Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla

Pro většinu moderních aut je tato zkouška formalitou a řeší se pouze to, v jaké rychlosti ji zvládne. Dacia Sandero ji zjevně nezvládá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla

27.12.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pro většinu moderních aut je tato zkouška formalitou a řeší se pouze to, v jaké rychlosti ji zvládne. Dacia Sandero ji zjevně nezvládá.

Losí test, původem švédská simulace momentu, kdy s autem na silnici musíte zničehonic provést ostrý úhybný manévr před překážkou na silnici, je pro auta vždy tvrdým oříškem. Klade velké nároky zejména na správné nastavení podvozku, ale i na kalibraci elektronických systémů, které v takový moment mohou a také nemusí pomoci. Od doby, kdy se v této zkoušce neslavně převrátil tehdy nový Mercedes třídy A, si výrobci dávají pozor na to, aby vůz losí testy zvládal co nejlépe. A většinou se jim to daří.

Pravda, některá auta jsou v tomto testu docela pomalá, tedy zvládnou simulovaný problém vyřešit při nižší rychlosti než jiná, nepovažujme to ale automaticky za tragédii. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby to zvládla v rychlosti vyšší, pokud ale mění tuto schopnost za komfort či jiný pozitivní aspekt, je na každém, aby se rozhodl, co preferuje - že každé auto nemůže jezdit jako Ferrari, je nabíledni.

Pak jsou tu ale vozy, které v určité chvíli zcela začnou ztrácet balanc a buď se zcela převrátí, nebo k tomu nemají daleko. O Mercedesu třídy A už jsme hovořili, docela nedávno měla podobný problém i Toyota. Ta už se zcela nepřevrátila, chybělo ji k tomu ale velmi málo. A dnes se podíváme na ne zcela radostný případ, který je nám z automobilového pohledu o dost bližší.

Pick-upy Toyoty u nás totiž nejsou zrovna masové oblíbenými vozy, modely Dacie ano. Jedním z nich je i Sandero, jedno z nejlevnějších aut na trhu, které v České republice stojí od 174 900 Kč. Čeho všeho se při tak nízké ceně musíte vzdát? Bezpečnosti? Do jisté míry ano, a to i když sáhnete o poznání dražší verzi Stepway stojící od 276 400 Kč.

Španělští kolegové z KM77 podrobili právě tuto variantu standardizovanému losímu testu a byli překvapeni. Sandero již v 72 km/h, tedy na poměry této zkoušky v průměrné rychlosti, nejenže kapitulovalo před snahou celý test vůbec absolvovat, ale začalo hrozit i převrácením na bok. A není to tak, že by se naklonilo a zase „přistálo”, zjevně měkčí nastavení podvozku se spolu s dalšími aspekty postaralo o to, že vůz dostal něco highsider na motocyklu - laicky řečeno se „žvejknul” a trvalo mu ještě hodně dlouho, než získal zpět stabilitu a byl schopen pokračovat dále alespoň v přímém směru. A to není dobré.

Je otázkou, co by se stalo ještě v citelně vyšší rychlosti. Testovací pilot pak zkusil zkoušku absolvovat ještě v 75 a 77 km/h a dokonce ji zvládl, chtělo to ale značnou míru přizpůsobení se vrtošivému chování aut (které je i v těchto rychlostech jasně patrné), kterého obyčejný řidič v dost pravděpodobně jediné takové situaci za celou dobu vlastnictví auta nebude schopen - nebude na to mít schopnosti ani zkušenosti.

Sandero tedy na losí test stavěné není, to je zřejmé. Ani to není nutně nezbytné brát jako tragédii, i tuto vlastnost vůz za něco mění - hlavně extrémně nízkou cenu. Sami bychom ale raději sáhli po autě, které se i v takovém případě chová poněkud vyzpytatelněji. Bude dražší, ale ne nutně méně komfortní...


Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 1 - Dacia Sandero moose test fail 01
Schema losího testu španělských kolegů

Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 2 - Dacia Sandero moose test fail 02Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 3 - Dacia Sandero moose test fail 03Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 4 - Dacia Sandero moose test fail 04Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 5 - Dacia Sandero moose test fail 05Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 6 - Dacia Sandero moose test fail 06Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 7 - Dacia Sandero moose test fail 07Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 8 - Dacia Sandero moose test fail 08Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 9 - Dacia Sandero moose test fail 09Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 10 - Dacia Sandero moose test fail 10Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 11 - Dacia Sandero moose test fail 11Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 12 - Dacia Sandero moose test fail 12Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 13 - Dacia Sandero moose test fail 13Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 14 - Dacia Sandero moose test fail 14Dacia Sandero selhala v losím testu. Podívejte se, co předvedla - 15 - Dacia Sandero moose test fail 15
Tohle předvedlo Sandero v 72 km/h

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.