Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl

Ne, Bentley do žádného ze svých aut zatím nemontuje diesel. Majitel GT ale došel k závěru, že nahradit jím sametovou W12 je dobrý nápad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl

22.4.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ne, Bentley do žádného ze svých aut zatím nemontuje diesel. Majitel GT ale došel k závěru, že nahradit jím sametovou W12 je dobrý nápad.

Dá se rozumně předpokládat, že většina lidí, kteří si koupí vůz značky Bentley, si ho nekoupí kvůli tomu, aby jezdili s nízkou spotřebou. Nemáme na mysli, že „na to přece mají”, ale spíše to, že pro ně budou důležitější věci jako britský luxus v kabině, elegantní a nepříliš nápadný design, pohodlí na dlouhých cestách nebo ohromná zásoba výkonu a dynamiky, pramenící z šestilitrového motoru W12 pod kapotou.

Kdyby si chtěli pořídit auto s co nejnižší spotřebou, mohli by zvolit třeba Octavii TDI. Jakkoliv oproti Bentley Continental GT snad nemůže být většího protipólu než dieselová Octavia, schopnost jezdit s nízkou spotřebou nelze tomuto fenoménu českých silnic upřít. Také méně nápadné tohle auto už snad být nemůže, pokud není jasně žluté, ale britského luxusu se tu nedočkáte ani v nejlépe vybavené verzi, ohromné zásoby výkonu už vůbec ne a na pohodlí na dlouhých cestách jsou také lepší auta.

Lucemburský majitel dvanáctiválcového Bentley Continental GT se však rozhodl, že mu sametový dvanáctiválec s mamutí silou nevyhovuje, že by měl pod kapotou svého grand toureru raději dieselový motor. Ovšem, nenamontoval německo-český čtyřválec, ale zas tak daleko od něj nešel - do útrob Continentalu míří třílitrový vidlicový šestiválec TDI z Volkswagenu Phaeton, který této přestavbě padl za oběť.

Co majitele vedlo zrovna k takovémuto kroku, netušíme. Třeba to byla právě spotřeba, třeba to ale byla touha mít dieselový Bentley ještě dřív, než takové auto ve formě SUV vyrobí sama automobilka. Anebo se prostě chce odlišit, jen si nejsme jisti, že tohle je zrovna ten správný směr. Proč byl zvolen konkrétně šestiválec, také nevíme, ale troufli bychom si to odhadnout - je o pořádný kus menší než pětilitrová V10 TDI, která se do Phaetonu také montovala a Bentley by slušela více.

Nemáme tušení, zda se V10 TDI do motorového prostoru Continentalu vejde, ostatně W12 jsou dva spojené motory VR6, takže je možné, že desetiválec skutečně byl prostě moc dlouhý. A osmiválec 4,2 TDI zase nemusel pasovat z jiných důvodů, popř. nebyl k dispozici vhodný dárcovský vůz, takže padla volba na V6. V každém případě to ale po stránce výkonu změna k lepšímu rozhodně nebude - 3,0 V6 TDI z Phaetonu nabídne 225 koní a 450 Nm, zatímco W12 dávala 560 koní a 650 Nm.

Vylepšení spotřeby bude ale zřejmě ohromné. Nakonec i Phaeton se vyráběl se slabší verzí motoru 6,0 W12 (450 koní) a v kombinaci si řekl o 14,5 litru benzinu na 100 km, šestiválcový diesel chce jen 8,5 litru. Hmotnost aut je prakticky totožná a pokud kombinovaná spotřeba Conti GT W12 činí 17,1 litru benzinu na 100 km, bude pokles skoro desetilitrový. Dynamický propad ale bude podobný - Phaeton zrychluje na stovku za bezmála 9 sekund, Continentalu GT stačí pouhých 4,8 sekundy.

Přestavby zatím není hotová, a tak o výsledku nemůžeme hovořit jasněji. StejNě tak nemůžeme nabídnout fotografie ani video chrochtajícího Bentley, nicméně fotky první půlky prací toho také řeknou spoustu...


Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 1 - bentley continental gt tdi 01Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 2 - bentley continental gt tdi 02Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 3 - bentley continental gt tdi 02aBentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 4 - bentley continental gt tdi 03Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 5 - bentley continental gt tdi 04Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 6 - bentley continental gt tdi 05Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 7 - bentley continental gt tdi 06Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 8 - bentley continental gt tdi 07Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 9 - bentley continental gt tdi 08Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 10 - bentley continental gt tdi 08aBentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 11 - bentley continental gt tdi 09Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 12 - bentley continental gt tdi 10Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 13 - bentley continental gt tdi 11Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 14 - bentley continental gt tdi 12Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 15 - bentley continental gt tdi 13Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 16 - bentley continental gt tdi 13aBentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 17 - bentley continental gt tdi 14Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 18 - bentley continental gt tdi 15Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 19 - bentley continental gt tdi 16Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 20 - bentley continental gt tdi 17Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 21 - bentley continental gt tdi 18Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 22 - bentley continental gt tdi 19Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 23 - bentley continental gt tdi 20Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 24 - bentley continental gt tdi 21Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 25 - bentley continental gt tdi 22Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 26 - bentley continental gt tdi 23Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 27 - bentley continental gt tdi 24Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 28 - bentley continental gt tdi 25Bentley Continental GT s motorem TDI sníží spotřebu na půl - 29 - bentley continental gt tdi 26
Dieselový Bentley Continental GT bude skutečnou raritou...

Zdroj: Dutch Build přes Autoblog.nl

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.