petr Prokopec

Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky

/

Foto: General Motors

Je to vážně jako projevy politiků, kteří půl hodiny mluví a k věci nic neřeknou. Výrobce ani nerozporuje, že by auto bylo méně ohleduplné k přírodě, protože není. Podle něj je ale důležitější je, že ke značce vábí klienty, kteří nemají hluboko do kapsy.

Prakticky od chvíle, kdy koncern General Motors představil novou generaci Hummeru, se ptáme, jak tento pick-up může pomoci životnímu prostředí. Disponuje totiž sice pouze elektrickým pohonem, zároveň tu ovšem máme čtyřtunové monstrum. Je tak zcela jasné, že na jeho rozpohybování bude třeba daleko více energie než v případě 1,5tunového vozu se spalovacím ústrojím. A jelikož elektřina nevzniká ze vzduchu či z ničeho, nýbrž je nadále vyráběna způsoby, které nikdy nejsou bezemisní (a dominantně jde o uhlí), auto znamená pořádnou zátěž pro přírodu i ovzduší.

Před pár dny jsme probírali výsledky studie, která přesně na toto upozorňovala. Její autoři totiž uvádí, že v rámci zprůměrovaného globálního energetického mixu Hummer EV vyprodukuje 341 gramů CO2 na kilometr. Pochopitelně nepřímo, tedy skrze elektrárenské komíny a nikoli vlastní výfuky. To však není až tak podstatné, stěžejní je, že životnímu prostředí opravdu neprospívá. Naopak mu dokonce může škodit daleko více než několik spalovacích aut dohromady.

Dalo se předpokládat, že koncern GM na toto zjištění zareaguje, přeci jen elektrický Hummer nestaví do dobrého světla. Ze slov mluvčího kdysi největší automobilky světa nicméně zůstává rozum stát. General Motors totiž ani nepopírá, že za emisní stopu nového pick-upu by se nestyděl ani letitý náklaďák s objemným dieselem, jenže veškerá produkce emisí prý bledne ve srovnání s tím, jaký má Hummer dopad na publikum.

„Studie ignoruje význam výkonných elektromobilů jako je GMC Hummer EV, a jejich pozitivní dopad na celý trh. Pětasedmdesát procent z desítek tisíc zákazníků, kteří si zarezervovali Hummer EV, nikdy předtím elektromobil nevlastnilo. GMC Hummer EV tak plní zadání na jedničku, neboť k bateriovým vozům přivádí více skeptiků, než kterýkoliv z takovýchto kritiků,“ uvedl zástupce GM k vozu, jehož cena startuje v přepočtu na 2,5 milionech korun a který tak oslní jen bohaté.

Automobilce je přitom třeba připomenout, že prakticky nikdo ze zákazníků si nezarezervoval nový elektromobil. Víceméně všichni totiž zatoužili po návratu Hummeru, zvláště v kontextu s výkonem - tisíc koní totiž žádná předchozí verze nenabízela. Ve finále by tedy bylo zcela jedno, zda by pod kapotou bylo spalovací ústrojí či elektrické. Právě sázkou na baterie nicméně automobilka elektromobilitě vlastně ublížila.

Prakticky každý se zdravým rozumem si totiž dokáže uvědomit, že čtyřtunové auto nemůže být ekologické už z principu. Navíc je třeba dodat, že ona studie počítala pouze s emisní zátěží v provozu, nikoliv s tou, která vzniká při výrobě. Na baterie o kapacitě 246,8/212,7 kWh (celková/využitelná), které Hummer používá, a jenž váží více než mnohé automobily, totiž padlo neskutečné množství vzácných kovů.

Koncern GM tak začíná připomínat nejednoho českého politika, nevyjímaje ty ze současné vládnoucí garnitury, kteří jsou schopni vyjádřit se ke kde čemu a k věci neříct vůbec nic. Americká automobilka přiznala, že nový Hummer je neekologický, ovšem to přece nevadí, když se tak dobře prodává a tím pádem skvěle plní firemní kasu. Jelikož ale něco takového by na veřejnosti dobře nevyznělo, byl zisk vyměněn za „vyšší elektrické dobro“.


Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky - 1 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 01Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky - 2 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 02Automobilka zkusila obhájit, proč její elektromobil produkuje víc emisí než spalovací auta, připomíná to politiky - 3 - GMC Hummer EV 2022 nova sada 03
Čtyřtunový elektrický Hummer nemůže být ekologický už z principu. Automobilka to dokonce potvrzuje, dle jejího názoru to však nevadí - podstatné je, že k ní vábí klientelu s naditými kapsami. Foto: General Motors

Zdroj: GM Authority

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.