Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu

V posledních letech skupovaly jednu významnou automobilku za druhou a zdálo se, že peněz mají na rozdávání. Možná měly, bez opory v čínském trhu ale nemají šanci dál expandovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu

12.8.2019 | Petr Prokopec

Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu

/

V posledních letech skupovaly jednu významnou automobilku za druhou a zdálo se, že peněz mají na rozdávání. Možná měly, bez opory v čínském trhu ale nemají šanci dál expandovat.

Automobilka Geely může být považována za jednu z nejvlivnějších na světě, jakkoliv na nejvýznamnějších trzích Evropy, Ameriky či v Japonsku na její vlastní produkty zatím nenarazíte. Nicméně v průběhu posledních let začlenila pod svá ochranná křídla řadu významných značek a dnes ji patří Volvo, Lotus, Proton nebo Smart. Kromě toho je skrze svého majitele největším akcionářem německého Daimleru, výrobce Mercedesů a stoprocentně tedy jde o společnost, která dokáže zahýbat děním. Jenže na všechno tohle si musela někde vydělat a prodejem Lotusů to nebylo.

Zlatonosnou slepicí se pro automobilku pochopitelně stal domácí trh, na kterém po dvě dekády konstantně rostla a loni na něm prodala 1,4 milionu aut. To je, pro srovnání, skoro totéž co prodá mocný Volkswagen v Evropě a je třeba dodat, že stejně jako VW ani Geely neprodává auta jen pod vlastní značkou. Za loňský rok tak automobilka vykázala zisk skoro 44 miliard Kč a jakkoli existují i ziskovější výrobci, na značku založenou v roce 1996 je to obdivuhodný výsledek.

Jenže čínský trh s auty se nyní propadá. Prodeje nových vozů jdou dolů už takřka rok v kuse a daleko více jsou přitom poklesem poptávky zasaženy domácí značky. Bývalý výrobce ledniček (odtud nakonec slovo Geely) je coby největší čínská automobilka odlivem zákazníků zasažen opravdu výrazně - prodeje značky klesají již čtvrtý měsíc v řadě o více než dvacet procent a jen od dubna do července prodala firma o 120 tisíc aut méně než ve stejném období loňského roku. A situaci nemění nic, slevy, další pobídky, ani nové modely.

Co je snad ještě horší, dle analytiků mohou tyto firmy zapomenout na světlejší zítřky. Čínský trh se hned tak nesrovná a tamní značky ubíjí přílišná specializace na domácí klientelu. Zatímco VW může litovat ztrát v USA a zahojit se třeba v Jižní Americe, čínské automobilky mají obvykle jen Čínu, na jiné trhy teprve začínají pronikat. Limitující je tak rázem i jejich portfolio, které se obvykle soustředí na nejmasovější klientelu kupující hlavně levné kompaktní a subkompaktní sedany. Zrovna tato část zákazníků přestává auta kupovat nejvíce a automobilkám zbývá spousta draze nevyužitých výrobních kapacit.

A je tu ještě jeden problém, který zná znovu Geely velmi dobře - tlak čínské vlády na rozvoj elektromobility. Čínské automobilky počítaly s tím, že toto zkrátka klapne a přišly na trh s řadou nových modelů, například Geely vytáhlo novou značku Geometry. Jenže rozvoj elektromobility je pořád rozmar, který v těžkých dobách nebudou podporovat ani zákazníci, ani vláda. Ta dosud elektrická auta štědře dotovala, k 25. červenci ale snížila výši podpory o více než 50 procent. A zároveň naznačila, že do konce roku státní i lokální pobídky nejspíše skončí úplně.

Čínským firmám tak zůstávají v rukou nevyužitelné výrobní kapacity, obtížně prodejné levné modely a nové elektromobily, které se brzy mohou stát neprodejnými zcela. Geely je na tom tak ještě docela dobře, například konkurenční Jianghuai Automobile (JAC), který na elektromobily vsadil více, hlásí už nyní 66procentní propad jejich odbytu. A má být jen hůř.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že čínský sen o ovládnutí automobilového světa se rozplývá. Dosud sebevědomé firmy lovící zavedené zahraniční značky budou mít nyní plné ruce práce s tím udržet se nad vodou na klíčovém domácím trhu, který míří ke dnu a nikde není psáno, že další pokles nebude následovat. Na svých zahraničních akvizicích se pak Geely moc nezahojí - Lotus bude chvíli peníze jen polykat, Proton je okrajovou záležitostí, Mercedes je ve ztrátě a Volvo je sice ziskové, ale v době, kdy automobilky čekají horší časy i v Evropě a USA, nelze zázraky čekat ani zde. Tohle bude ještě zajímavé.


Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 1 - Geely Preface 2019 zive foto 01Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 2 - Geely Preface 2019 zive foto 02Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 3 - Geely Preface 2019 zive foto 03Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 4 - Geely Preface 2019 zive foto 04Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 5 - Geely Preface 2019 zive foto 05Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 6 - Geely Preface 2019 zive foto 06Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 7 - Geely Preface 2019 zive foto 07Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 8 - Geely Preface 2019 zive foto 08Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 9 - Geely Preface 2019 zive foto 09Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 10 - Geely Preface 2019 zive foto 10Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 11 - Geely Preface 2019 zive foto 11Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 12 - Geely Preface 2019 zive foto 12Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 13 - Geely Preface 2019 zive foto 13Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 14 - Geely Preface 2019 zive foto 14Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 15 - Geely Preface 2019 zive foto 15Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 16 - Geely Preface 2019 zive foto 16Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 17 - Geely Preface 2019 zive foto 17Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 18 - Geely Preface 2019 zive foto 18Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 19 - Geely Preface 2019 zive foto 19Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 20 - Geely Preface 2019 zive foto 20Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 21 - Geely Preface 2019 zive foto 21Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 22 - Geely Preface 2019 zive foto 22Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 23 - Geely Preface 2019 zive foto 23Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 24 - Geely Preface 2019 zive foto 24Čínský sen o ovládnutí světa aut se rozplývá, domácí prodeje jdou ke dnu - 25 - Geely Preface 2019 zive foto 25
Geely Preface byl sebevědomý koncept snažící se ukázat, že Číňané si teď něco jako Volvo zvládnou postavit i sami. Předpokládáme, že zůstane jen u něj - v současných problémech nebudou mít Číňané na posun podobného auta do sériové výroby ani pomyšlení

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše