Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Downsizing končí, ale co bude dál? VW už testuje nejnovější model s šestiválcem
1.6.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Němci v poslední době opakovaně řekli, že s downsizingem je u nich konec. V opačný trend nikdo nedoufal, jak je ale vidno, i na ten může dojít.
O novém Volkswagenu Arteon jsme se zprvu rozepisovali pouze v superlativech. Německá značka totiž přišla se vzhledem, který byl na její poměry až oslňující a dobrý dojem z něj nevyprchal ani poté, co se naplnilo očekávané - že za krásu se platí. Obojí jde ostatně ruku v ruce se změnou strategie značky, která se hodlá na trhu posunout k vyšším sférám. Tedy spíše směrem k Audi, než aby sestoupila blíže k Seatu či Škodě.
S tímto krokem jsou spojeny i některé expanzivní plány, které dokáží překvapit. Volkswagen sice již nějaký ten pátek hovoří o konci downsizingu, jenže to znamená jen zachování statu quo - nepřijde nic menšího než litrový tříválec, tříválcové diesely nedorazí vůbec a motory 1,6 TDI vymizí z nabídky. Nikdo rozumný ale nedoufal, že by tento stav mohl znamenat návrat větších motorů do nabídky kterékoli z větších značek, natož pak VW. Ten už léta nenabízí ani do Passatu nic více než čtyřválec, přitom ne zase tak dávno montoval pod kapotu i motor W8. Teď se ale ukazuje, že dojít může i na obrat.
Volkswagen při první novinářské prezentaci právě modelu Arteon ústy jednoho ze svých šéfů prozradil, že návrat šestiválců do modelů střední třídy je velmi reálnou věcí. Šéf produktové linie středních a velkých vozů Dr. Elmar-Marius Licharz konstatoval, že automobilka už má dokonce hotový prototyp Arteonu V6, který testuje s vyhlídkami na sériovou výrobu. O jaký motor jde? To není nutné číst mezi řádky: „Pokud nabídneme šestiválec - a o něčem takovém v případě modelu Arteon vážně diskutujeme - pak půjde o agregát, který bude možné použít v SUV Atlas i naopak,“ uvedl k nečekanému Licharz a jasně tím řekl, že se jedná o motor 3,6 V6 - právě ten je v Atlasu nabízen na trzích, kde je aktuálně k dispozici.
Zdá se tedy, že ono downsizingové šílenství, na jehož nesmyslnost poukazujeme již od jeho propuknutí, je opravdu definitivně u konce. Pro Volkswagen by se přitom jednalo o razantní změnu, neboť aktuálně nabízí více než čtyřválce jen v největších SUV. Zda ale k této změně skutečně dojde, to je zatím sporné. Stejně tak je ovšem otázkou i další expanze, jenž se modelu Arteon týká, a tou je jeho praktická varianta.
„Rád bych udělal Arteon ve stylu shooting brake - tyto plány jsou na programu dne, ale zatím ještě nejsou finalizovány,“ odkryl částečně karty pro budoucnost Licharz. Neuvedl ovšem bližší časový rámec, kdy bychom s druhou karosářskou variantou měli počítat. Dá se ale předpokládat, že pokud se Volkswagen rozhodne kladně, shooting brake by dorazil do 18 měsíců. Návrat šestiválce může proběhnout ještě dříve, hotový prototyp naznačuje, že poslání takového modelu do prodeje je více otázkou rozhodnutí vedení než technickou výzvou...


Volkswagen zvažuje expanzi u své vlajkové lodi, dorazit by tak mohlo stylové kombi, tak šestiválcový motor, který by Arteon dostal jako první model v portfoliu značky


















VW Arteon v několika verzích na živých fotkách z jeho ženevské premiéry
Zdroj: Auto Express
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejnovější články
Italové narvali motor V6 s manuálem do dalšího lehkého kupé, s až 750 koňmi je to retro raketa k pohledání
před 5 hodinami
Prezident GM lituje brzkého konce spalovací vlajkové lodi firmy, nemá pro ni rozumnou náhradu
před 7 hodinami
Tesla 8 let po odhalení nového Roadsteru říká, že letos už určitě, rozhodně, stoprocentně dorazí, akorát koupit ho nepůjde
před 8 hodinami
Muž si koupil v roce 1975 nové Porsche 911 Turbo. Jezdí s ním dodnes, kdy může, po 50 letech má najeto už 1,33 milionu km
před 10 hodinami
Toyota už sepsala parte současné Supře. Skončí brzy, nic jiného místo ní nenabídne
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- Toyota GT 86 / Subaru BRZ 10.27. 19:29 - Snowman000
- Dříve M135i, nyní ///M2 10.27. 12:11 - Vrooom
- Fiat a vše kolem nich 10.27. 10:36 - pavproch
- Onboard videa 10.26. 19:15 - brnenska.odchytova
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 10.26. 17:40 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 10.26. 13:40 - pavproch
- Servisní manuál a další literatura na Corvette C5 10.25. 20:46 - Jenyk
- IT poradna 10.25. 17:25 - pavproch
