Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun

Graffiti mnozí považují za projev vandalství, jeden posprejovaný náklaďák se ale brzy má prodat v aukci za více než 40 milionů Kč. Jen kvůli certifikátu umělce bez prozrazené identity.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun

3.9.2019 | Mirek Mazal

Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Graffiti mnozí považují za projev vandalství, jeden posprejovaný náklaďák se ale brzy má prodat v aukci za více než 40 milionů Kč. Jen kvůli certifikátu umělce bez prozrazené identity.

Banksy začínal jako mnoho jiných anonymních umělců ohánějících se barvami ve spreji. Na rozdíl od mnoha z nich se ale jeho bristolský undergroundový street art stal předmětem velkého zájmu a na jeho malby na zdi domů, mostní konstrukce nebo dokonce auta přestalo být pohlíženo jako na vandalství. Výběr místa, kde některé ze svých děl vytvořil, byl vždy čistě na něm, většinou však šlo o budovy, mosty či dokonce lodě. Jen málo z nich bylo „pohyblivých” tak jako Volvo FL6 ročníku 1988.

Turbo Zone Truck se umělcovým plátnem stal už v roce 2000, kdy měl ke své současné slávě daleko. A je stále největším autorizovaným Banksyho dílem. Pokrývá celkovou plochu 80 metrů čtverečných 17tunového náklaďáku, který vlastnil cirkus specializující se na pyrotechniku. Autor na grafitti pracoval dva týdny a poté se pojízdný obraz vydal na cestu napříč Evropou až do Jižní Ameriky. Po návratu umělecký exponát získal aukční dům Bonhams, aby mohly začít přípravy jeho veřejné dražby.

Současný majitel považuje automobil za fascinující záznam toho, jak umělec volal po anarchii a společenská změna byla pro jeho práci ústřední ještě předtím, než se stal „někým”. I když je vlastně pořád nikým, neboť jeho pravá identita zůstává veřejnosti neznámá.

Kompozice nese všechny znaky práce tohoto jedinečného provokatéra, obeznámil veřejnost s detaily Ralph Taylor z Bonhams. Aukce začne 14. září během festivalu Goodwood Revival. Za dílo s certifikátem Banksy Pest Control by zájemce mohl dát až 1,5 milionu liber, tedy 42,8 milionu Kč. Vskutku tučná suma na jeden posprejovaný starý náklaďák...


Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 1 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 01Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 2 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 02Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 3 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 03Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 4 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 04Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 5 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 05Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 6 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 06Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 7 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 07Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 8 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 08Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 9 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 09Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 10 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 10Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 11 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 11Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 12 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 12Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 13 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 13Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 14 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 14Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 15 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 15Největší dílo tajemného sprejera míří do aukce, přijde na desítky milionů korun - 16 - Volvo FL6 1988 Banksy aukce 16
Volvo FL6 z roku 1988 se kdysi se svolením majitele stalo volnou plochu pro Banksyho tvorbu. Pomalovaný náklaďák je dnes považován za drahé umění

Zdroj: Bonhams

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.