Elektromobily nefungují, jsou jen drahým omylem, říká slavný motorář Audi

 | 313 příspěvků | 20.7.2017 Petr Prokopec
Reagovat

Nepřihlášený xpert

samozrejme ma pravdu. ale.. | 11.7.2017 17:36reagovat
avatar

samozrejme ma pravdu. ale nektery lidi ji nechtej slyset...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený V.O. PRSCLEY

Reakce na: samozrejme ma pravdu. ale.. | 11.7.2017 18:10reagovat
avatar

V EVROPĚ SE PRODÁ DO 1% ELEKTROMOBILŮ, do 3% EV a hybridů, zato 50% dieselů a 47% benzínů. To myslím říká vše, pokrok EV je nicotný. A lidi to tak chápou až na pár elektrošílenců aktivistů.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený

Reakce na: V EVROPĚ SE PRODÁ DO 1% EL.. | 11.7.2017 18:14reagovat
avatar

To,ze audi umi sestrojit jen podvodny software na diesel, a ne poradny elektromobil neznamena, ze to nefunguje...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený R2

Reakce na: To,ze audi umi sestrojit j.. | 11.7.2017 18:21reagovat
avatar

Poradny elektromobil jeste neexistuje, to ze ho neumi Audi je jiste mrzi, ale kdyz vite, ze to co neumite, neumi ani nikdo jiny, tak se s tim da nejak zit :-)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený mykanec

Z článku: "Dle něj elektro.. | 11.7.2017 18:28reagovat
avatar

Z článku: "Dle něj elektromobily neřeší žádný ekologický problém…"

Už to, že nesmrdí v místě svého provozu (velká města atd.) ospravedlňuje jejich existenci.

O dalších blábolech (např. výsledky 25 roků starého projektu vztahovat na dnešek a dělat z něj prognózy na další roky) škoda hovořit.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený DFSF

Proč bych měl věřit fritzk.. | 11.7.2017 18:29reagovat
avatar

Proč bych měl věřit fritzkovi co dělal pro Audi? Nedávno přede mnou jel elektromobil a já nemusel přepínat na vnitřní okruh. To se mně s dieselem před čumákem moc často nestává. EVs jsou podle mého nosu ekologické.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Gašpo

Elektromobily sa stali náb.. | 11.7.2017 18:47reagovat
avatar

Elektromobily sa stali náboženstvom mladých ekoidiotov a je to úplne rovnaké ako v ostatných prípadoch kde sa zelení aktivisti angažujú. Klapky na očiach, vidia len rovno na dĺžku svojho nosa. Toho sa chytila elektrárenská lobby s spustil sa hon na čarodejnice. Politici samozrejme v čele, pretože je to politicky korektné.

Ale ja sa celkom bavím ako sa táto bublina nafukuje. Batériové elektromobily nemajú šancu na budúcnosť, tie logické limity pre masívne nasadenie musí vidieť každý, kto nemá medzi ušami prievan. A rozhodne to nie je len o ich cene.

Áno, elektrický pohon áut sa bude dať brať vážne ak sa podarí rozumne vyriešiť výroba a skladovanie vodíku. Alebo sa príde na iný ekologický sposob ako si budú autá vyrábať elektrinu sami.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený PepaSFI

já s dovolením přidám ješt.. | 11.7.2017 19:13reagovat
avatar

já s dovolením přidám ještě názor elektrikáře. jako velký problém vidím nabíjení. ne že by elektřina nebyla, ta se vždycky nějak vyrobí, jestli eko nebo neeko je trošku jiná otázka. Jenže jak tu elektriku dostat do těch baterek? Když chci nabít rychle musím jít do velkých proudů a to přestává sranda. Jedna Tesla S na superchargeru se nabíjí příkonem menší fabriky.. I nabíjení těch slabších aut z normální zásuvky je problém. Stačí se rozhlídnout po běžném sídlišti. kdyby desetina z těch aut byly elektriky, kam se zapnou? Budou si z okna tahat prodlužku? A utáhne to síť?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Elektronaut

Elektromobilita je naprost.. | 11.7.2017 19:21reagovat
avatar

Elektromobilita je naprostá utopie. Každý racionálně uvažující člověk, který ví něco o technice, fyzice a chemii už dávno přišel na to, že čistě elektromobily (EV) jsou slepá kolej, omyl, který nemá budoucnost. Jen pár ekologů - kytičkářů, kteří o elektrice ví jen to, že ,,kope", si umanulo, že zachrání planetu totálním nesmyslem v podobě EV. Tahle povedená partička celkem úspěšně přesvědčuje vrcholné politiky, kteří o elektro/technice ví stejně málo, jak je vše okolo těchto elektronesmyslů bezchybné, úžasné a šíleně ekologické, na suroviny a energii nenáročné... - je to lež, a neuvěřitelná, až trestuhodná demagogie. Mimochodem, je až zarážející, jak je těmto kytičkářům úplně ukradené současné, ale hlavně budoucí drancování veškerých surovin nutných k výrobě gigantického, až nepředstavitelně obrovského množství baterií pro všechna e-vozidla. To je paráda... Budoucí generace nás budou nenávidět za to, že jsme jim to tu luxusně vydrancovali.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený viktor

Reakce na: Proč bych měl věřit fritzk.. | 11.7.2017 19:21reagovat
avatar

To, že při jízdě za elektromobilem necíte smrad je nepochybně pravda. Otázkou je, zda se jeví ekologické i těm co bydlí vedle elektrárny spalující hnědé uhlí...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený David

Reakce na: Proč bych měl věřit fritzk.. | 11.7.2017 19:36reagovat
avatar

Prosím a mohl by si mi říct ,ze kterého osobního auta jde dnes smrad, že kvůli tomu musíš zapínat vnitřní okruh ? Tenhle debilní názor mně vždycky pobaví s el. autama je to dnes asi tak, jako by si se s normálním autem rozjel na 2 kila, vypl motor a 2km plachtil a byl si se u toho do prsou jak jedeš bez emisí nehledě na to, že jsi kvůli tomu před tím vypustil černý mrak. Místo věčného vyrypování do aut se spalovacím motorem by to chtělo si například zjistit kolik emisí vypustí ten trajekt, který ti to auto z ameriky (svatou Teslu) přes ocean dovezl, garantuju ti že i kdyby si jezdil s Tatrou 815 a po dobu 30 let si nedělal nic jiného, stejně by si tolik emisí nevypustil.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Neil Armstrong tvrdil, že.. | 11.7.2017 19:37reagovat
avatar

Neil Armstrong tvrdil, že SpaceX nemůže uspět. I velcí se můžou plést.

Elektromobily rozhodně jsou budoucnost automobilismu. Životnost baterií v desítkách let nebude za pár let problém. Dobíjení na 80 procent kapacity za 15 minut. Dojezd přes 500 kilometrů u cenově dostupných aut. Nic z toho není žádná vzdálená budoucnost, ale realita následujících let.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: To, že při jízdě za elektr.. | 11.7.2017 19:38reagovat
avatar

Elektráren na hnědé uhlí je čím dál tím méně. Obecně na uhlí ubývá. A těch lidí co bydlí kolem hnědouhelných elektráren je tak o 10 řádů méně než těch co bydlí ve městech.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený

Reakce na: Elektráren na hnědé uhlí j.. | 11.7.2017 19:41reagovat
avatar

To jste asi nebyl v Číně... Nebo chcete řešit globální problém u nás na dvorečku?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: To jste asi nebyl v Číně.... | 11.7.2017 19:46reagovat
avatar

Chcete snad říct, že v Číně se nemění poměr vyrobené energie v neprospěch uhlí? Nebo že snad v Číně nebylí o mnoho řádů více lidí ve městech než kolem elektráren? Právě že Čína bude hlavním motorem elektromobility, protože obrovská města plná spalováků je jeden z hlavních důvodů velmi špatné smogové situace.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený eM

Dobijeni do 15 minut? Prob.. | 11.7.2017 20:05reagovat
avatar

Dobijeni do 15 minut? Prober se...

Nepřihlášený PepaSFI

Reakce na: Neil Armstrong tvrdil, že.. | 11.7.2017 20:08reagovat
avatar

no a přesně těmahle propagandisitckýma kecama děláte vy, aktivní pitomci elektromobilům negativní reklamu. nabití za 15 minut? Dovedeš si představit tu energii? Já jo. Dovedeš si představit ten kabel kterým to poteče? Já jo. jsou na to poměrně jednoduché výpočty kterýma si vy propagandisti hlavu nelámete. Ony totiž vycházejí dost neveselé věci. Fyziku neukecáš. Můžeš to podat politicky nebo ekologicky, furt vychází příkon jak fabrika a kabel jak ruka.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Hanz

Reakce na: Prosím a mohl by si mi říc.. | 11.7.2017 20:08reagovat
avatar

Ty vole, kde žiješ? Jsi spad z Marsu? Každý druhý diesel kouří jak dýmovnice kdykoli položí jeho řidič nohu na plyn. Dokonce dnes se mi stalo 2 x během dne, že jsem jel za ˇoctávií, která hulila tak černý dým, že nebylo vidět a musel jsem zapnout světla (z denních na normální). 2x v jeden den, a pokaždé jiná octa. Už aby ty dýzly zakázali a hned se bude líp dýchat. Jinak EV jsou píčovina, s tím souhlasím. Ale dýzly v osobáku taky.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Neil Armstrong tvrdil, že.. | 11.7.2017 20:12reagovat
avatar

Mali by ste vediet, ze dlhodobe rychlonabijanie brutalne skodi baterii. Po dvoch rokoch takehoto pouzivania bateria skape.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Petr

Reakce na: Neil Armstrong tvrdil, že.. | 11.7.2017 20:20reagovat
avatar

V dnesni dobe nesmyslnost elektromobilu s baterkama nechape je naprosty kok*ot. Viz Shal...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: To jste asi nebyl v Číně.... | 11.7.2017 20:23reagovat
avatar

eM, PepaSFI: Co se vám jelita na tom nezdá. Tesla už teď staví 400 kW nabíječky. Ty to zvládnou za 20 minut na 80 procent. A není jediná. Více výrobců už experimentuje se 400 kW a už se mluví o 500 kW, takže netvrďte, že to není možné.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: V dnesni dobe nesmyslnost.. | 11.7.2017 20:24reagovat
avatar

Petr: Takový zaostalí jedinci jako ty naštěstí nepracují v automobilkách :D

Nepřihlášený

V USA je naprosta vetsina.. | 11.7.2017 20:24reagovat
avatar

V USA je naprosta vetsina benzinu a je tam mnohem lepsi vzduch! Smrt dieselům!

Nepřihlášený R2

Reakce na: eM, PepaSFI: Co se vám jel.. | 11.7.2017 20:30reagovat
avatar

Porad je to straslivy propad proti 3 minutam na 100 %, ale je fakt, ze je to lepsi nez "dratem do oka". Na druhou stranu, i kdybych chtel verit uspechu bateriovych elektromobilu, tak asi nelze predpokladat, ze se perfektni infrastruktura vyskytne pres noc.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Tomáš

Reakce na: eM, PepaSFI: Co se vám jel.. | 11.7.2017 20:40reagovat
avatar

To že se dá auto dobít za 20 minut to je možné ale je na úkor životnosti akumulátoru a tím myslím "rapidně" jí snižuje . Co by s stalo když by přijelo nabít třeba 10 aut ? Zhaslo by celý město ...hahaha

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Porad je to straslivy prop.. | 11.7.2017 20:50reagovat
avatar

R2: Ano máš pravdu, že elektromobily nikdy nebudou nabíjet tak rychle jako čerpací stanice, ale to taky není účel. Nabíjet budou lidi doma, v práci, v obchodě. Všude tam kde budou například indukční nabíječky. Ty nikdy nebudou nabíjet s takovým výkonem, ale bude to stačit na to, abys nikdy nemusel k rychlonabíječce přijet, pokud nepojedeš nějakou dlouhou trasu. A přiznejme si, že když tu dlouhou trasu opravdu pojedeš, tak většina lidí si po 400 kilometrech za volantem ráda udělá aspoň tu 20 minutovou pauzu, aby něco zakousli nebo vypili kafe.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Neil Armstrong tvrdil, že.. | 11.7.2017 20:53reagovat
avatar

Milej zlatej, až budeš aspoň něco trochu vědět o tom, jak funguje elektřina, chemické pochody v současných akumulátorech a další věci okolo elektropohonu, nebudeš psát takové voloviny.

Příklad: předevčírem jsem vymyslel nový druh akumulátoru, včera jsem ho sešrouboval dohromady a provedl první nabití, dnes ho testuji... Zítra přijdu na to, že má kapacitu a dá se velmi rychle nabíjet. A teď vzniká otázka - kolik bude stát příprava jeho výroby včetně dalšího vývoje ohledně velikosti, odolnosti proti otřesům a rozdílům teplot. Kde vezmu dostatek surovin na obrovské množství akumulátorů, které potřebuji k milionům vyrobených aut ročně... Kde vezmu elektřinu na dobíjení tolika milionů aut... A když začnu počítat, dojdu k neslslným hodnotám, které nikdo nebude schopný splnit. Aspoň ne v dohledné době dvaceti let. Dnes máme elektrárny na pokrytí nemobilních zařízení, tedy fabrik, domácností, osvětlení ulic. A když si spočítáme ty TWh, které denně budou potřebovat auta ke svému provozu, miliony elektrických přípojek na kdejakém rohu atd., ty prachy na to nikdo nebude schopný uvolnit. Elektromobily s akumulátory nemají budoucnost (možná někde na malých obvodech městské rozvážkové služby, pošty a taxi), s palivovými články je otázka cenu vodíku a množství tankovacích míst, zatím je auto na vodík dražší, než hen ten oný ropné palivo...

Pokud se přestane švondlovat a lidé se chytí za nos, pochopí, že nepotřebují mít velká auta se stovkami koní, pak nebude problém stavět auta s nízkými nebo téměř nulovými emisemi a hledat cestu, jak postupně ropná paliva nahradit. Spíš by se měla hledat csta, jak omezit emise těch velkých, jako jsou fabriky, teplárny, lokomotivy, záoceánské lodě atd. Automobilová doprava včetně smradlavé Číny dělá necelých 7% celkových emisí a když se podaří (což je v reálu možné už dnes) vyrábět a pak provozovat emisně téměř čistá auta,. nikdo si stěžovat nebude. U nás je problém úplatných STK, toto až se odstraní, lidi si na elektromobily ani nevzpomenou...

O..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Tomáš

Reakce na: Porad je to straslivy prop.. | 11.7.2017 20:54reagovat
avatar

Rychlonabíjení neznamená automaticky snížení životnosti akumulátoru, byť to tak dnes většinou je. Ale jak jsem už napsal, tak v 99 procentech případů budou lidi nabíjet na mnohem nižší proudy. Přes noc, během nákupů či pracovní doby pomocí indukce. Absolutní většina lidí nenajede denně více než 30 nebo max 50 kilometrů, což není nic co by nedokázala indukce nabít za pár hodin. Většina lidí na rychlonabíječky ani chodit nebude.

Krom toho Tesla do dvou let bude instalovat baterie s živostnotí přes 20 let. Do 8 let by to mohlo být přes 30 let.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: eM, PepaSFI: Co se vám jel.. | 11.7.2017 20:57reagovat
avatar

Stále jsi nepochopil jednu věc - nejde o výkon nabíječky, takovou postavím doma do neděle, ale jde o to kde pro ni vzít krmení. 400 nebo 500 kW je sranda, ale když takových nabíječek postavíš v ulici deset začíná jít o MW. Při 96 V jsou to proudy, o jakých se to nesní, to je pak kábl jako ruka...

Nepřihlášený Hombre Pedro

Reakce na: Chcete snad říct, že v Čín.. | 11.7.2017 21:01reagovat
avatar

V Číně mají bohužel elektrárny přímo ve městech takže to probléme emisí vůbec neřeší a taky je to na videích z Číny vidět

Nepřihlášený Zbyněk

Dejme tomu, že akumulátor.. | 11.7.2017 21:03reagovat
avatar

Dejme tomu, že akumulátor v autě bude mít kapacitu 50kWh. Pro nabití na 40kWh za 15 minut je potřeba elektrický příkon 160kW!!! Pro dobíjení více aut je nutné příkon nabíjecí stanice patřičně násobit! Člověk trošku znalý energetiky si asi (ne)dokáže představit problémy s infrasrukturou. O účinnosti nabíjecích stanic, akumulátorů a celého procesu zatím nebyla řeč!

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený V.O. PRSCLEY

Reakce na: Ty vole, kde žiješ? Jsi sp.. | 11.7.2017 21:03reagovat
avatar

Hanzi řeknu to po Slovensky, hezky to zní .......... ty jsi ale riadny i--dio--t a kokot

ty myslivecké pohádky o rozsvěcení světel jak jsi jel za kouřící Oktávkou jsou výborné do 5. cenové skupiny :-) :-) :-) jsi vůl a každý to tady ví

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Rychlonabíjení neznamená a.. | 11.7.2017 21:05reagovat
avatar

Tesla nebude nic. Tesla padne na hubu, už dnes dluží na koho se podívá a jak říkal můj děda - slibem se podělí dva - jednomu se slíbí, druhému se nedá a mají oba stejně... Jak Tesla ví, že bude mít aku s dvacetiletou životností, když s ní přijde teprve za dva roky? :-)) Jak to otestuje v reálu do těch dvou let? :-) Víš nafta i benzín fungují i při -30°C, dostanu z nich stejný výkon jako v létě. Akumulátory skutečně nemají rády nízké teploty a ani ty vysoké. Promrzlý akumulátor nedobiješ nikdy na 100%, někdy ne ani na 50%, když se vybije. A na indukční nabíjení zapomeň hned zkraje, auto není mobil. Induktivní nabíjení je děsně ztrátové.

Nepřihlášený Jirka

Reakce na: Proč bych měl věřit fritzk.. | 11.7.2017 21:05reagovat
avatar

Tak najezdim toho celkem dost, ale vnitřní okruh jsem ještě nepoužil.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Dejme tomu, že akumulátor.. | 11.7.2017 21:06reagovat
avatar

To jsi ještě hodně pozitivní, nevzal jsi do úvahy účinnost nabíjení. Přidej ještě tak 25%...

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:07reagovat
avatar

Jirko, málo kdo si dneska uvědomuje jak velký pokrok byl učiněn za posledních 10 nebo i 5 let ve vývoji akumulátorů. To jak v živostnosti, tak ceně. Již dnes cena baterií poklesla pod 200 dolarů za kWh. Do roku 2020 se očekávají ceny pod 100 dolarů. Samozřejmě celý životní cyklus od těžby surovin až po recyklaci není novinkou a dále se vyvíjí. Nemá smysl začít teoretizováním řešit problémy, které jsou už vyřešené, nebo se aktivně řeší.

Energie se i dnes a ještě dlouho bude získávat spalováním něčeho. Jenomže ve velkých elektrárnách probíhá spalování efektivněji a čistěji, než by to dokázaly byť sebepokročilejší dostupné spalovací motory. Navíc daleko od hustého osídlení.

Přechází se i na čistší zdroje energie. Z uhlí se například masivně přechází na plyn. Obnovitelné zdroje taky budou hrát do budoucna stále větší roli byť nikdy zřejmě dominantní v globálním měřítku. Jsou státy, kteroé můžou být snadno 100 procentně nezávislé na spalování fosilních paiv díky příhodným podmínkám jako je třeba Norsko (vodní, větrné, přílivové elektrárny), Dánsko (větrné a přílivové) nebo Island (geotermální). ČR však nikdy k nim nebude patřit a vždycky budeme závislí na spalování něčeho, ale to něco může být spalováno čistěji než to dokáže malý spalovací motor v automobilu.

A co se týče toho podvádění... proč myslíš že to všechno začalo? Proč automobilky podváděly? Z prostého důvodu. Limity překračují reálné technické možnosti spalovacích systémů tak aby byly vyrobitelné za přijatelnou cenu. To nejlepší co můžou automobilky se spalovacím motorem udělat je vyrobit hybrida - defacto elektromobil, jehož baterie jsou napájené spalovacím motorem, který tedy nebude přímo napájet pohonné ústrojí a tedy může běžet na ideálních otáčkách s nejnižší spotřebou bez ohledu na to, jestli auto zrychluje nebo stojí v koloně.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Tak najezdim toho celkem d.. | 11.7.2017 21:08reagovat
avatar

Za kouřícím dieselem jsem přepnul na vnitřek už mnohokrát, ale kouřící díesel není problém motoru, ale jeho majitele a údržby včetně techniků na STK, kteří jsou udatně úplatní.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:08reagovat
avatar

Jirka_1: Věř mi, že já chápu jak fungujou proudy a to co jsi zmínil není nic co by nespolikala menší továrna, takže to není nic co by bylo neřešitelné.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:11reagovat
avatar

Jirka_1: Asi budeš zklamaný, ale Tesla do kopru jenom tak nepůjde. Jak víme, že bude mít Tesla do 2 let takové baterie? Nevím. Vím, že už má prototypy vyvíjenými pro reálné nasazení v masové výrobě a Tesla je rychlá s inovacemi. Možná to nebudou 2 roky. Možná 3. Možná 5, ale bude je mít.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Hombre Pedro

Reakce na: Dejme tomu, že akumulátor.. | 11.7.2017 21:12reagovat
avatar

V UK už mají v menších obcích problémy s dobíjením plug-in hybridů a EV - padá jim rozvodná síť protože jako na potvoru .............. hrdí majitelé těchto vozidel přijedou v 17:30 z práce a z nákupů a všichni v rozmezí 1 hodiny zapnou dobíjení.

A na to stačí pouze 5 PHEV a BEV v jedné ulici.

Ale to si EV nadšenci a fanatici nenechají vysvětlit.

Navíc dojde k eletrifikaci vozidel sítěmi 48 V což umožní o 20% snížit spotřebu vozidel se spalovacími motory a umožní jim to jezdit v aglomeracích na elektřinu - lokální emise vyřešeny.

Nepřihlášený dane

Reakce na: V EVROPĚ SE PRODÁ DO 1% EL.. | 11.7.2017 21:13reagovat
avatar

A proc se proda tolik diselu? Protoze dane, co2, spotreba a cena litru paliva. Staci jine nastaveni dani a cen paliv a razem bude vsechno jinak. Litr nafty za 10Euro a hned budou vsichni v elektrine.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Yarda

Reakce na: Rychlonabíjení neznamená a.. | 11.7.2017 21:14reagovat
avatar

Životnost LIONky i při rychlonabíjení 20 let? A do 8 let 30 let? Proboha, ty takové blbosti věříš? A na čerta a Mikuláše taky?

Nemáš mobil nebo notebook? Jak dlouho Ti v něm vydržela baterka? 2 roky? Nebo snad 3? A to se jedná o rovnoměrné vybíjení, pomalé nabíjení a vcelku žádné otřesy.

Už kdysi dávno soudruzi poroučeli větru a dešti - a po 50 letech si pořád příroda dělá, co chce...

Jinými slovy: co nelze splnit, lze aspoň naplánovat. A že "vědci" slibují, že to tak bude? No bodejť by neslibovali. Investoři to chtějí slyšet, tak jim to slíbí - slibem nezarmoutíš. Hlavně když cinkají penízky... Po pár letech "výzkumu" uvedou, že se vydali špatnou i když velice perspektivní cestou...

Nepřihlášený Nemako

Reakce na: eM, PepaSFI: Co se vám jel.. | 11.7.2017 21:14reagovat
avatar

to: Shal: Tesla staví 400kW nabíječky a mluví se o 500kW? A víš ty vůbec kolik je 500kW v přepočtu ampér, nebo tady jen kolem sebe házíš údaji které jsi někde vyčetl, ale ve skutečnosti ti vlastně nic neříkají? Víš jaké jsou zákonitosti proud/napětí vs. průřez el. vodičů? Myslím že o téhle problematice nevíš zhola nic.

Já nepopírám že takovou nabíječku lze sestrojit, ale čím ji budeš živit?! Ke každé takové nabíječce povede vedení VN a když nedej Bože těch nabíječek současně poběží víc, tak to bude blackout pro celou rozvodnou síť. Není problém ten proud do toho auta dostat, problém je dostat ten proud z elektráren k těm tvejm nabíječkám. A doufám že nebudeme kvůli Muskovu byznysu překopávat celou rozvodnou síť- on vydělá na svých verglech a my to zaplatíme na cenách elektřiny...

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:17reagovat
avatar

Hombre Pedro: Ještě jak jsi psal o elektrárnáv v Číně. To je problém Číny. Ta o něm ví a aktivně ho řeší. Čína investuje nejvíce ze všech zemí do obnovitelných zdrojů a také do jaderných elektráren. Chcou se zbavit závislosti na uhlí. Nedávno Shanghaj přikázal všem taxislužbám přejít na elektromobily. Právě kvůli problémů se smogem.

Páteřní sítě jsou bezpečně připravené na elektromobily a to s velkou rezervou. Lokální ne. Kdyby najednou všicni přešli na elektromobily, tak to bude problém, ale to se nestane. Příchod bude pozvolný. Bude trvat desetiletí a lokální sítě se tomu budou přizpůsobovat.

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:20reagovat
avatar

Nemako: Když je tedy 400 kW a více takový problém podle tebe, tak mi vysvětli, jakto že už se to děje. To není nějaká budoucnost 20 let a více. To se už děje. Dnes a denně.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Mikeš

Přečtěte si tohle : http:.. | 11.7.2017 21:21reagovat
avatar

Přečtěte si tohle : http://www.osel.cz/9450-dotovani-elektromobilu-je-neefektivn i-zpusob-snizovani-emisi.html

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirko, málo kdo si dneska.. | 11.7.2017 21:22reagovat
avatar

Stále neřešíš jednu věc - spalování. Nejde o smrady, ale o CO2. Smrady má každý správně seřízený motor téměř nulové. Že jezdí auta s vybouchanými částicovými filtry a katalyzátory, motory dávno po smrti, kdy už jen kouří a kloudně nejedou je problém těch, co je provozují a státních orgánů, že je za to nepostihují.

S akumulátory sem nelez, stále nechápeš, že i výroba akumulátoru stojí energii a tedy emise (proti tomu je nádrž na ropné palivo halířovka), netahej sem Norsko a jiné podobné, protože ti svět nezachrání (přílivové elektrárny zpomalují otáčení Země, tudy také cesta nevede). a elektřinu zatím z velké části vyrábíme spalováním fosilních paliv. Navíc teď pár blbů začíná ukončovat naprosto bezemisní jadernou energetiku...

Proč automobilky podváděly? Důvody jsou dva - protože to bylo možné, jelikož legislativa byla a stále je postavena špatně, norma se dala jednoduše obejít. Lidi chtějí výkon, tak ho mají... Druhý důvod je, že vlády některých zemí včetně naší neřeší kvalitu ropných paliv, co se prodává u nás je svým způsobem děs a hrůza. A aby to auto jelo i na ta svinstva, co se u nás prodávají, tak se prostě motor seřídí jinak - on to totiž nikdo nepozná, pokud nemá speciální a drahé zařízení... Pak se také toleruje chiptuning, což je také šlápnutí hodně vedle.

Okamžitá náprava do zítřka možná není, ale třeba do příštích Vánoc ano, jen to chce vydat jiné předpisy a zajistit jejich dodržování. Ale to je na jinou diskuzi.

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:25reagovat
avatar

Yarda: Ty si soudruhu poroučej klidně západním větrům. Tesla má životnost už dnešních baterek 10 let a 8 let na ně dává záruku, že kapacita nespadne pod 80 procent. To nejsou nějaké čísla vycucaná z prstu, ale reálné záruční podmínky. A když se podíváš na studie reálné životnosti baterek, tak zjistíš, že 10 let živostnosti už dnes je ještě pesimistický údaj. Srovnávat s živosntostí baterie v mobilu nebo notebooku je nesmyslný údaj. Není Li ion jako Li ion. Notebooky a mobily jsou spotřebka. Tam není zapotřebí investovat do kvalitních baterií s dlouhou životností.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Nemako: Když je tedy 400 k.. | 11.7.2017 21:25reagovat
avatar

Ano, děje se to, ale kolik těch Tesel u nás jezdí a jak dlouho stojí u nabíječky za 24 hodin? Už jsem to psal - nemáme elektrárny a rozvodnou síť na to, abychom krmily miliony aut elektřinou. Zkus to pochopit...

Nepřihlášený Elektronaut

Reakce na: no a přesně těmahle propag.. | 11.7.2017 21:26reagovat
avatar

Naprosto přesné uvažování. A vynásobte si to ohromným množstvím současně nabíjených aut. Kabel jako ruka? Ne, jako sloní noha. Málokdo si navíc uvědomuje, kolik bude potřeba např. takové mědi jen pro rozvody k nabíjecím stanicím, ať už v kabelech nebo v transformátorech. Měď je velmi strategická surovina, která není nevyčerpatelná.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Milej zlatej, až budeš asp.. | 11.7.2017 21:28reagovat
avatar

Jirka_1: Já na rozdíl od některých chápu, že výroba baterie stojí energie, ale mají životnost 8 let a dají se rycyklovat. Ty si snad myslíš, že těžba ropy, její rafinace nic nestojí? Že maziva jsou ekologická? Že výroba motorových bloků, převodovek, svíček atd atd je snad bez ekologické stopy?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Zbyněk

Reakce na: Nemako: Když je tedy 400 k.. | 11.7.2017 21:30reagovat
avatar

Když vezmu v úvahu, že napětí palubní sítě elektromobilů je 96V, pak při nabíjení příkonem 400kW poteče nabíjecím kabelem proud 400000:100(96)=4000A. Rád bych viděl ten připojovací kabel a kabely v automobilu.!!!

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Zbyněk

Reakce na: Když vezmu v úvahu, že nap.. | 11.7.2017 21:33reagovat
avatar

Možná že napětí palubní sítě elektromobilů je 96V, ale nikde není napsané, že nabíjení nemůže fungovat na vyšších napětích.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Věř mi, že já cháp.. | 11.7.2017 21:39reagovat
avatar

Nechápeš, protože jinak bys věděl, že nabíjení Tesly se 100 kWh akumulátorem za 15 minut na 80 % bude chtít při 96 V proud přes 4 000 A... Ber do úvahy také účinnost nabíjení, která není nikdy 100%. Jistě, nejde o proud z elektrárny, protože je přenosová síť 400 kV, Na ovšem co se zatím k Tesle píše, dokáže se nabít speciálním zařízením za 30 minut na 270 km jízdy, tedy asi na 50%. Klasickou třífází se nabije na 100% za 8 hodin, tedy žádná sláva a určitě aku nevstřebává tisíce ampér (předpokládám systém 96 V, ale může jít o napětí vyšší, nemám technická data k vozu).

Nepřihlášený kolemjdoucí 2

Fyziku a chemii neokecají.. | 11.7.2017 21:39reagovat
avatar

Fyziku a chemii neokecají ani neuplatí, a ani nevynutí eurovyhláškami.

http://petr-kubac.blog.cz/1701/elektromob ily-nebudou

Nepřihlášený Zbyněk

Reakce na: Možná že napětí palubní sít.. | 11.7.2017 21:40reagovat
avatar

96V akumulátor je nutné nabíjet 96V!!! S tím nic moc nenaděláš!

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Já na rozdíl od n.. | 11.7.2017 21:44reagovat
avatar

Elektromotor je hromada drahé mědi a oceli včetně hliníku, auto jako takové je z něčeho, čemu se říká kov, který je nutné vytěžit, vytavit a zpracovat stejně jako u klasického auta. Pak je tam hromada elektroniky, jejíž výroba také není za hubana... Auto má kromě spalovacího motoru s výfukem a převodovkou jinak vše, co ostatní klasická včetně osvětlení a klimatizace. Kdyby to byla taková brnkačka ohledně ceny, nestálo by tako balík.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: 96V akumulátor je nutné na.. | 11.7.2017 21:45reagovat
avatar

Omyl, aku 96 V nabíjíš 110 a více Volty, jinak by tam ten proud netekl...

Nepřihlášený Shal

Zbyněk: Tesla má 400V akum.. | 11.7.2017 21:46reagovat
avatar

Zbyněk: Tesla má 400V akumulátor.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Asi budeš zklaman.. | 11.7.2017 21:46reagovat
avatar

řekneme si za dva roku, ju? :-))

Nepřihlášený Shal

Zbyněk: Ale jedná se o sta.. | 11.7.2017 21:48reagovat
avatar

Zbyněk: Ale jedná se o starý údaj z roku 2013. Dneska to už může být jinak. Jednalo se o 85kWh verzi. Ta měla prý 402V baterie. Jak je to dnes, to netuším.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Jirko, jsem pro :) Teslu a.. | 11.7.2017 21:49reagovat
avatar

Jirko, jsem pro :) Teslu a Muska už odepisovali tolikrát, že už to začíná být směšné, ale za 2 roky uvidíme.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Zbyněk: Tesla má 400V akum.. | 11.7.2017 21:51reagovat
avatar

Dík za informaci. Takže ten proud podle Shala nebude 4000 a, ale pouze 1000 A... :-) Hustý... :-)

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Zbyněk: Ale jedná se o sta.. | 11.7.2017 21:53reagovat
avatar

Podle mě stejně kvůli jednotnosti ovládacích prvků elektroniky... Ale to bych neřešil nejde o napětí, ale celkový příkon v kW a kWh.

Nepřihlášený Nemako

Reakce na: Nemako: Když je tedy 400 k.. | 11.7.2017 21:54reagovat
avatar

to: Shal: Když si laskavě přečteš můj komentář, tak tam jasně píši že není problém takovou nabíječku sestrojit a ani není problém ten proud dostat do toho auta - problém je pouze v tom jak ten proud dostat z elektráren k těm nabíječkám a samozřejmě i kde ten proud vyrobit. Jistě, dnes se to s těmi nabíječkami děje, ale kolik jich u nás nebo v Evropě je a kolik je aut která je využívají? Něco jiného je postavit několik více méně prezentačních nabíječek abych ukázal že něco lze a funguje, ale něco jiného je převést to do masového měřítka. Víš vůbec k jakým hodnotám se dostáváme vzestupnou řadou?

Na Auto.cz je teď článek že VW chce do roku 2025 mít elektrickou ? svojí produkce a že kdyby stejně postupovaly další automobilky, tak to znamená roční navýšení výroby elektřiny o 1,5TWh! Kde chceš tohle množství elektřiny vyrobit a jak jej chceš přenést rozvodnou sítí. To by prakticky znamenalo postavit kompletně novou rozvodnou síť. Znamenalo by to postavit nové elektrárny. A to takové které opravdu fungují a jsou účinné, tedy elektrárny jaderné, jenže ty se ekoteroristům taky nelíbí - ti by nejraději vyráběli elektřinu jen ze sluníčka, takže elektromobily budeme nabíjet jen když bude svítit slunce - v zimě a v noci máte utrum.

A já se ptám: kdo si myslíš že tu rozvodnou síť a elektrárny bude financovat? Snad nemyslíš že Elon Musk? Naivko - zaplatí to všichni odběratelé elektřiny, takže se nediv až za kWh zaplatíš 4x tolik co dnes. Elon Musk bude jen vysmátej rejžovat na prodejích svých elektroverglů...

Nepřihlášený Shal

Tak jsem se díval na 1000.. | 11.7.2017 21:55reagovat
avatar

Tak jsem se díval na 1000 AMP kabel a žádné lano to není :) To nabíjecí kabely pro elektromobily bývají mnohem hrubší.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirko, jsem pro :) Teslu a.. | 11.7.2017 21:58reagovat
avatar

Zatím jsou banky tolerantní s tím, že co kdyby se to náhodou Muskovi rozjelo, to by pak byl kšeft... :-) Ale pokud nedokáže vyrobit a prodat nad 200 000 aut ročně, spíš k půl milionu, tak to neudrží. a na ta čísla dost dobře nevím, kde vezme akumulátory. Vyrobit a prodat půl milionu aut chce ale úplně jiné ceny, než má teď. Tesla 3 musí klesnout pod půl milionu nebo spíš k 300 000 Kč a mít větší dojezd. Sice si tu káru objednalo čtvrt milionu lidí, ale ono si jich to dost mezitím rozmyslí... :-)

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: A proc se proda tolik dise.. | 11.7.2017 22:00reagovat
avatar

A ty si myslis, ze elektrina bude donekonecna zdarma? Myslis si, ze ti, co si kupia elektromobil, budu mat vyhody donekonecna? Si riadne naivny, ak si to myslis. :)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: A proc se proda tolik dise.. | 11.7.2017 22:02reagovat
avatar

Dobře zvýšíme cenu nafty na 10 euro, pak ale silně vše podraží, jelikož náklaďáky a kamiony jezdí výhradně na naftu...:-) Zkus podruhé trochu myslet, než něco napíšeš...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: A ty si myslis, ze elektri.. | 11.7.2017 22:05reagovat
avatar

Elektřina zdarma není a nebude,. že teď má v ceně nějaké tisíce kWh je pouze podpora prodeje... To přejde... :-)

Nepřihlášený Shal

Nemako: Dneska má jenom Te.. | 11.7.2017 22:10reagovat
avatar

Nemako: Dneska má jenom Tesla asi 900 nabíjecích stanic po světě. Do dvou let jich má být 4000. Samozřejmě ne všechn jedou na 400W. Většina jsou starší a fungují ještě na 120 nebo 145 W.

Už jsem tady jednou psal, že superchargery nemají nahradit banzínové stanice v takovém počtu. Princip nabíjení elektromobilů se velmi liší od tankování benzínu. Mobil si taky nenabíjíš na benzínce, ale doma nebo v práci. Superchargery jsou stavěné na hlavních tazích pro lidi, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti, to ale není případ 99 procent lidí. Většina lidí jezdí do práce, do obchodu a domů. Pokud budou běžně dostupné indukční či nizkonapěťové nabíječky běžně dostupné například na pracovišti či v supermarketu a doma si to píchneš do sítě v garáži nebo například do indukce na parkovišti před nějakou bytovkou, tak nikdy nebudou zapotřebí takové velké množství vysokonapěťových superchargerů. Těch pár kWh, které většina lidí najezdí za den se vám nabije za 60 minut z obyčejné zásuvky.

1,5TWh? To je jako co? Světová spotřeba v roce 2013 byla 157.000 TWh. To je tedy navýšení o 0.001 procenta.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený reman

Jen duševně retardovaný je.. | 11.7.2017 22:10reagovat
avatar

Jen duševně retardovaný jedinec si může myslet že elektromobily jsou řešením.Jsou drahé, těžké, nevýkonné a hlavně ŠKODLIVÉ! Žádný benzin nevyprodukuje za svůj život od prvního ohnutí plechu na lisu až po konečnou recyklaci v kovošrotu tolik škodlivin jako ty svinské elektromobily. Zelená mafie nás všechny zahubí!

Nepřihlášený Shal

Matoo: Ty máš elektřinu zd.. | 11.7.2017 22:11reagovat
avatar

Matoo: Ty máš elektřinu zdarma? Tak to jsi asi jediný

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Tak jsem se díval na 1000.. | 11.7.2017 22:12reagovat
avatar

Počítej na 1 mm2 průřezu 10 A. Takže máš 100 mm2, což je průměr cca 11 mm. Na takové napětí je ale zapotřebí dvojitá izolace kvůli bezpečné a dlouhodobé manipulaci, proto je to tak silné...

Nepřihlášený Nemako

Reakce na: Nemako: Když je tedy 400 k.. | 11.7.2017 22:13reagovat
avatar

A ještě jedna věc - současné údaje o dojezdu elektromobilů jsou jen jakýsi exaktní údaj. Vycházejí z předpokladu že s lehce naloženým autem pojedeš po ideální trase - konstantní rychlost, žádná výrazná stoupání/klesání, žádné zastavování a rozjíždění. Ale nalož do elektromobilu sebe, manželku, dvě děti a psa, hromadu zavazadel, na střechu nebo na nosič na tažném 4 kola nebo co já vím a vydej se na dovolenou do Chorvatska - pár kolon a objížděk, zapnutá klima a garantuju ti že před Vídní už budeš přemýšlet kde nabíjet. A po trase ještě minimálně 3x. A teď si představ že stejně blbej nápad jako jet s elektromobilem na dovolenou tou stejnou trasou bude mít ve stejný den dalších 50 lidí - živě vidím ty fronty u nabíjecích stanic.

A živě vidím i ten "účet", co já vím třeba Pardubice-Split 1000 km a cesta 24 hodin :-D

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:13reagovat
avatar

Jirka_1: Ne na dlouho budou jezdit náklaďáky jenom na diesel :) Ano, mluvím o elektrických náklaďácích. A počítá se se supertěžkými tahači, které musí ujet mnoho mnoho kilometrů :)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Matoo: Ty máš elektřinu zd.. | 11.7.2017 22:13reagovat
avatar

Tesla dávala prvním majitelům kartu na elektřinu zdarma, nevím jestli na celou dobu životnosti nebo jen nějaké roky.

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:20reagovat
avatar

Nemako: Současné údaje o dojezdu elektromobilů se měří podle stejných metrik jako při testování spotřeby běžných elektromobilů. Americká metodika EPA je mnohem přesnější než evropská. Model S 100D má dojezd 539 km podle americké metodiky. Podle evropské je to asi 650 km.

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:22reagovat
avatar

Jirka_1: Ano, je to doživotně elektřina zdarma. Ale už ta akce tuším skončila. Stále dostaneš každoroční kredit zdarma nabíjení, které většině lidí postačí na celý rok, takže pokud nejezdí na hodně dlouhé výlety tak to budou mít stále zadarmo. Ale jak jsem psal, tak většinou nabíjíš doma. Model 3 nabíjení zadarmo mít nebude. Přece jenom u modelu S si platíš nějaký ten luxus navíc, když to auto stojí 2x tolik.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Ne na dlouho budo.. | 11.7.2017 22:23reagovat
avatar

už jsi nějaký viděl v reálu jezdit se výdrží cca 1000 km? :-)

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:23reagovat
avatar

...jako při testování spotřeby běžných automobilů....

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:25reagovat
avatar

Jirka_1: Osobáky ne. Taky na to nejsou stavěné. Elektro kamiony na to stavěné budou. Tam se počítá s dlouhým dojezdem. Takže 1000 km to udělá určitě. Asi to bude mít hooodně baterek :)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: A ještě jedna věc - součas.. | 11.7.2017 22:27reagovat
avatar

Svého času jsem najížděl přes 60 000 km ročně s tím, že jsem ráno vyjel, dojel kamsi, udělal tam servis zase jel zpět. Bác tam 850 km. Jenže v tom místě žádná nabíjecí rychlostanice není a nebude. Při 500 km je pak problém najít dobíjecí stanici, kde bych "načepoval" dost na dojetí 430 km zpět... :-) Bohužel do kanystru jaksi elektřinu nedostanu... :-)

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Osobáky ne. Taky.. | 11.7.2017 22:29reagovat
avatar

Sranda je, že pro naložený kamion 40 t nákladu a dojezd 1000 km budeš potřebovat akumulátor vážící dalších 5 tun... :-) To se mi víc líbí ty kamiony s pantografem, budeme mít elektrifikované silnice jako u vlaků... :-))

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:30reagovat
avatar

Jirka_1: Tak pro tebe elektromobil zatím není vhodný. Sice například v Německu máš nabíječku na každém kroku a další se staví, ale u nás je to zatím vážně bída.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 11.7.2017 22:32reagovat
avatar

Jirka_1: 2 nebo 3 společnosti vyvíjejí elektrické trucky, a předpokládám, že na to asi mysleli, ale zatím žádný takový elektrický náklaďák nebyl oficiálně představený, takže těžko říct jak velké budou baterie (oznámené byly už minimálně 2).

Nepřihlášený Tom

Reakce na: Nemako: Dneska má jenom Te.. | 11.7.2017 22:35reagovat
avatar

to: Shal: Nevím, asi jsi ten článek nečetl, ale já jsem ho pochopil tak, že se jedná o zvýšení o 1,5 TWh jen v Německu a ne v celém světě.

Ale možná jsem ten článek jen špatně pochopil...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Reakce na: to: Shal: Nevím, asi jsi t.. | 11.7.2017 22:40reagovat
avatar

Tome, já to pochopil jako celosvětové navýšení, protože takhle tam mluví například po počtu továren nutných k vyrobení potřebných akumulátorů a minimálně v tomhle údaji se jedná o celosvětovou hodnotu. Navíc automobilový trh je globální a důsledky budou taky globální. Krom toho o Německu tam nebylo ani slovo.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Jirka_1: Tak pro tebe elek.. | 11.7.2017 22:49reagovat
avatar

Ještě dvě věci - potřebuji auto minimálně velikosti Octavie a kombi včetně srovnatelné velikosti kufru. A chci odjet i při -20°C stejně, jako se spalovacím motorem. A to bývá u elektromobilů docela problém.

Co kde čtu, tak je každý pisatel z elektromobilů unešený, ale občas si říkám, jestli jen nehoní vodu, aby nemusel přiznat, jak se s elektromobilem napálil... :-) Jistě, nemusí jezdit do servisu měnit olej, svíčky a filtry, ale když mu něco zkolabuje v elektronice po záruce, to je pak darda... A také může zkolabovat tak, že mu začne akumulátor hořet - uhasit se jaksi nedá...

Nepřihlášený tom

Reakce na: Ty vole, kde žiješ? Jsi sp.. | 11.7.2017 22:51reagovat
avatar

No a teď tu o Červené Karkulce :-)

Nepřihlášený josephko

Ďalší expert, čo sa pozerá.. | 11.7.2017 22:58reagovat
avatar

Ďalší expert, čo sa pozerá na svet súčasnými očami, a nie očami budúcnosti. Preto je len bývalý expert, o ktorom nikto doteraz nič moc nepočul. A takých ľudí je väčšina.

Elektromobily ako každá nová technológia má svoje počiatočné problémy. Mne naopak príde naivné až stupídne hovoriť, že treba ešte počkať, kým sa nevyvinie lepšia technológia. Ale kto a prečo by ju vyvíjal, keby neexistoval po nej dopyt /poptávka/?

To je ako ako keby na začiatku 80.rokov výrobcovia počítačov a počítač. komponentov povedali, že zatiaľ nemá význam počítače vyrábať, pretože sú pomalé a majú slabú pamäť a treba počkať, až procesory aj pamäte budú oveľa rýchlejšie. :-) Nedočkali by sa nikdy. Pretože technologický pokrok je ako rebrík, pri výstupe ktorého treba každý stupienok draho zaplatiť. Hlavne ziskom z predaja slabšej technológie. Iná cesta neexistuje. Žiadna technológia sa nezrodila dokonalá a perfektná...

Akú perspektívu majú benzín a nafta? To naozaj máme čakať 100 až 200 rokov až úplne dôjdu zásoby a potom sa svet úplne zastaví?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Jirko, já bych vám chtěl p.. | 11.7.2017 22:59reagovat
avatar

Jirko, já bych vám chtěl poděkovat za roozumnou diskuzi a přestože spolu úplně nesouhlasíme, tak jde vidět, že se to dá dělat i slušně a věcně narozdíl od jiných vocasů :)

U elektromobilů klesá spotřeba s tím jak klesá teplota. To je známý fakt a nikdo to netají. To ovšem nijak nesnižuje možnost běžného použití. Samozřejmě lidi, kteří vyžadují dlouhé dojezdy při akrtických zimách, tak si elektromobil prostě nekoupí. To je prostě fakt a ještě nějakou dobu to tak prostě bude.

Dle mého je elektromobil skvělou volbou pro lidi kteří si můžou dovolit auto v ceně Audi A4 a mají dům s garáží. S tím jak se budou rozšířovat veřejně dostupné nabíječky a klesat cena baterií, tak se bude cílová skupina zvětšovat.

Nepřihlášený Shal

U elektromobilů klesá doje.. | 11.7.2017 23:01reagovat
avatar

U elektromobilů klesá dojezd s tím jak klesá teplota...

Už je pozdě :) Radji půjdu spát.

Nepřihlášený Kalfa

Fascinuje mne přístup nadše.. | 11.7.2017 23:07reagovat
avatar

Fascinuje mne přístup nadšenců. Znalosti fyziky nula, Ohmův zákon jim nic neříká, ale plácají nesmysly ve kterých ještě zaměňují Volty za Watty, akumulátory v jejich představách rostou na stromech a elektřinu netřeba vyrábět, je jí přece v zásuvkách dost.

Samozřejmě hybridy mají nějaký potenciál, tady je ještě prostor k vývoji, ale např.představy o hybridních kamiónech s trolejí jsou, mírně řečeno, úsměvné.

Nepřihlášený oh.c!

Reakce na: Nemako: Dneska má jenom Te.. | 11.7.2017 23:24reagovat
avatar

Hmm.. z těch 157.000 TWh bylo cca 80% získáno z uhlovodíkových paliv. Takže jinak. Ropa je zlá ošklivá věc. Jmenuji se Mr.Hulot a škrtám ji svým perem. Ta má podíl cca 30% tj. potřebuji nahradit 47.100 TWh energie z jiných zdrojů. Ty najdu kde?

Lze zhruba říci, že oněch 30% spotřeby energie připadá na přepravu. Odhadem z toho 50% této energie padne na "individuální" dopravu. To tedy máme 23.550 TWh (0,3*0,5*157.000). Toto množství energie "proženu" přes baterie. Třeba přes Lion. Realistický odhad spotřeby lithia je cca 2 - 3 kg uhličitanu lithného na aku pro uložení 1kWh. To máme tedy bratru 70,65Mt (23.550.000.000 kWh * 0,003 t). V současnosti je těžba na cca 100.000 t/rok. Asi jsem někde udělal chybu já, nebo jsme v hajzlu :-). Ale totálně.

Nepřihlášený 380V

Reakce na: samozrejme ma pravdu. ale.. | 11.7.2017 23:26reagovat
avatar

kdyby měl pravdu, tak by jí neunesl !-)

Nepřihlášený Marex

Znáte to rčení, "chybama s.. | 11.7.2017 23:31reagovat
avatar

Znáte to rčení, "chybama se člověk učí"? Inu nechte ty ekopošuky a různé fanatiky do elektroaut, ať si je koupí a přejme jim to. Celkem brzo pochopí, že to nebyl tak dobrej kup, jak si ze začátku mysleli. Tesla už má taky na kahánku, protože má hromadu dluhů, které už nikdy nemůže splatit, i kdyby začala svým věřitelům konečně vydělávat a až ta bublina splaskne, to bude smradu. Kdo je kován kolem elektrotechniky, ten se tomu spíše pousměje, ale díky tomu zůstane nohama na zemi. Tihle nadšenci se prostě musí spálit a musí je to i něco stát, aby pochopili, že to k dokonalosti, o které sní, to má stále dosti daleko. Většinou to pochopí při prvních problémech s jednotlivými články a pak celkovou ztrátou kapacity a tím i dojezdnosti, natož pak, pokud jim se nějaký ten akupack při rychlonabíjení odporoučí s patřičným efektem a budou nakonec i rádi, když nevezme při tom i část vozu. O tom, že zasíťování v ČR není žádná sláva, nemá smysl ani psát a převážně ČEZ, aby nemusel investovat do posilování síti, se spíše uchýlil k hledání rezerv formou poplatků za hodnoty hl. jističů a hned jsou rezervy ve staré síti na světě a teď si nakupte do toho hromadně elektromobily :-)

Nepřihlášený SYPAC

každopádně ředitel ČEZU a.. | 11.7.2017 23:32reagovat
avatar

každopádně ředitel ČEZU a celá jejich firma už teď pánové má pěnu u huby jak jim Elektrické auta hrají do karet

Nepřihlášený Luboš

Jako obvykle, "experti" ar.. | 11.7.2017 23:50reagovat
avatar

Jako obvykle, "experti" argumentují pouze spotřebou při provozu. Záměrně opomíjejí výrobu a likvidaci zejména baterií, kde se "výhoda" elektromobilů ztrácí a taktéž opomíjejí, že elektřtinu pro nabíjení je třeba někde získat. Navíc je třeba ji dodat do nabíjecích stanic.

Nedávno tady byl článek, že za současného stavu infrastruktury elektrovodné sítě 6 elektromobilů v ulici dokáže způsobit kolaps energetické sítě v dané oblasti. Prostě síť není stavěná na tak velké nárazové spotřeby při nabíjení elektromobilů!

Takže opět politické blafy a ne nějaká skutečná výhoda.

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Matoo: Ty máš elektřinu zd.. | 12.7.2017 01:44reagovat
avatar

Nie, ziadne z mojich aut nie je elektromobil, myslel som to vsak tak, ze v podstate zdarma oproti cene fosilnych paliv. :) (nie doslova zdarma)

...aj ked to s tou Teslou je pravda, v Superchargeroch bolo mozne "tankovat" zadarmo.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Ďalší expert, čo sa pozerá.. | 12.7.2017 01:49reagovat
avatar

...nas to uz trapit nemusi. :))

Nepřihlášený Petr Novak

Pan ma pravdu,ale jen proz.. | 12.7.2017 04:40reagovat
avatar

Pan ma pravdu,ale jen prozatim. Podle me je zastavani se klasickych spalovacich motoru zpazecnicky pohled. O automomobilech se v jejich zacatcich take rikalo ze je to spatna a nespolehliva vec ktera se neuchyti. Ale technologii nezastavime. Pokrok je to co nas posouva dal. Jen mit otevrenou mysl...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený kolemjdoucí 2

Reakce na: Pan ma pravdu,ale jen proz.. | 12.7.2017 06:16reagovat
avatar

To vaše "prozatím" trvá už nějakých zhruba sto let, první rychlostní rekord (dosažených 200 km/h) patřil elektromobilu, a přitom vše - stále, od tehdy až dodnes - stojí a padá s bateriemi a levnými, čistými a dostupnými materiály na jejich výrobu. Nic se nezměnilo a ani nezmění, nemá kam - fyzika, chemie i ekonomie jsou neúprosnými limitery - a to jsme ještě ani nezačali probírat, odkud se ta elektřina bere (naznačím - velmi často z uhlí).

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Štěpán

V současné době si elektro.. | 12.7.2017 07:03reagovat
avatar

V současné době si elektromobil může koupit tak maximálně tak trochu ekologicky smyšlející, extravagantní multimilionář a to leda tak nějakou TESLU. Zbytek elektro aut a hybridů je v podstatě k ničemu. Nicméně, to že zatím elektro auta nejsou k ničemu neznamená, že třeba za 5 -10 let se neobjeví technologie a typ který nějakým způsobem zaujme. Pro mě třeba kdyby mi někdo nabídl elektro mobil s dojezdem cca 200km a cenou na úrovni běžného malého auta (tak 250k), tak bych ho asi jako druhý auto do rodiny klidně bral.

Nepřihlášený antikomunista

Reakce na: Proč bych měl věřit fritzk.. | 12.7.2017 07:19reagovat
avatar

jsi naprosto krátkozraký, zajdi se svým nosem k tepelné elektrárně spalující hnědé uhlí a tam si čichej tu čistotu.

Nepřihlášený antikomunista

Reakce na: R2: Ano máš pravdu, že ele.. | 12.7.2017 07:26reagovat
avatar

no a jak se těch lidi sejde u nabíječky třeba dvacet, tak budou pít kafe a něco zakusovat několik hodin.

Nepřihlášený antikomunista

Reakce na: Rychlonabíjení neznamená a.. | 12.7.2017 07:31reagovat
avatar

proč by to tesla dělala? Už dnes se životnost klasických aut snižuje za účelem co největších prodejů, takže i kdyby to šlo, tak to zastaví na životnosti deseti let, aby mohli prodat další auto.

Nepřihlášený VFR

Reakce na: Rychlonabíjení neznamená a.. | 12.7.2017 07:37reagovat
avatar

20-50 km denně najedeme tak v Čechách, co zbytek Evropy? USA? ČÍna? To jsou úplně jiné vzdálenosti na denní dojíždění.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený nesto

Člověk, co celý život prof.. | 12.7.2017 07:48reagovat
avatar

Člověk, co celý život profituje z ropného průmyslu, že nechce uznat, že něco jiného může být lepší? No nene...

Mě se líbí, jak jsou tihle maníci schopní v jedné větě říct, že "někde se elektrika musí vyrábět" a pak hned, že "vodík je lepší alternativa". Nojo, ale vodík se získává elektrolýzou, takže někde se ta elektrika musí vyrobit, potom se spotřebovat na velice neúčinném procesu pro získání vodíku a potom ten vodík neúčinně spálit. Tenhle nesmyslnej krok právě elektromobily vůbec nepotřebují.

Navíc dnes nejsou elektromobily totéž, co v 90. letech, kde Li-ion baterie byly úplnou novinkou. A hlavně elektromobily mají gigantický potenciál pro vývoj a zdokonalení, narozdíl od spalovacích motorů, které více méně už jen ždímají drobounká zvýšení účinnosti tůdle a drobounké snížení životnosti támdle... Chápu jeho pozici, ale kecá nesmysly a lidi mu to žerou jen proto, že je to velkej papaláš.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený mk

"Elektromobily ako každá n.. | 12.7.2017 08:27reagovat
avatar

"Elektromobily ako každá nová technológia má svoje počiatočné problémy."

Elektromobily jsou s námi už asi 150 let, jezdily daleko dřív než spalovací motory. A už tehdy ujely kolem 100 km, takže pokrok je za tu dobu směšný. Li-ion baterky jsou technologie ze 60. let minulého století, první komerčně dostupné aku 18650, tedy ty, co používá Tesla, pochází z 90. let. Opět tedy nic nového.

Nepřihlášený Alojs

Ta pani Angel Merkl stoji.. | 12.7.2017 08:31reagovat
avatar

Ta pani Angel Merkl stoji za problemem zvany DPF jinde tomu rikaji FAP a tehda srotovnym rozdavala dotace pomalu i na naftu do motorek a sama stala v podstate o "zamestnanost" co "asi" stejna pani vyvadi ted v nemecku je uz skoro pro totalne svejkovsky stat cesku na palici a elektro ANO ale jen do mini a max maleho auta co bude jezdit po meste ne do velkych limuzin.O hybridech skoda mluvit tam je 1000% pravda dva tri sviznejsi rozjezdy a mame jen tezke neohrabane auticko se spotrebou nikoliv 3/4L ale pocitejme tak se spotrebou 10/12L

Nepřihlášený Ondřej Schiller

Tak určitě XD Prostě fosi.. | 12.7.2017 09:25reagovat
avatar

Tak určitě XD

Prostě fosil...

Nevím no, elektrárna má vysokou účinnost, určitě větší než motor v autě. Navíc můžete použít i jiné zdroje. A nejvíc by se mi líbila ta soběstačnost. Proč dotovat šejky? Akorát tu všichni otročíme kvůli autům. Navíc každých pár let se vynalezne nová baterie. A petrolheadi prominou, ale dynamika elektromotoru je uplně někde jinde než u spalovacího motoru. Prostě jim zvoní hrana a je to jenom dobře.

Nepřihlášený Ondřej Schiller

pro antikomunistu: Hele ty.. | 12.7.2017 09:33reagovat
avatar

pro antikomunistu: Hele ty brebto, sedím v kanceláři a z okna koukám na Ledvice...

Normálně je podezřívám, že tam maj reaktor nebo nečo takovýho. Představ si, že z komína nejde žádnej čoud. Tak mě zajímalo proč. A on je to nový fluidní kotel, prostě to nečoudí, dokonce z toho nevyváží ani popílek. Co ty na to? XD

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Elektromobily mi vôbec nev.. | 12.7.2017 09:38reagovat
avatar

Elektromobily mi vôbec nevadia,len nech nie sú dotované štátmi ,potom iba deformuju voľný automobilový trh.Nech si baterkari platia vývoj infastrukturu nabijaciek zo svojho.Ak sa baterkače bez dotácií nepredávajú,potom nech počkajú 5-10 rokov,ako oni hovoria, že vtedy budú vykonnejsie, lacnejšie,rýchlejšie nabijatelne baterky,svet sa bez dotovaných baterkačov nezruti.Nech vylepsia, vyvinu konkurencie schopné baterky k spaľovaciemu motoru a potom tie auta predavaju a NIE naopak.Postavia auto a bez dotácií ho nevedia predať,veď to je "psychiatria".Teraz iba s natiahnutou rukou, ako žobraci žiadajú od štátu pomoc,lebo inak by vo voľnom konkurenčnom trhu skapali.

Nepřihlášený Arni

Teslakov by som prirovnal.. | 12.7.2017 09:59reagovat
avatar

Teslakov by som prirovnal k sekte Svedkov Jehovových a Eleno Muska k Charlesovi Taze Russelovi(ten bol prvý jehovysta na konci 19.st) Od vtedy prekrucaju bibliu vo svoj prospech a šíria bludy po celom svete.Od vtedy sa už rozšírili, rozmnožili na zopár miliónov. Každých 15-20 rokov predpovedajú koniec sveta.O tých čo obhajujú baterkove auta, aké sú momentálne výhodné,ekologické,úsporné,... tak ti sú ako bežný Jehovisti ktorý stoja s časopismi Strážna veža,Prebudte sa! na uliciach a lákajú ovce do svojho sektárskeho kosiara.

Nepřihlášený dane

Reakce na: Dobře zvýšíme cenu nafty n.. | 12.7.2017 10:00reagovat
avatar

Nakladaky jezdi i na LPG a na co budou v budoucnu nikdo nevi. Kompenzovat cenu nafty se da pres DPH, silnicni dan, dalnicni myto atd.

Nepřihlášený antikomunista

Reakce na: pro antikomunistu: Hele ty.. | 12.7.2017 10:12reagovat
avatar

hloupost

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: To vaše "prozatím" trvá už.. | 12.7.2017 10:27reagovat
avatar

Camille Jenatzy pokořil 29. 4. 1899 jako první hranici 100 km/h, jeho elektromobil jel rychlostí 105,3 km/h. A tím spadla klec, od té doby se nikdo výrobou elektromobilů nezabýval. V roce 1902 dosáhl dalšího světového rekordu 120,7 km/h, ale na parním stroji... :-) Rychlost 200 km/h poprvé překonal v roce 1906 Američan Fred Marriott - opět na parním stroji... :-)

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Nie, ziadne z mojich aut n.. | 12.7.2017 10:46reagovat
avatar

Pokud to počítám, zase takový zlomek to není. Tesla má 90 kWh, pokud vezmu účinnost nabíjení okolo 80%, musíš do akumulátoru dostat energii odpovídající 112,5 kWh. Cena kWh se pohybuje okolo 5 Kč, takže zaplatíš za ujetých cca 400 km 563 Kč, tedy jezdíš za 1,40 Kč/km. To je na tom CNG lépe, i když tak dobře nejede (ale zase může přepnout na benzín, když dojde plyn a pokračovat v jízdě). Jistě, kdo má noční proud a dobíjí výhradně doma v noci, tak na tom bude lépe. Jinak při současné ceně ropných paliv se pohybuje cena za km od 1,50 do 2,50 Kč/km, pokud pojedu stejně rychle, jako Tesla při dojezdu na 400 km. Akorát že dokáži dotankovat energi u každého třetího patníku a během pěti deseti minut pokračovat v jízdě s dojezdem okolo 800 - 1000 km podle velikosti nádrže... :-)

A moje ropné auto nestojí tolik, co "levná" Tesla 3. Takže když odečtu rozdíl v ceně pojištění a pořizovací ceně auta (cca 600 000 Kč proti 800 000 Kč) tak než těch 200 000 Kč rozdílu projedu, je prakticky 200 000 km... :-) Je to jen hrubý výpočet bez ceny servisu, který je pro ropná auta dražší.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Člověk, co celý život prof.. | 12.7.2017 10:51reagovat
avatar

Vyrábět vodík elektrolýzou je neekonomické, vodík se získává vytěsňováním ze sloučenin při výrobě některých chemikálií, kde je výrobní cena daleko nižší. Ovšem stále se prodává 1 kg vodíku za cenu nad 10 euro, při reálné spotřebě 1 kg/ 100 km vychází dráž, než ropná paliva. Vodík a palivové články je cesta k nulovým emisím (výsledným produktem je voda), ale ne k levnému provozu, aspoň prozatím.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: pro antikomunistu: Hele ty.. | 12.7.2017 10:55reagovat
avatar

On ten popílek tam stále vzniká, ale zachytává se v čistících zařízeních atd. Účinnost tepelných elektráren je daleko vyšší, než spalovacího motoru, to je jasné, ale stále vytváří CO2 ve stejné velikosti, jako dřív. Protože spálené kilo paliva vytvoří vždy stejné množství CO2 bez ohledu na fluidnost kotle.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Nemako: Dneska má jenom Te.. | 12.7.2017 11:06reagovat
avatar

Tady jsem našel těch 1,5 TWh:

https://www.novinky.cz/auto/443262-elektromobily-maji- problem-nejsou-akumulatory.html

Nepřihlášený Jan Dedek

Reakce na: já s dovolením přidám ješt.. | 12.7.2017 11:16reagovat
avatar

Pánové jak Tak čtu nesmyslný článek a nakonec i komentáře lidí co o EV a o elektrice v ČR evidentně nic neví bojím se. Člověk by si měl nejprve zjistit informace. Možná jste neměli tu možnost. Navštivte Hybrid.cz nebo lépe Vás všechny zvu na VŠB. EV mají své limity, mají i nevýhody, ale o těch se tady nikdo nezmiňuje... Všichni řeší elektromobilitu tak jak ji má zažitou z 90tek.

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Pokud to počítám, zase tak.. | 12.7.2017 11:18reagovat
avatar

Servis "baterkara" bude podstatne drahší.Auto je plne drahej elektroniky, modulov,snimacov,meničov napatia atď.Toto všetko keď sa začne kaziť, budeme radi za sviečky,rozvody,výfuky,... Tesla X je toho iba dôkazom, v usa viacej stojí v servisnoch s poruchami ako jazdí,patrí medzi najporuchovejsie auta vôbec, horšie sú iba prototypy.A čo bude po záruke,na to nech majiteľ vôbec nemyslí.

Pred pol rokom sa mi pokazil LCD tv za 550€ za opravu elektroniky chceli 240€. Vykašľal som sa na to a kúpil nový,tak isto oprava nabijacieho modulu v Samsung s5 mini 85 €.To je ďalšia dezinformacia baterkarov ohľadom lacného servisu elektroauta , ktorou lakaju ku kúpe neznalych (ovečky).

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený

Reakce na: Pokud to počítám, zase tak.. | 12.7.2017 11:23reagovat
avatar

Špatné vstupní udaje. Vygenerují spatný výsledek .

80% ? 22kW se promění v teplo ?

To by se ten elektromobil vznítil už při samotném nabíjení.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Špatné vstupní udaje. Vyge.. | 12.7.2017 11:42reagovat
avatar

Našel jsem pro Li-On aku účinnost nabíjení 80 - 90% a použil horší hodnotu. tož tak asi nějak.

Nepřihlášený JaRy

My žijeme v éře šmejdů. To.. | 12.7.2017 11:45reagovat
avatar

My žijeme v éře šmejdů. To jsou lháři a podvodníci. U nás tuto éru začal jakýsi kulisák.

Angela Merkelová je šmejd a lže, staví v německu obří elektrárny na černé uhlí. Jejich kapacita musí pokrýt odstavované jaderné elektrárny. Pro nás je štěstí v tom, že uhlí se bude vozit loděma přes moře, takže tyto čmoudy jsou poměrně daleko od našich hranic.

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: Špatné vstupní udaje. Vyge.. | 12.7.2017 11:46reagovat
avatar

Ještě jsem objevil LiFePO4 akumulátory s nabíjecí účinností 95%, ale ty zase nemají rády rychlonabíjení a vybíjení pod 33% kapacity. Co používá Tesla netušíím.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený

Reakce na: Ještě jsem objevil LiFePO4.. | 12.7.2017 12:00reagovat
avatar

LiNiMnCoO2

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jirka_1

Reakce na: LiNiMnCoO2 | 12.7.2017 12:16reagovat
avatar

Nenašel jsem účinnost nabíjení, jen nabíjecí proud 0,7 - 1 C, vyšší proudy snižují životnost.

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Pan ma pravdu,ale jen proz.. | 12.7.2017 12:32reagovat
avatar

Nuž, tak som teda spiatočník, budem s tým musieť žiť...

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: 20-50 km denně najedeme ta.. | 12.7.2017 12:40reagovat
avatar

Zatiaľ nebol vymyslený elektromobil, ktorý by dokázal splniť moje požiadavky. Stáva sa, že za deň prejdem aj okolo 1000 kilometrov. (podnikateľ) Nemám čas ani nervy čakať, kým sa mi automobil nabije, radšej ho za tri minúty natankujem fosílnym palivom a hotovo. Navyše potom nemusím riešiť to, že akou rýchlosťou môžem maximálne ísť, aby mi to vydržalo k najbližšej nabíjačke. Pre mňa je to veľmi nepraktické a hodlám zostať pri benzíne a nafte. Pokiaľ začne šibať aj našim politikom a budú chcieť autá na fosílne palivá zakázať, kúpim si ich zopár do zásoby a bude vybavené...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Pokud to počítám, zase tak.. | 12.7.2017 12:51reagovat
avatar

Ja som to ale porovnával so svojimi autami. Mne v garáži stoja napríklad RAM 1500 Sport, Chrysler 300C SRT8 alebo Mercedes C63 AMG Edition 507. (som petrolhead) Oproti nim (300C dokáže pri mojom jazdnom štýle spapkať aj 35 litrov (aktuálne (dnes jazdím na ňom) mi tam svieti priemerná spotreba 23 litrov - mesto + okreska)) sú náklady na elektrinu do Tesly fakt relatívne malé. :)

Samozrejme, nejdem to porovnávať so svojím autom do mesta, dízlovou Fábiou, tam by jednoznačne v oblasti nákladov vyhrala Škoda.

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Servis "baterkara" bude po.. | 12.7.2017 13:00reagovat
avatar

Baterkári si dokážu vyberať vynikajúce výrazové prostriedky. Oni nemajú vo zvyku hovoriť o lacnote opráv elektromobilov, oni hovoria len o prevádzkových nákladoch a o JEDNODUCHOSTI elektromotorov. Keď som sa na jednom fóre rozprával s horlivým obhajcom elektromobilov, ktorý sa mimoriadne angažuje v ich propagácii a napísal som tam svoje skúsenosti s Teslou S a rozpísal som porovnanie nákladov na opravy dízlového auta (sám používal ako príklad to, aké je drahé a náročné opravovať súčasné dízlové autá) a spomenul som prípadné náklady na opravu elektromobilov + životnosť súčasných elektronických súčiastok, prestal reagovať, hoci on ináč reaguje na všetko. Aj toto je dôkazom toho, že elektromobily sú možno jednoduché a ich prevádzka stojí prvých pár rokov málo, ale keď sa tam niečo doserie, nedoplatíš sa, nepriamo to teda priznal aj ich veľký obhajca.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Rosparovac

Reakce na: Baterkári si dokážu vybera.. | 12.7.2017 13:23reagovat
avatar

A nebylo to možná proto že se z Vás stal demagog stojící si za svým názorem podle klasického "My vám tu demokracii zavedeme i kdyby vás to mělo stát život"? Dejte mi na sebe kontakt, možme sa porozprávat nad tématem EV, myslím že mám dost zkušeností, ještě více znalostí a kupodivu nejsem zapřísáhlý a ortodoxní baterkář, ale umím uznat i limity EV. Půjdete do takové debaty? Nebo jsou to jen silná slova?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený jirik

jee, tady je zase chytroli.. | 12.7.2017 13:56reagovat
avatar

jee, tady je zase chytrolinu, vcetne vysoko postavenych panu z automobilek, kteri se boji, ze jim ujel vlak..

- 1. dojezd, je krasne, ze se tady pohybuji sami kriznici dalnic, ale realita na silnicich je takova, ze naprosta vetsina aut ujede par desitek km denne, mozna ani to ne. hlavne ty naftove suv co vetsinu zivota prostoji na semaforech u nakupnich center.

- 2. ucinnost provozu, jasne, elektina a baterie nevznikaji jen tak z niceho, stejne jako ropa netece samovolne ze zeme do nadrze, ale precijen mala hadanka: jakou ucinnost ma sebeefektivnejsi spalovaci motor pri kodrcani po meste, kdy za pul hodiny ujede treba 10 km krasnou prumernou rychlosti 20km/h? no schvalne...

- 3. soucasna sit by tezko pobrala soucasne nabijeni vsech aut na cestach, stejne jako byste tezko pred par desetiletimi jen tak po ceste natankovali na D1

- 4. dotace, jak vznikla dnes udajne nejvetsi automobilka sveta? zeby se jisty pan AH rozhodl, ze svemu narodu doda brouka do kazde rodiny? tak kdo teda muze byt dotovany a kdo ne?

- 5. a mohl bych pokracovat.. kdyz uz chcete argumentovat, tak aspon zapojte mozek a nevyrvavejte tady tyhlety hospodske nesmysly. kdyby byli vsichni jako vy, tak asi porad zijeme v jeskyni. zkuste trochu konstruktivne a trochu premyslejte.

smutne je, ze vetsina vsech argumentu zamrzla nekdy na konci minuleho stoleti. tak schvalne, kdo by si pred patnacti lety koupil mobilni telefon, ktery vydrzi nabity sotva jeden den? kdo z vas by si tehdy koupil hodinky, ktere vydrzi nabite jeden den. kdy ste si naposledy koupili nejaký použitý spotřebič? pračku, ledničku, mikrovlnku, konev na vodu? svet se docela rychle meni a tezko dneska nekdo vi, jak budou veci fungovat za 10-20-50 let.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: A nebylo to možná proto že.. | 12.7.2017 14:09reagovat
avatar

Nechápem váš príspevok. Aké silné slová máte na mysli? Nie som žiadny demagóg, dokážem uznať, že elektromobily môžu mať význam pre ľudí, ktorí bývajú vo väčších mestách, kde je možné automobil nabiť počas nakupovania, kávičkovania a podobných činností. V danej diskusii som porovnával bežné výdavky, ktoré sú nevyhnutné pri prevádzkovaní vozidla ako palivo a spotrebné náhradné diely. Nemám žiaden problém si priznať, že v tejto oblasti vedú elektromobily - náklady na "šťavu sú menšie" a spotrebných materiálov sa pri elektromotoroch nachádza podstatne menej ako v prípade spaľovacích motorov. V oblasti dlhodobých nákladov však vedú vozidlá so spaľovacím motorom. Ako príklad som vo vyššie zmieňovanej diskusii zmienil dízlové motory, pri ktorých sú "nepredvídateľné" výdavky vyššie, ako v prípade benzínových motorov. Aj napriek tomu, že po čase bude v prípade dízlového auta nutné meniť DPF filter a turbo, nedosahujú tieto náklady takých výšok, ako je napríklad výmena batérii v elektroaute. (nehovoriac o tom, že DPF aj turbo vydržia pri správnom zachádzaní podstatne viac ako súčasné batérie) Žiadne silné slová tu nevidím, vidím len výhody (tichá a lacná prevádzka ohľaduplná k životnému prostrediu (ak neberieme do úvahy výrobu akumulátorov, čisto len jazdenie) a okamžitá odozva na stlačenie plynového pedálu) a nevýhody (vyššia cena, obmedzený dojazd, v dnešnej dobe relatívne nízka životnosť batérii, náchylnosť na jazdný štýl aj na okolité podmienky, ako je napr. teplota, nedostatočná infraštruktúra...) elektromobilov.

Rozumnej diskusii sa nebránim, som ochotný si dnes dať voľno a dnešok obetovať diskusii s vami. Pokecy ani podobné četovacie záležitosti však nepoužívam, e-mail je vkuse zahataný pracovnou poštou (naša korešpondencia by sa tam pravdepodobne stratila, navyše by som neodolal tomu, vybaviť pár pracovných záležitostí (tak trochu workoholik) a na vás by už možno neostal čas. :) Som ochotný s vami diskutovať tu a teraz. Pokiaľ skutočne disponujete potrebnými znalosťami, bude diskusia poučná..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rock

Reakce na: jee, tady je zase chytroli.. | 12.7.2017 14:32reagovat
avatar

ad 1)

a kvůli tomu, že 14x jedu 100 km za den a popatnácté 500 km budu živit dvě auta místo jednoho? A to má být nějakým způsobem (finančně, ekologicky, prostorově) úsporné? Spoléhat na půjčovnu a nevědět, co dostanu, to fakt nee...

ad 3)

a to mám čekat dalších pár desetiletí, než pohodlně dobiju elektro? Ale já bych chtěl jet na dovolenou ještě letos. Normální palivo natankuju kdekoliv třeba už dneska. Na cestě z domu do práce a zpátky mám benzinky každých 6 km - a u žádné z nich nemusím čekat půl hodiny, než se mi dotankuje do plna.

ad závěr)

telefon na jeden den bych si nekoupul před patnácti lety ani teď a jednodenní hodinky? To je nějaká hračka za korunu ze střelnice od kolotočářů? Nebo za to nějakej kretén je ochotnej vyhodit i víc peněz?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený kolemjdoucí 2

Reakce na: jee, tady je zase chytroli.. | 12.7.2017 14:42reagovat
avatar

Dokud nebude elektro levnější (a to ani nemluvím o tom zbytku) - ovšem přirozenou konkurencí, nikoliv dotovanými cenami - tak do toho kromě horního 1 % nikdo nepůjde. Přiznejme si na rovinu že za současných technologií to nenastane nikdy, a můžou se tu trollové atd stavět na hlavu jak chtějí. Můžou si vzít lopatu a jít těžit lithnou rudu když tomu tak věří - planě kecat umí kdekdo, aspoň by je přešly roupy.

Nepřihlášený wormfest

Nestojím ani na jedné stra.. | 12.7.2017 15:38reagovat
avatar

Nestojím ani na jedné straně odpůrců jednoho či druhého. Pokud bychom chtěli chránit životní prostředí obecně, pak bude nejlépe jezdit co nejméně ať na ropu nebo na elektro. Jinak je přechod na elektrvozbu v současném objemu po silnicích pouze přesunem problému z leva do prava ale někdo se na něm pouze nakapsuje, aby se se za padesát, sto let zjistilo, že to není ono a musí se s tím něco udělat. Elektrický pohon je sice mnohem jednodušší, účinnější a ůčelnější, než spalovací motor, ale opodstatnění by měl, kdyby existovali jednoduché a ,,ekologické" kapacitory na hromadění el. energie do aut. Současné baterie jsou především samy o sobě obrovskou ekologickou zátěží (výroba, životnost, likvidace odpadu po dosloužení). Jsou yvrobeny z ropy a z mnoha dalších chemických (jedovatých) látek. Při plné náhradě v současném objemu silniční vozby se jedná o obrovské množsví vynaložené energie a materiálů jen na nakládání s bateriemi. A co el. síť? Byla by schopna tak obrovský tok energie, který odpovídá současnému objemu silniční vozby, přenést, když už dnes je mnohdy na pokraji black outu? Kde se tolik energie vůbec vezme, když zrušíme uhlí. Kolik ,,zelené" půdy bude pokryto slunečními elektrárnami, které mají svojí životnost a vysloužilé panely budou muset být po čase nějak likvidovány (recyklovány za nemalé spotřeby další energie). Už vidím, jak vysloužilé baterie a kolektory vozí v Americe někam za město do díry, protože je to nejlevnější. A přitom, když už jde o smog, všiml si někdo vůbec, že se na autech musí měnit pneu, protože se za čas ojedou? Kam se ta ojetá část pneu (z ropy) asi ztratí? Do vzduchu a do země v podobě prachu. Řeší např. tohle el. vozba? Snad jedině přesunem na železnici. Autem není totiž myšleno pouze ta pojízdná kabelka, kterou jede madam nakoupit do nákupního centra (tam se celkem elektro hodí), ale také těžký kamion, který má těch pneu mnohem víc a větší a spotřebovává mnohem víc energie. A spotřebovávat bude o to víc, čím těžší baterie v sobě bude mít. Proč nám o těchto problémech nikdo..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený jirik

Reakce na: ad 1) a kvůli tomu, že 14.. | 12.7.2017 16:41reagovat
avatar

parada, takze pred sto lety si lidi meli rict, nebudu cekat desetileti az se vsude postavi benzinky, tak serem na auta a zustanem u konskych povozu.. opravdu? genialni argument

a treba znacka apple nebo samsung ti nic nerika? ti moc kolotocarske ceny nemaj. nikdy si o nicem takovem neslysel? aha, tak to budou asi opravdu lepsi ty kone.. ;-)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: ad 1) a kvůli tomu, že 14.. | 12.7.2017 16:45reagovat
avatar

Telefóny s jednodennou výdržou sú dnes realita...

Nepřihlášený Fero

Reakce na: Nestojím ani na jedné stra.. | 12.7.2017 18:18reagovat
avatar

A nešlo by třeba zavést logistickou síť výměny vybité baterie za nabitou? Přijedu k elektropumpě, obsluha mi vytáhne vybitou baterku, namontuje nabitou. Já zaplatím za službu a jedu... Pumpař pošle hromadu vybitých baterek večer do velké nabíjecí elektrárny, výměnou na pumpu přijede cisterna s nabitými baterkami...

Žádné desítky kilometrů kabelů, žádné blackouty pro domácnosti kvůli žíznivým EV, žádné vynucené popíjení kafíčka při dobíjení... :-)

?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Pánové, nikdo vás nenutí k.. | 12.7.2017 18:23reagovat
avatar

Pánové, nikdo vás nenutí kupovat si elektromobil. Opravdu to stále pro většinu lidí opravdu není. Je to dražší, nemá to takový dojezd a déle se stojí u stojanu.

Svojí klientelu si to však nejenom najde, ale ta i každým rokem roste, protože krom výše zmíněných nevýhod jsou tu i výhody.

Levnější provoz, principiální jednoduchost a snadnost údržby, nesmrdí ve městech, pokud nejezdíte na dlouhé cesty, tak ani u žádného stojanu stát nemusíte, protože to prostě večer píchnete do garáže a nabijete na noční proud. Může to mít dva kufry, má to lepší jízdní vlastnosti protože to má těžiště dole, je to svižnější, rychlejší a má to více prostoru uvnitř.

Jediný problém, který elektromobily mají jsou baterie a ty se každým rokem zlepšují. Jak cenově, tak kapacitně, bezpečností a životností. Ti, kteří tvrdí, že se elektromobily či baterie za 100 let nezměnily, jenom dokazují jak velmi omezené informace mají. Novinky přicházejí každý rok.

Pro pana mk: 18650 je pouze rozměrový formát bateriových článků. Nic víc.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Fero: To by nešlo. Takové.. | 12.7.2017 18:27reagovat
avatar

Fero: To by nešlo. Takové pokusy už taky byly, ale ukázalo se to velmi drahé a špatně realizovatelné. Když pominu, že byste do fungl nového auta asi nerad instaloval bůh ví jak staré baterie, tak by to znamenalo potřebu několika náhradních baterií od každého výrobce ale i typu v rámci výrobce. Vzhledem k tomu, že baterie jsou vyráběny tak aby zaplnily pokud možno celý podvozek, tak byste musel standardizovat podvozky mezi všemi výrobci na několik rozměrových typů a těžko nařídíte všem výrobcům, že mají používat právě tohle šasi, zvlášť když šasi s bateriemi je na autě naprosto zásadní část. To už můžete nařídit jeden druh aut pro všechny.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený wormfest

Reakce na: A nešlo by třeba zavést lo.. | 12.7.2017 19:44reagovat
avatar

Určitě je to jeden ze způsobů, ale neřeší to problém. Další stovky kamionů denně na silnicích s veškerým negativním dopadem jejich vozby. Baterky jsou těžké, tak se jich na náklaďák moc nevejde. Potřeba počtu neekologických baterií by se navíc tímto způsobem zvětšila.

Nepřihlášený PepaSFI

Reakce na: A nešlo by třeba zavést lo.. | 12.7.2017 19:51reagovat
avatar

to má pár háčků. Musely by se ty baterie unifikovat, bohužel realita je taková že dnes, po všem tom pokroku se elektromobilisti nedohodli ani na jednotném nabíjecím kabelu. Musely by ty baterky někomu patřit a ten by je půjčoval a zaručoval funkčnost. Jistě bys svou novou baterku v ceně půl auta nerad měnil za ojetou. Musel by se vyvinout automatický systém výměny, baterka není kanystr, v jedné ruce to neuneseš. A ten odvoz na nabití, vzhledem k kapacitě a častosti nabíjení, to by byl vlak a ne kamion.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený wormfest

Reakce na: Pánové, nikdo vás nenutí k.. | 12.7.2017 19:52reagovat
avatar

S tím celkem souhlasím. Elektromobily si svoje zákazníky najdou zcela logicky už čistě jen proto, že lidi mají přirozeně rádi pokrok. Je to jen další z novinek technického světa a to čistě komerční. Jen s ochranou životního prostředí to nemá mnoho společného, jak se nám snaží politici vnutit propagandou viz můj příspěvek výše.

Nepřihlášený rock

Reakce na: parada, takze pred sto let.. | 12.7.2017 20:03reagovat
avatar

Kolotočářský ceny nemaj, kolotočářský výrobky ano. Alespoň iWatch do té kategorie patří s přehledem. Co si myslím o kupcích těch výrobků, to jsem napsal.

Pokud budu žít v lokalitě bez použitelné silnice a jedinou alternativlou -před příchodem Fordu T- bude nepohodlný nespolehlivý krám v ceně pětiletýho výdělku, tak ano, koňskej povoz je lepší volba a s auty ať se trápí někdo jinej.

A my jsme přesně v té samé situace: infrastruktura u nás veškerá žádná, nabízený elektromobily jsou velmi kompromisní řešení a ve srovnání s přiměřeným spalovákem stojí dvojnásobek. Takže ať se s tím trápí někdo jinej.

Až se postaví ty silnice (nabíjecí infrastruktura) a někdo začne produkovat a nabízet paralelu toho Forda T (kterej stál zezačátku 1/4 a pěhem pár let 1/8 toho, co konkurence a navíc FUNGOVAL), tak to začne být zajímavý. Zatím není.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Fero

Reakce na: to má pár háčků. Musely by.. | 12.7.2017 20:53reagovat
avatar

Mně by bylo fuk, že baterka není nová, kdybych zaplatil vratnou zálohu a po navrácení by se záloha vrátila. Lze to u pivních lahví, taky mi je fuk, jak je láhev stará, pokud mi udrží obsah.

:-)

Nepřihlášený Fero

Reakce na: Fero: To by nešlo. Takové.. | 12.7.2017 21:03reagovat
avatar

Ano, kdyby to šlo tak jednoduše, už by to tu nejspíše bylo

:-)

Nicméně jsem rád, že se diskuze posunula z definitivního "Jenom retard může věřit v rozšíření EV" nebo "Tuhle jsem to propočítal, takové zatížení nezvládne rozvodná síť, kable jak sloní nohy se budou válet po zemi", či "Je to zlo prosazované spiknutím politiků"...

Jinak osobně EV nemusím, k elektřině mám respekt a štítím se manipulovat s obyčejnou auto baterií na 12V.

Nepřihlášený tora85

Reakce na: Z článku: "Dle něj elektro.. | 12.7.2017 21:54reagovat
avatar

mykanec

Z článku: "Dle něj elektro.. | 11.7.2017 18:28 reagovat

avatar

Z článku: "Dle něj elektromobily neřeší žádný ekologický problém…"

Už to, že nesmrdí v místě svého provozu (velká města atd.) ospravedlňuje jejich existenci.

O dalších blábolech (např. výsledky 25 roků starého projektu vztahovat na dnešek a dělat z něj prognózy na další roky) škoda hovořit.

***********

Toto muze napsat jen uplny naivka, co nechape ze napriklad znecisteni vzduchu v evrope melo v 80 letech za nasledek ubytek slunecniho zareni v africe, tim mene odparene vody a tim dvacetilete sucho a vic nez 3 miliony mrtvych. Ale ok, mozna si myslite ze vzduch ci voda je jen lokalni a nijak neproudi. Je zajimave ze ten pan je kapacita dodneska, to znamena ze za tech 25 let nespal, ale jakykoliv jouda zde v diskusi je chytrejsi. Nakonec. Asi pred 2 rokama se delal test emisi od vyroby, pres provoz az po likvidaci dvou vozu. Byly pripocteny i takove veci jako vyroba elektricke energie, ci naopak emise produkovane tankery a rafinerkami pri vyrobe paliva. Testovana auta byla tesla s a audi A7 2.0 L tfsi, ktere je tesla designove a koncepcne podobna. Doba provozu 10 let. Hadejte kdo prohral? Jasne ze tesla. Sice ne o moc, ale vyprodukovala o neco vic odpadu atd. Elektromobily jsou jen marketingove obchodni ulicka jak ozivit svetovou ekonomiku a odstrihnout se od ruska, venezuely, nigerie a blizkeho vychodu.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený mykanec

Reakce na: mykanec Z článku: "Dle.. | 12.7.2017 22:01reagovat
avatar

Pane tora85,

relevantní zdroje vašich informací by byly?

Nepřihlášený Pavel el

elektro phon je super ale.. | 13.7.2017 03:49reagovat
avatar

elektro phon je super ale pouze ve spojeni s klasika motorem nebo el vedenim --- trolejbus přes centrum a velké křižovatky by nemusely být spleti drátů a při brždění může rekuperovat energii, a u auta podobně v centru nebo v zácpě zvolím el pohon a v klidu vesměs pomalu se přejede problém a pak na spalovasí pohon pojedu kolik potřebuji , vhodná elektronika by mohla udržovat spalovací motor v optimálním zatížení , ale stejně to chce aspon 3x účinější a levnější baterie nožná ty sodíkové to jednou vyřeší.

Nepřihlášený Pavel el

Pak vemte v vahu počet cik.. | 13.7.2017 04:10reagovat
avatar

Pak vemte v vahu počet ciklů bat , pokud malé auto dojede z Berouna do Prahy a dál ne tak baterie budou mít po roce aspon 500 a to je polovina životnosti pokud budete jezdit 5x v týdnu .

Většině bat vadí teplota olovo nad 25 u mi-mh 45 u lion nevím ale v každé bat se teplota měří tak to taky bude mít vliv.

Nepřihlášený Rosparovac

Reakce na: Nechápem váš príspevok. Ak.. | 13.7.2017 08:03reagovat
avatar

Pro začátek se tedy opřu o Vámi často omílanou životnost baterií.

Moje diplomová práce byla elektrokoloběžka, baterie, které jsem si mohl dovolit byli LiFePo4 15Ah od firmy Wina (bylo to před pár lety tehdy li-ion nebyly tak top jako jsou teď). Tyto baterie mají garantovaný počet cyklů (při kterých neklesne kapacita pod 90%) cca 5000. Na jedno nabití dojedu kolem 100 km (v terénu a při max rychlosti o něco méně). To znamená, že nájezd na tyto baterie je teoreticky 500 000km. (opakuji jsou to 5 let staré baterie) A teď dotaz, které z Vašich fosilních aut bude mít kompletní pohonu soustavu při nájezdu 500k km? Žádné. Obzvláště nyní kdy je trend dát do 2t volba 1,5l diesel a dvě turba k tomu. Dobře řeknete dejte mi data! tohle je jen akademická diskuze! Dobře dám Vám data. Jeden ze starších (už mají lepší baterie) modelů si koupil Tesloop v USA a po 320K km mají pokles kapacity baterie 6%; tzn místo 500km ujedete 470km. vice zde: http://www.hybrid.cz/tesla-model-s-po-320-000-km-6-degradace -baterie

Opět se zeptám, které fosilní auto má celý pohonný systém v pořádku?

Pro zajímavost tady jsou shromážděná data a výpočty dané technologií (nikoliv ejakulací techniko frikulínů) http://www.hybrid.cz/baterie-tesla-si-udrzi-pres-80-kapacity -i-po-800-000-km.

A teď zase trošku teorie. Kdyby někdo dal LiFePo4 baterie do auta kolik by vydržely? Odpověď: Dojezd 500km, cykly 5000 (moderní mají 8000), tzn 2 500 000. Proč se tedy nedávájí do EV? Protože mají menší nabíjecí a vybíjecí proudy. Stačí takto? Stran ekologie: Baterie v EV jsou recyklovat ze 90% (hlavně drahé lithium). Ale co se děje s palivovými filtry, vzduchovými filtry hektolitry oleje (za provoz auta srovnatelný s životností baterie EV výše dokázanou) i s těmi spojkami, převodovkami, alternátory to už nikoho nezajímá. Víte co je zajímavé? Že ty filtry v těch dízlech co zabraňují zlu a rakovině ( a někteří si jej vyřezávají kvůli pár koním navíc) se nakonec odvezou na skládku, nebo do spalovny, takže pořád stejný hnus.

Další dotaz?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený R2

Reakce na: Pro začátek se tedy opřu o.. | 13.7.2017 08:20reagovat
avatar

"garantovaný počet cyklů (při kterých neklesne kapacita pod 90%) cca 5000" asi nejaka specialni studentska edice

bezne u clanku udavaji 2000 cyklu a to jeste bez garance a s 80% DoD. Na 5000 byste pravdepodobne potreboval DoD v nizkych desitakch procent, jestli vam kolobezka ujede 100 km na 30% vybiti baterie, tak gratuluji, ale spis ocekavam, ze jste si tak trosku zaprehanel.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Pro začátek se tedy opřu o.. | 13.7.2017 09:58reagovat
avatar

Konkrétne pri tesle je bežné že sa mení motor a baterky ešte pred 100000 najazdených km.Tesla S,X patria medzi najporuchovejsie auta vôbec.

Oleje, filtre, celý kompet agregát sa už dekády recykluju,zatiaľ čo recyklácia lithiovych bateriek vo veľkom množstve t.j v megatonach je iba v plienkach ešte to nie vyriešené. Pri ťažbe lithia ktorý má minimálny obsah lithia v hornine,sa ostatná chemický kontaminovana hornina bude dostávať späť do okolia.Pri ťažbe sa uvoľní obrovské množstvo emisií.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: "garantovaný počet cyklů (.. | 13.7.2017 10:03reagovat
avatar

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=baterie -lifepo4&detail=MzAwMDEx&detail_name=baterie-clanek-lifepo4- 3-2v-60ah

Tady je případ baterie s 5000 cykly při 80% dod. Mimochodem jsou to pořád baterie na českém trhu. Tedy na nejstarším trhu, a veřejně dostupné, EV baterie jsou někde jinde (podobně jako v případech 18650 používaných v EV) Věřte nebo ne, ale koloběžka (stejně jako EV) nemůže čerpat více, protože by při velkém proudovém nárazu (rozjezd) stáhla napětí pod technologickou mez a články zničila. Pokud chcete pošlu DP, nebo odkazy na naše články.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Konkrétne pri tesle je bežn.. | 13.7.2017 10:06reagovat
avatar

Ano my víme že Tesla v plenkách měla problémy a děkuji že jste na tenhle problém nezapomněl upozornit. Narozdíl od škodovky totiž nepoužívá jeden motor 60 let. V nových Teslách se motory nemění. Předem upozorňuji že Teslám praskaly nosníky (už nepraskají) a všechno uvnitř vrzalo. (Taky dost omezeno)

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Pro začátek se tedy opřu o.. | 13.7.2017 10:09reagovat
avatar

Elektronika prirodzene starne hlavne používaním. Domáce spotrebiče ak sa po záruke pokazia, často je výhodnejšie kúpiť nový spotrebič ako investovať do opravy. Elektromobily sú ňou prešpikovane sú to jazdiaci kazitka, človek musí byť vždy pripravený, že mu nejaký plošný spoj zhorí a tým zabráni pokračovať v jazde.Tesla S,X sú toho jasným dôkazom.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Elektronika prirodzene sta.. | 13.7.2017 10:18reagovat
avatar

Dobře

1. Nevěřím, že má v sobě Tesla více elektroniky než moderní spalováky. Ono totiž řízení spalovacího motoru je na sledování (pro optimalizaci) veličin v mnoha bodech motoru (obvzláště pro neatmosférické motory) o dost složitější. A kamerové a podobné systémy má podle diskutujících tady každé druhé auto v ceně Tesly.

2. Neznám případ kdy by Tesle nefugngoval driver na motor a z toho důvodu by byla nepojízdná. Můžete mi prosím nějaký linkout? Ani Google v ENG si neví rady.

Nepřihlášený Arni

A čo sa týka prevádzky bat.. | 13.7.2017 10:24reagovat
avatar

A čo sa týka prevádzky baterkara tak náklady na kúpu sú sú obrovské oproti konvenčných autám.

Osobne si zvolim radšej dva a pol vw golf na benzín (14500€) ako 1 e-golf (36000€),alebo 4x Dacia Logan.

Nepřihlášený R2

Reakce na: http://www.ostrovni-elektr.. | 13.7.2017 10:28reagovat
avatar

Neposilejte, to je celkem zbytecne. Ja vam klidne verim, ze mate funkcni kolobezku a dobre zvladnutou dipolomovou praci. Jen vam neverim, ze vam nekdo garantuje podobne parametry baterie. I v odkazu, ktery jste poslal neni garance, ale zivotnost AZ - tedy spise maximalni ocekavatelna zivotnost nez minimalni garantovana. O 90 % kapacity na sklonku zivotnosti tam navic neni ani slovo.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Neposilejte, to je celkem.. | 13.7.2017 10:40reagovat
avatar

Dobře shodli jsme se tedy, že jsem nenašel správný eshop, nebo produktový list. Můžeme se nyní zaměřit na mnou posílané odkazy na reálné výsledky baterií Tesly?

Nepřihlášený Arni

http://bgr.com/2016/12/20/.. | 13.7.2017 10:46reagovat
avatar

http://bgr.com/2016/12/20/tesla-model-s-problems-marques-bro wnlee/

https://automix.cars.cz/magazin/vadne-brzdy-mizerna- kvalita-zaloby-na-teslu-se-vali-jeden-prusvih-za-druhym-2017 0424.html

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: http://bgr.com/2016/12/20/.. | 13.7.2017 11:03reagovat
avatar

Taky mám něco a odkázal mě na to Váš příspěvek.

https://www.youtube.com/watch?v=lItIyxGZUZQ

Jinak vadné parkovací brzdy a další drobnosti má každé auto... a to, že nový prototyp, který má 762 koní !okamžitého výkonu! má v začátcích problémy s konstrukcí namáhanou takovým krouťákem snad není tak nepochopitelné ne? Ono mít tohle nějaké fosilní auto tak s tím bude mít taky problém.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Taky mám něco a odkázal mě.. | 13.7.2017 11:26reagovat
avatar

Výmena motora

http://www.teslarati.com/like-need-tesla-drive-unit-replac ement/

Nepřihlášený jirik

Reakce na: Kolotočářský ceny nemaj, k.. | 13.7.2017 11:32reagovat
avatar

pro beznou populaci neni, nikdy nebylo a nikdy nebude zajmave temer nic noveho.. prvni to zaplati vlady, bohaci, nadsenci a pak az se to pomalu dostane k normalnim lidem.. takze spravne, at se s tim trapi nekdo jinej, ale pak nema moc smysl remcat nesmysly, ze je to automaticky k nicemu..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený kolemjdoucí 2

Reakce na: Pánové, nikdo vás nenutí k.. | 13.7.2017 11:36reagovat
avatar

Jistěže, takhle by to bylo v pořádku, např. pro ty pošťáky je to přímo ideálka (a asi jenom pro ně) - ale tam je to dáno jejich velmi netypickým profilem použití (některých) vozidel, nikoliv tím, že "je to přeci elektro".

Ovšem ono to v pořádku není, protože eurobyrokrati, ekopošuci a lobby se to snaží vnutit nedobrovolně (téměř násilně) všem coby "všespásné řešení", kterým při současném stavu technologií rozhodně není a ještě dlouho nebude - takže takhle ne, soudruzi!

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: http://bgr.com/2016/12/20/.. | 13.7.2017 12:07reagovat
avatar

Add. Dojezd - což je to co všichni považujete za největší problém elektromobilů.

Minulý měsíc jsem po celé Evropě nalítal přes 10000 km. Otočil jsem Rumunsko, Chorvatskou a Bretaň ve Francii. Byl to hrozný měsíc.Nutno říci, že jsme vůči tomuto argumentu proti Elektromobilům, který je u 10% populace argumentem pádným, velmi znejistěl.

Tesla má dojezd 632km. Reálně tedy 600k normálního provozu. Na dálnici 450km. Pokud pojedete jak draci za hranou zákona s budete si užívat každý rozjezd, což budete, máte zapnutou klimu, řekněme 400km. Žiji v Ostravě, tedy na prochlastaném východě, do Prahy to mám 371km a nutno říci, že většinou si na 130kmph ani nesáhnu, protože D1. Takže dojedu na jeden zátah. I to se mi zdá jako prasárna, protože není dobrým řidičem, ten který si nedává přestávky, na kafe, na oběd jakékoliv, jen tak na protažení... V Humpolci je první supercharger, ten nabije půlku kapacity za 20 minut. Za tu dobu jsem si nestihl dát ani kafe a WC. Do Prahy samozřejmě jedete z nějakého důvodu a na rozdíl od čerpacích stanic je zásuvka všude! Takže se před jednáním napíchnete a klidně bez zastavení dojedete zpět do Ostravy. Jedete s rodinou do Chorvatska? budete muset nabíjet dvakrát po 40 minutách. Takže jednou oběd a jednou delší pauza na svačinku, kafe a WC. Ale vy všichni vrcholoví manažeři nemusíte čůrat, nemusíte jíst a jezdíte tisíce kilometrů na jeden zátah že?

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Add. Dojezd - což je to co.. | 13.7.2017 12:29reagovat
avatar

My všetci vrcholový manazery si nekúpime teslu za 95 000€ s reálnym dojazdom podľa EPA 540 km,ale skôr teslu 3 s dojazdom ktorú udáva 345km (reálne pod 300km) za 36 000€. A cestou do Chorvatska plne naložený s 3-kou budem musieť čurat,piť kafe,obedovať,jest hotdogy,oddychovať,.... aj vtedy kedy nechcem.

Nepřihlášený rock

Reakce na: pro beznou populaci neni,.. | 13.7.2017 12:55reagovat
avatar

Jestliže mám na výběr ze dvou věcí, z nichž jedna moje potřeby uspokojí zřetelně hůř a současně stojí zřetelně víc, tak hodnocení "je to k ničemu" je pro ni docela na místě.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rock

Reakce na: Add. Dojezd - což je to co.. | 13.7.2017 13:04reagovat
avatar

To jsou dost optimistický čísla. "S" P100 by to s lehkou nohou snad zvládla, ale u "X" jsou v testech hodnoty spotřeby obvykle 30-35 kWh/100 km. Takže o tom kafi v Humpolci už je pak třeba říct nikoliv že si ho můžeš dát, ale že si ho musíš dát. A na to jednání musíš jet s větší časovou rezervou než obvykle, abys stihl najít zásuvku, kde to můžeš nechat být a napár hodin odejít s tím, že ti při návratu nerozbijí ciferník ti, co čekají ve frontě, až uvolníš místou u nabíječky. A znovu platí, že tu časovou rezervu mít musíš, protože pokud v Praze nedobiješ, už by ses do toho Humpolce nemusel vůbec dostat.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: To jsou dost optimistický.. | 13.7.2017 13:17reagovat
avatar

Mluvil jsem o 100D, jako o topce pro lidi co jim "nevadí" 0-100 za jenom 4s a mají dalších 70km navíc.

Jeli jsme prvním Leafem do Prahy a zpět dokonce dvakrát to byl trošku jiný punk, ale dnes v době ioniců, i3, egolfů atp by to bylo něco jiného. Pokud jsme jezdili na jednání tak jsem věděl co a kam zastrčit (už na mě byli dokonce připravení) takže napoprvé ano +10 minut pak už beze změn... ale souhlasím že s jistou rezervou člověk počítat musí, ale to ostatně vždycky když plánuje použít D1. :-)

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: To jsou dost optimistický.. | 13.7.2017 13:19reagovat
avatar

Jinak doporučuji prostudovat tyto stránky: http://pushevs.com/2017/05/13/range-efficiency-table-update/

Nepřihlášený Ruda

Podle mě elektromobil tech.. | 13.7.2017 13:45reagovat
avatar

Podle mě elektromobil technicky zas až takový nesmysl není a část dopravních potřeb by dokázal pokrýt.

Nesmysl je to ekonomický. Poté co zařízli dotace v Honkongu a Dánsku se prodeje propadly z tisíců na jednotky kusů. I Tesla, pokud její financování není úplné letadlo, žije z dotací, daňových úlev, prodeje emisí a víry (akcie). Byznys elektrických aut nemá nohy, na kterých by stál. Ropné auto je konkurent, vůči kterému se prostě nemá v dohledné době jak prosadit. Jedině politicky. Jak to dopadne, když politická vůle není je vidět ve zmíněném Dánsku a Honkongu.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený jirik

Reakce na: Jestliže mám na výběr ze d.. | 13.7.2017 14:27reagovat
avatar

diky, presne s takovymto nazorem se vracime zpet na zacatek, ze kdyby byli takovi vsichni, tak porad zijeme v jeskyni..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rock

Reakce na: diky, presne s takovymto n.. | 13.7.2017 15:16reagovat
avatar

Ono je na tom souvětí, na který reaguješ něco, cokoliv, co by bylo nepravdivý, nelogický nebo nepraktický?

Ale OK. Já celou dobu vycházím z faktu, že nejsou všichni stejní a že existují hujeři, kteří se vrhnou po každé novince a buď mi vyšlapou cestu přes trní, nebo si natlučou kokos. A v ideálním případě budou v takové euforii, že jim ani nedojde, že to dělají.

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Podle mě elektromobil tech.. | 13.7.2017 16:35reagovat
avatar

Mám trošku jiný názor a Česká kotlina je toho důkazem. V ČR nikdo do roku 2017 nezadotoval nikoho v nákupu EV, ani ve výstavbě nabíječek. Jsme jediný stát v Evropě, ktarý má síť soukromých nabíjecích stanic daleko rozsáhlejší než síť největšího a státního výrobce a distributora elektřiny. ČEZ každý rok naslibuje jak vybuduje infrastrukturu, dokonce nakoupí za vaše peníze nabíječky, na které se potom práší ve skladech, protože on vlastně moc nechce dělat distributora (na VŠB bychom taky rádi měli rychlonabíjecí stanici ale ČEZ dělá co proto abychom mu to nedovolili). To co se tady v ČR stalo je malá partizánská válka kdy si ne vždy tak bohatí lidé nakupují "ojetiny EV" z Rakouska (v ceně nových Dáčií), aby mohli mít EV. Protože Čech ví že ojetina vlastně není u EV nadávka ale výhoda., protože se tam skoro (a teď mě prosím nechytejte za slovíčko) nemá co opotřebovat. Takže v ČR opravdu nemůžeme říct že by to byl uměle přiživovaný trh, který by bez pobídek státu umřel.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rozprasovac

Reakce na: Mám trošku jiný názor a Če.. | 13.7.2017 17:53reagovat
avatar

EV zrajou jako vino :-D Baterie nestarnou, skladovani nabitych, kdyz se treba chystam na delsi cestu nebo skaldovani na slunci pred domem jim nijak neublizuje :-D

Normalni auto se spalovacim motorem vydrzi v provozu klidne pres 20 let. Vydrzi 20 let baterie a v jakem stavu?

Pokud vam 20 a vice lete auto pripada jako neco nenormalniho, tak vezte, ze v registru je jich cca 1 milion, 15-20 dalci cca milion, proti tomu mladsich 10 let necele 2 miliony.

Clovece, jdete prosim se svou demagogii konecne pryc, jestli to s propagaci EV myslite uprimne a nejste jen troll, tak svymi vyhlasenimi spise lidi odrazujete nez motivujete k uvaze o EV.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: EV zrajou jako vino :-D Ba.. | 13.7.2017 21:15reagovat
avatar

Baterie stárnou, ale zdaleka ne tak jak si lidé myslí. Vydrží více cyklů a tedy i kilometrů než běžná pohonná soustava fosilu. To je fakt. Skladování nabitých článků není problém, horší je kdyby jste jej vybil na 0 a pak nechal stát. Sluníčko bateriím za tlustým pancířem nic neudělá a do 85°C (respektive 125°C) neohrožuje ani elektroniku BMS. Mráz mírně snižuje dojezd a limituje proudy, a to je důvod proč jsou baterie nových vozů dobře izolované a na nabíječkách vytápěné (za jízdy se teplota drží izolací a provozem baterie). Sám jezdím feldou r.v. 97, takže jezdím taky dvacetiletou "herkou" Shodou náhod se ve stejném roce začal vyrábět Peugeot 106 Electric a věřte nebo ne toto auto máme na katedře a jezdí dodnes s původníma NiCd bateriema!!! Dojezd pořád dostačující pro většinu populace. Stejně jako stará Tatra na elektřinu, nebo další které jsou nad 20 let (k Citroën, Fiat, Peugeot, Renault atp.)

Pokud mě nazýváte demagogem ukažte na fakt který je podle Vás demagogie, a dejte mi důkaz, že tomu tak je. Zatím tady mlátíte prázdnou slámu, podobně jako většina lidi (menšině se omlouvám) zde, protože "jedna paní povídala".

Nepřihlášený Arni

Reakce na: EV zrajou jako vino :-D Ba.. | 13.7.2017 21:58reagovat
avatar

Tu sa snažíme podať fakta o EV všetkým záujemcom o kúpu, aby sa nedali nachytať,neskončili na lep rečiam o nulovych emisiách, ekologickosti,lacnej údržbe, vysokom dojazde, akceleracii.Takmer všetky pozitíva, ktoré sa tu snažíte vymenovať sú v reálnom svete o 180 stupňov naopak. 0 emisie môžu mať iba v Dánsku, Holandsku,kde majú veterné parky na mori + využívajú príliv na výrobu el.energie.Udrzba je tak isto draha ak nie drahsia ako pri spalovacich motoroch,len sa nemení olej, filtre, výfuky, turba,...ale miesto nich rovno celý elektromotor a tisíce iných elektrosuciastok, ktoré sú ako časovaná bomba,pretože nie sú dostatočne dlho preverené v prevádzke,príkladom sú Tesly S a X, ktoré patria medzi najporuchovejsie auta vobec,nehovoriac o hromadnej žalobe 47000 ľudí pre nesprávne fungujúceho autopilita.To sú auta rok dva staré,ktoré sú v usa permanentne v servise.To nie je "jedna babka povedala", to sú fakta.

Nepřihlášený JaRy

S milovníky elektromobilů.. | 13.7.2017 22:08reagovat
avatar

S milovníky elektromobilů je to jako s milovníky saabů. Obrovské kvanta fanatických obdivovatelů na webech, ale žádný prodej.

Přestaňte žvanit na fórech a začněte ty elektrokáry kupovat. Co vám v tom brání, když je to tak skvělý.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Arni: O jaké drahé údržbě.. | 13.7.2017 22:32reagovat
avatar

Arni: O jaké drahé údržbě elektrických součástek mluvíš? Je to celé nesmysl. Takový běžný spalovák má v sobě více elektroniky než elektrické auto. Elektromotor vyměňovat nemusíš. Nové motory od Tesly mají životnost 1.600.000 km a doživotní záruku.

Jakýkoliv elektromobil napájený ze sítě je daleko čistší i se započtením elektrárny než kdejaký benzín či nedejbože diesel.

Žádná hromadná žaloba 47.000 lidí nebyla. To si vymyslel autor článku z nesprávného překladu. Žalující byli 2. To číslo 47.000 je počet vyrobených Tesel s autopilotem. Takhle to dopadá když překládá někdo kdo neumí jazyk. Pak se vždycky ale najde pitomec co to posílá dále a to je ještě smutnější.

Nic z toho co jsi napsal nejsou fakta. Tesly nejsou nijak extrémně poruchové. Poruchové byly první modely z roku 2012 a 2013.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Arni: O jaké drahé údržbě.. | 13.7.2017 23:24reagovat
avatar

Tu je článok ohľadom žaloby

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/tesla-z-nas-udel ala-pokusne-kraliky-zlobi-se-ridici-zaluji-j/r~74cb8e042b3c1 1e7a4bd0025900fea04/

Druhý je zameraný na kvalitu

https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=401353&sId= &mId=

Ak chceš pošlem aj anglické linky

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Arni: O jaké drahé údržbě.. | 13.7.2017 23:30reagovat
avatar

Kilometer prejdeny autom na fosílne palivo je menej škodlivý ako kilometer prejdeny teslou nabitou z tepelnej elektrárne. Ak chceš tvrdiť že atómová energia je čistá a ekologická,tak radšej nepíš nič.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rrosparovac

Reakce na: Kilometer prejdeny autom n.. | 14.7.2017 06:23reagovat
avatar

No možná bych byl ochotný připustit že kilometr na hnědouhelnou energii je méně ekologičtější než km na CNG/LPG/benzín o naftě prosím nehovořme. ale když se podíváme na skladbu energie v ČR (jak tomu je v SR nevím) tak už bych byl na pochybách... Nicméně zapomínáte na jednu drobnost. Tedy, že ropa se těží v Emirátech (mimochodem benzín tam stál 6kč/l když jsem tam byl) a na to aby se z ropy stal benzín spotřebujete 1.5kw elektrické energie (některé zdroje uvadějí až 3kw/l) no a teď se Vás ptám není lepší místo do benzínu který musíme kupovat dát ty kilowatty rovnou do auta? Protože jinak si pouze lžete do kapsy, pokaždé když projedete litr benzínu je to jako byste projeli v elektromobilu 1,5KWh v baterce. Mimochodem jen taková úvaha. Když se za posledních 20 let zlepšila úspora energie 5× (každá máme doma úsporku, LEDku, ledničku A+++, a televizi co místo kilowatty žere 200W ve špičce) kam šla ta energie? Že by do Rakouska? a Německa (když tam nesvítí, nebo nefouká!)? prohlédněte si tuto zajímavou interaktivní mapu. https://www.electricitymap.org/?wind=false&solar=false&page= map

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Arni: Žaloba se týká 47.00.. | 14.7.2017 07:24reagovat
avatar

Arni: Žaloba se týká 47.000 vozů, které byly vyrobeny a nejedná se o počet žalujících. Prostě několik lidí si chce na Tesle namastit kapsy. To je všechno.

Jízda na elektřinu je ekologičtější než na benzín, ikdyž se ta elektřina vyrábí v elektrárně na hnědé uhlí. To zaprvé. Protože málokdo započítává do rovnice zpracování ropy a distribuci na pumpy.

Dležitější však je, že se mění skladba výroby elektřiny. Od hnědouhelných elektráren se upouští. Uhelných elektráren obecně ubývá a jsou nahrazovány o několik řádů čistšími plynovými elektrárnami.

Modely X a S byly v prvních sériích poruchové. U Modelu S to byly první dva roky, kdy měly tyhle automobily velkou řadu problémů, což byla daň za to, že Tesla byla nováček v oboru bez zkušeností. S elektromobily obecně to nemá nic společného. U modelu X se vyskytovaly asi půl roku a jednalo se především o problémy s výklopnými dveřmi, ale ty byly taktéž bezplatně vyřešeny. Ale ani to nemá nic společného s elektromobily jako takovými, ale jenom s obrovskou rychlostí vývoje a nedostatkem zkušeností u Tesly.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: No možná bych byl ochotný.. | 14.7.2017 09:18reagovat
avatar

Poďme na to z druhej strany,produkcia 1kg lithiovej baterie znamená 12,5 kg CO2, ekvivalent +-5000L paliva priemerný kompaktný vypustí 140 g/km ekvivalent 6L/100km. Tesla 100 má baterky s váhou 600 kg +produkcia CO2 pri výrobe elektriny, ktorá je 50 g/km.Z toho jasne vyplýva, že s ekológiu nemajú nič baterkari nič spoločné. Najlepší príklad ceny PH je v USA,kde nie je vôbec zdanena, počíta sa iba výroba, distribúcia a marža pre pumpy.Momentalne 1galon (3,8L) stojí menej ako 3$.

Neviem co majú spoločné domáce spotrebiče permanentne napájané na 220V s autami na baterky.Skor aku vŕtačky,píly, flexy atď.

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Arni: Žaloba se týká 47.00.. | 14.7.2017 09:23reagovat
avatar

Tu je v ang. clanok o podaní žaloby na teslu.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-04-20/t esla-sued-over-dangerously-defective-autopilot-software-j1qp 271l

Nepřihlášený jirik

Reakce na: S milovníky elektromobilů.. | 14.7.2017 10:11reagovat
avatar

jo a proto je tesla s nejprodavanejsi auto ve sve kategorii v US? tady si jako fakt nekdo mysli, ze evropa plna ojetych firemnich naftovych sracek je pupek sveta? v tomhle jsme tady sto let za opicema, vzpamatuj se..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: No možná bych byl ochotný.. | 14.7.2017 10:24reagovat
avatar

80% produkcie CO2 ktore produkuje ľudstvo pochádza zo spaľovania fosílnych paliv, z toho 20% má podiel doprava čiže lietadla,lode,auta. Autá produkujú minimum oproti lodiam a lietadlam.Zvysok celosvetovej produkcie CO2 je výroba el.energie,poľnohospodárstvo,domácnosti,...

V tomto svetle vyzerá kampaň proti výfukový plynom úplne inak. Šialenstvo okolo ekologických áut je úplne prehnané. Ľudom treba povedať(osvietiť) celú pravdu okolo ekologických áut a nie iba polovicu.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: 80% produkcie CO2 ktore pr.. | 14.7.2017 10:32reagovat
avatar

Naprostá pravda, dokonce jsem četl názor že 5 největších nákladních lodí světa vyprodukuje stejné množství skleníkových plynů jako všechna světová auta. Jenže lodě nikdo nereguluje, jezdí na nějaký mazut, používají dvoutaktní dízlové stroje... no škoda mluvit. Ale ono je rozdíl jestli řešíme smogové situace ve vlastních městech, nebo globální oteplování. Mě spíše štve ten smog a navíc s tím něco můžeme udělat, stačí informovat veřejnost že to jde i jinak a že to přináší pouze bonusy a jen několik málo limitací...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Naprostá pravda, dokonce j.. | 14.7.2017 12:00reagovat
avatar

Nazor jste klidne cist mohl, ale je to nesmysl, nekdo si pohral s tim, ze vybral spravne skodliviny a ty porovnal, v tomto pripade oxisy siry, ktere nejsou u lodi limitovany, kdezto u aut jsou velmi prisne normy.

Velke lode maji samozrejme obrovske emise, kdyz vynechame siru, tak se pohybujeme nekde kolem ekvivalentu 100.000 az 1.000.000 osobnich automobilu. Jenze aut je na svete priblizne 1 miliarda. Jinak by ty cisla samozrejme vypadala v pripade, ze by se emise lodi prepocitaly na uzitecny naklad. Ona takova velka lod hrave zastane praci mnoha tisic nakladnich automobilu. Napriklad velke kontejnerove lode jsou schopny uvest kolem 20.000 kontejneru s nakladem.

Co se tyce vyvoje k ekologictejsim lodim, tam tam se situace meni jen pomalu, ale v urcitych ohledech se zlepsuje, napriklad v evropskych pristavech je povoleno spalovat pouze palivo s nizkym obsahem siry.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Nazor jste klidne cist moh.. | 14.7.2017 12:01reagovat
avatar

jeste dodatek k tem 5 lodim, osobne toto porovnani znam spis jako 15 lodi, ale to je detail.

Nepřihlášený jirik

Reakce na: Naprostá pravda, dokonce j.. | 14.7.2017 12:46reagovat
avatar

ja mam taky za to, ze to bylo nekde kolem 15-18 lodi..

jenomze u tech lodi se jaksi taktne zapomina na jeden fakt, ktery jsou emise vztazene na prevazene zbozi. kdyby napriklad misto nejvetsi kontejnerove lodi MCS oscar, ktera teoreticky uveze skoro 40000 aut! se mely tyto auta prepravit po vlastni ose, tech emisi by bylo nesrovnatelne vice..

stejne jako autobusy nebo kamiony, sice maji vysoke celkove emise, ale porad prevazi velke mnozstvi nakladu, narozdil prave od naprosto zoufale neefektivnich osobnich aut, ktere vsechny tyto emise vypusti jenom na to, aby premistily v naproste vetsine jednoho cloveka jen o par kilometru dal..

Nepřihlášený Shal

Kritizovat lodě je naprost.. | 14.7.2017 13:04reagovat
avatar

Kritizovat lodě je naprosto nesmyslné. S loděma těžko můžete něco udělat. nemůžete je jenom tak nahradit ničím jiným. Možná jednou budou tankery taky na elektřinu, ale to je dnes irelevantní.

Arni: Ten článek říká přesně to co jsem říkal. nejedná se o žádnou hromadnou žalobu na Teslu. Číslo 47.000 je počet vyrobených automobilů s autopilotem a ne počet žalujících.

Můžeš uvést zdroj emisí na 1kg baterie? Jenom ať vím, že sis ty čísla nevycucal z prstu, protože 1kg lithiové baterie srovnatelné se spálením 5000L paliva mi zní jako NEUVĚŘITELNÁ KRAVINA.

Věř nebo ne, tak spalovací motory to mají sečtené. Už jenom nové kvóty, které zavedla Číína jakožto největší spotřebitel nových automobilů nutí světové automobilky investovat do elektromobilů takovým způsobem, že to změní svět. Dokonce Angela Merkelová samotná musela osobně intervenovat v Číně, aby limity trochu zmírnili, aby nové podmínky byly aspoň teoreticky splnitelné. Výsledek je takový že do roku 2019 musí automobilky dodat do Číny 8 procent produkce elektromobilů do roku 2019 a 12 procent do roku 2021.

Čína bude hlavní hrobník spalovacích motorů.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: To, že při jízdě za elektr.. | 14.7.2017 14:52reagovat
avatar

Záleží jaká to je elektrárna. Ty Africké škodí víc než auta, ty Evropské už nikoliv.

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Kritizovat lodě je naprost.. | 14.7.2017 14:53reagovat
avatar

V článku sa konkrétne píše, že je to podané ako hromadná žaloba v štáte Kalifornia,podobne ako v dieselgate každý osobne nezaloval vw za podvodný softvér,ale podal to právnik v mene štátu ako hromadnú žalobu.Ak nevieš po anglicky tak niekoho popros nech ti to preloží.

Tých 12,5 kg emisií je celkový prepočet na celý výrobný proces 1 kg lithiovej baterky,zahŕňajúce nákladne auta na prevoz horniny,bagre,elektromotory pohanajuce drticky horniny,vodné pumpy privádzajú vodu na riedenie horniny ktoré potrebujú el.energiu a tak isto je tam započítany celý výrobný proces už finálneho výrobku v závode napr.Gigafactory.Tych 5000L ekvivalent 12,5 kg CO2 paliva som iba použil ako priklad pre ľahšiu predstavu.Lithiova baterka neobsahuje iba lithium, ale z väčšej časti aj grafit, ktorý sa ťaží v Číne,a tam tiež stroje nefungujú na vzduch ale produkujú CO2.Ten grafit sa nejak musí dopraviť do Gigafactory v usa, lode tiež nepracujú na vzduch,ale vytvárajú CO2.Vysvetlil so ti to po lopate ako školákovi v 1 ročníku ZŠ,dúfam že si pochopil.

Spaľovacie motory to majú dovtedy spočítané, dokedy budú na nich dotácie.Staci aby niekoľko väčších štátov zrušilo dotácie na EV a k hrobnikovy pôjde Musk a spol.s celou jeho Teslou.

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: Elektromobily sa stali náb.. | 14.7.2017 14:53reagovat
avatar

Nejen skladování, ale i výroba vodíku není nijak levná a je poměrně energeticky náročná.

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: Elektromobilita je naprost.. | 14.7.2017 14:57reagovat
avatar

Otázka z jakých materiálů budou budoucí baterie. Už několik let s zvětšuje kapacita baterií o 8% ročně při stejné váze. Jenže základní kapacita byla hodně nízko tak je to stále málo.

Masivní investice do baterií nastaly až s příchodem smartfonů, takže lze očekávat další zlepšování.

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: Elektromobilita je naprost.. | 14.7.2017 15:01reagovat
avatar

Spíš půjde o budování nabíjecí sítě na parkovištích. Před pár lety taky rozkopali celou republiku aby se natáhl plyn a optické kabely. Nikdo předtím nevěřil, že je to možné. Firmy jako CEZ na to peníze mají. Vzhledem k době stání auta min 80% času lze výsledný proud úměrně snížit. Jo není to sice ideální, ale nějak se začít musí.

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: Elektromobilita je naprost.. | 14.7.2017 15:04reagovat
avatar

Spíš půjde o kombinaci. Pro městský provoz jsou EV docela dobré řešení. Pro dlouhé cesty by mohly nastoupit rychlovlaky v kombinaci s půjčováním aut na konečné. Takže zbývají střední cesty a tam těžko říci co třeba hybrid. A nebo to taky dopadne jinak :-)))

Nepřihlášený Sprite

Reakce na: Porad je to straslivy prop.. | 14.7.2017 15:06reagovat
avatar

Taky jsem si nedovedl představit nabíjet telefon každou noc. A už bych se ke starému nevrátil, i když vydržel 14 dní na nabití.

Nepřihlášený Shal

Arni: Kolik pak litrů benz.. | 14.7.2017 16:52reagovat
avatar

Arni: Kolik pak litrů benzínu stojí litr benzínu, když do toho začneš započítávat těžbu, razící stroje, zásobování vrtů, správu těžebního zařízení, tankery včetně jejich konstrukce, výstavbu ropovodů, skladování ropy, výstavbu skladovacího zařízení, výstavbu rafinérií, zpracování ropy, logistickou podporu zásobování a samotnéé zásobování, výstavbu benzínových pump, a pomalu i benzín do auta toho dělníka, který musí k tomu vrtu přijet.

Takové výpočty nic nevypovídají.

Co se týče hromadné žaloby, tak tu můžete podat když jste 3. Nemusí vás být 47.000. Rozhodně se nejedná o masovou žalobu stovek či tisíců lidí.

Nepřihlášený Shal

Sprite: Máš naprostou prav.. | 14.7.2017 16:54reagovat
avatar

Sprite: Máš naprostou pravdu. Za 20 let budou lidi kroutit hlaama, že jsme museli s autama jezdit k nějakým čerpacím stanicím, když oni prostě zastaví na parkovacím místě před barákem s indukční nabíječkou.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Sprite: Máš naprostou prav.. | 14.7.2017 17:10reagovat
avatar

Za 20 let mozna, dnes je predstava indukcniho napajeni vysokymi proudy celkem usmevna. Jako dobit si takto par kwh na poskakovani po meste by snad nejak slo, ale pokud vyrazite kousek dal, tak budete potrebovat rychle dobijeni nebo dobijet prubezne za jizdy.

Plan B jsou rychlovlaky a pujcovny a to je vize, ze ktere musi byt zle kazdemu, kdo aspon trosku rad ridi a aspon trosku si vazi sveho casu a pohodli.

Nepřihlášený Shal

Arni: Jediný způsob jak ur.. | 14.7.2017 17:19reagovat
avatar

Arni: Jediný způsob jak určit náročnost celého procesu těžby a zpracování je výsledná nákladová cena. Ta je u baterií každým rokem nižší a zahrnuje všechny nezbytné náklady spojené s těžbou a výrobou. Pokud je dneska cena baterií řekněme 150 dolarů za kWh a energetická hustota je ¨přes 200W/kg. Tedy cena baterií je řekněme 30 dolarů z kilo. A to obsahuje veškeré náklady na výrobu baterie od těžby základní suroviny, přes její zpracování až po kompletní výrobek. Při dnešní ceně dolaru stojí kilo lithiové baterie 690 korun

Cena benznínu u Tank Ono je 27.50. Bez DPH máme 22,7. tank ono má na litru marži pod jednu korunu, takže 21.70. Z toho Spotřební daň tvoří necelých 13 korun, tak to zaokrouhlíme na 9 korun za litr. Což obsahuje cenu ropy, refinaci a distribuci.

A co nám z toho vyjde? 690 / 9 = 77.

Tedy 1 kilo lithiové baterie stojí jako 77 litrů Naturalu 95. A to obsahuje všechny náklady včetně dopravy. Z toho si můžeme jasně odvodit, že tvoje teorie o 5000 L na kilo baterií v EMISÍCH bude extrémně přitažené za vlasy. Protože všechno co emise způsobuje má svojí cenu v produkčním cyklu a přestože cena nejsou emise, tak můžu s naprostou jistotou říct, že ten 80 násobný rozdíl mezi cenou a emisemi je určitě smyšlený.Neříkám že sis to vymyslel ty, možná jsi tu kravinu někde vyčetl, ale to nic nemění na tom, že je to kravina.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Shal

Karel: Nikdo nemluví o ind.. | 14.7.2017 17:24reagovat
avatar

Karel: Nikdo nemluví o indukčním napájení s vysokými proudy. Na indukci nepotřebuješ mít 100kW. Klidně ti bude stačit desetina. Protože auto na tom parkovišti bude většině lidí stát 20 hodin denně. Ať už to je parkoviště před barákem nebo v práci či obchodě. Prototypy takových indukčních nabíječek už existují.

A pokud vyrazíte někde dál, tak si to píchnete do rychlonabíječky a za 20 minut máte dalších 500km nabito. To co se zdá dneska problém bude za 10 let legrace. A to nemluvím o době 20 let a více. Pouliční osvětlení měst, které považujeme dnes za samozřejmost taky nevzniklo přes noc.

Dokážu pochopit pokud si někdo myslí, že dnes ještě není elektromobily vhodný prokaždého. Není. Ani za 10 let nebude vhodný pro každého. Jenom s tím jak se technologie mění, tak i přibývá počet lidí, kteří nad tím můžou přemýslet. A třeba že dnes je to třeba 1 procento obyvatel, tak za 10 let to může být 30 procent lidí. Za 20 let třeba 80 procent.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Karel: Nikdo nemluví o ind.. | 14.7.2017 18:00reagovat
avatar

tak potom, ale budou stale potreba dobijeci stanice v mnozstvi nijak zasadne se lisicim od dnesnich cerpacich stanic, sice cast dobijeni absolvujes doma nebo na indukcnich stani, ale stale potrebujes dobijet na cestach a i kdyz uz bude "tankovat" mene, tak je treba vzit v potaz, ze to bude trvat cca 10x dele nez doplneni nadrze, takze cerpaci(dobijeci) stanice nebudou nic tak vyjimecneho, jak se snazis naznacit v predchozim prispevku a leckdo na nich stravi vice casu nez dnes.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: tak potom, ale budou stale.. | 14.7.2017 19:31reagovat
avatar

Souhlasím že dělat 20min přestávky co 400km je zatěžující a přesně na tyhle lidi cílí tzv baterry swap. Tedy situace kdy během několika desítek sekund vymění v EV celou baterii za novou, nabitou do 100%. Tady je video, který porovnává battery swap s tankováním amerického manažerského automobilu. https://www.youtube.com/watch?v=H5V0vL3nnHY a předem říkám že nevěřím že to v dohledne době bude v ČR ale není to tak trochu kvůli nám všem?

Nepřihlášený Arni

Reakce na: Arni: Jediný způsob jak ur.. | 14.7.2017 20:35reagovat
avatar

Pisal som 12,5 kg emisií CO2 na 1 kg Lithiovej baterky čo je ekvivalent nie 5000 ale 500 L paliva.Mohol si reagovať a počítať s číslom 12,5 kg CO2 a nie s preklepom 5000L

Je aj iná štúdia ktorá uvádza emisie na 1 kWh vyrobenej baterky 150-200kg CO2.Uz vo fabrike kde sa vyrábajú baterky pre teslu 100 kWh vznikne 17,5 tony CO2,pre Nissan leaf 30 kWh 5,3 tony CO2.Tolko emisií nevypustim ani za 10 rokov pri spalovacom motore.

Nepřihlášený Shal

Arni: Všechno je to o efek.. | 14.7.2017 22:35reagovat
avatar

Arni: Všechno je to o efektivitě. S tím jak se bude zvyšovat vyrobéné množství, tak bude stoupat efektivity, klesat cena a i klesat množství vyrobených emisí.

Je sice zajímavá informace kolik vznikne emisí při výrobě baterky, ale kolik jich vznikne při výrobě motoru, převodovky, hnací hřídele a stovek dalších součástí, které jsou uvnitř spalovacího auta a v elektromobilu ne. Připočtěte k tomu množství olejů, svíček, filtrů a dalšího spotřebního materiálu za dobu živostnosti auta a vyjde vám, že vyrobit bateriový blok ve srovnání s vnitřnostmi klasického automobilu zase tak velké není. Jen ten několik set kilo vážící ocelový blok motoru udělá dost sám o sobě.

Pokud chcete vypočítávat emise za baterie, tak vypočítejte emise i za to co elektromobil nemá.

Nepřihlášený Shal

rosparovac: 20 minut přest.. | 14.7.2017 22:40reagovat
avatar

rosparovac: 20 minut přestávky po 400 km je zatěžující tak maximálně pro profesionálního řidiče, ale ne při cestě do chorvatska, která vám zabere o hodinu navíc.

Navíc stále žijete v minulosti maximálně v součastnosti. Před 10 lety byl dojezd elektromobilu kolem 50-100km. Dneska mluvíme o 300-600. Za dalších 10 let to už bude 500-1000km na jedno nabití u auta střední třídy.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: rosparovac: 20 minut přest.. | 15.7.2017 10:08reagovat
avatar

No to bylo vyhnáno ad absurdum. Reálný minimální dojezd nejlepšího EV auta na světě dálniční rychlostí při zapnuté klimě je 400km což je podle mě optimum. Musk řekl že baterie nadále nebude zvětšovat 100kWh musí stačit každému. Já s ním souhlasím. Člověk co chce jezdit 1000km na jeden zátah je magor a nemá mít řidičák. Dojezd se bude mírně zvyšovat díky optimalizaci řídicí jednotky a hlavně autopilotovi, sw a hledání trasy. Ale stále se bavíme o 10% populace kteří takovíto dojezd potřebují nám, většině stačí 40km denně a na to se hodí nejlépe Ion s dojezdem 100km s cenou ojetiny kolem 100 - 200k z Rakouských autobazarů.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Arni

Reakce na: No to bylo vyhnáno ad absu.. | 15.7.2017 10:23reagovat
avatar

Dojazd 400 km stačí, len koľkí budú ochotný za ten akční rádius zaplatiť 95000 ečka.Taky leaf za 29000 ečka ma dojazd 250 km predáva sa minimalne.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Dojazd 400 km stačí, len k.. | 15.7.2017 14:55reagovat
avatar

Leaf je pokud vím nejprodávanější EV na světě. a to je drtivá většina prodaných Leafů starší model, kde je akční rádius v zímě a při dálniční rychlosti (145kmph na tachometru, 130kmph reálných) ani ne 100km. (Přímotop, nikoliv tepelné čerpadlo) Zdokumentování to je tady: http://rtostrava.cz/?p=704

Nepřihlášený Karel

Reakce na: No to bylo vyhnáno ad absu.. | 15.7.2017 17:29reagovat
avatar

S 85kWh verzi delal test nejaky chlapik na autobahnu v nemecku a neujel ani 200, to mel na zacatku plne nabito, coz lze predpokladat pouze v prvnim useku. Nevim, jak se budou baterie vyvijet, je otazkou zda lze vubec v blizke budoucnosti ocekavat v osobnich automobilech vyrazne vice nez kolem soucasnych 100 kWh, pokud tedy budeme chtit udrzet hmotnost osobnich automobilu v nejakych rozumnych mezich.

Vice k dojezdu na dalnici: https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/discharging-at-high- speed-100-mph.32873/

Tech 400 km je se 100 kWh vezri zvladnutelnych, ale opravdu to neni "Reálný minimální dojezd"

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: S 85kWh verzi delal test n.. | 16.7.2017 06:58reagovat
avatar

Komentář se mi neuložil nevím proč, a tak tohle napíšu podruhé ale už stručněji. Dojezdy jsou počítány na cca 60kmph, pokud pojedete hypermilerských 30kmph dojedete 900km, pokud cca 50kmph dojedete těch 650km. Pokud pojedete 110kmph dojedete 450km. A pokud 130kmph dojedete cca 400km. To že s vyšší rychlostí se esponencíálně uplatňuje vliv odporu vzduchu jde vidět že jakýkoliv kmph navíc je vykoupen procenty dojezdu je zřejmé a proto na německé dálnici blázen co s 85kWh eSkem jel 162kmph dojede ani ne 200km a věřím že kdyby jel Tesláckým maximem, tj 250kmph tak ujede sotva stovku. Tady je video sice s Xkem které nemá takovou aerodynamiku a má pár desítek kilo navíc, ale víceméně potvrzuje má slova. https://www.youtube.com/watch?v=ojUFPKgs6iI

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Komentář se mi neuložil ne.. | 16.7.2017 12:16reagovat
avatar

Takove dojezdy jsou ovsem celkem k nicemu, dojezd vetsinu zakazniku nezajima tolik pro poskakovani po meste a okoli, ale spise prave na dlouhych trasach, tam prichazi 2 problemy: 1. odpor vzduchu. 2. trasa casto delsi, nez se da ujet na jedno dobiti a tedy nutnost dobijet cestou. Protoze neni realne dobit baterii do plna v rozumne kratke dobe, tak od 2. useku mate k dispozici jen cca 80 % baterie.

Uznavam, ze chlapik jel pomerne rychle, ale ono i pri testu ve 120 km/h s 85kWh baterii nedojedete extremne dal. http://www.auto-motor-und-sport.de/news/tesla-s-im-nachtest- 258-km-reichweite-bei-120-km-h-und-13-grad-8612751.html

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Takove dojezdy jsou ovsem.. | 16.7.2017 15:55reagovat
avatar

Mám známého co má 90D v téměř plné palbě (kila navíc u skleněné střechy a zadní vzpěry pro dětské sedačky trochu ovlivňují dojezd) a říkal že těch 350 najede vždycky, a že cesty Brno -> Praha -> Brno zvládá bez dobití ve vystrkově, protože za párhodinové jednání dobije ten kousek co mu na těch 440km chybí. 100D (nový typ baterií, menší rezerva a lepší elektronika) dojede více a to nejen co by člověk spočítal trojčlenkou. Navíc, přiznejme si jezdit po D1 Pha - Brn 120 je utopie. :-)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Karel

Reakce na: Mám známého co má 90D v tém.. | 16.7.2017 16:18reagovat
avatar

Stejne jako vy doufate, ze jednou svet zaplavi elektromobily, tak ja jsem naopak optimistou v tom, ze soucasny tragicky stav na D1 je snad jen docasny. Az D1 z vetsi casti doopravuji a nebude skoro polovina cesty omezena, tak bude problem otocit v Tesle Brno -> Praha -> Brno. Ten pokles spotreby, kdyz musite jet velkou cast cesty rychlosti kolem 80 km/h je celkem brutalni, u me to dela cca 25 % a to se bavime o klasickem aute, v pripade hybridu a elektromobilu muze byt uspora i vyssi.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Stejne jako vy doufate, ze.. | 16.7.2017 17:26reagovat
avatar

Moje víra v EV hraničí s vlastnictvím několika z nich a dostatkem infrastruktury v ČR. Nicméně oba jsme stejní Utopisti! Ale já si myslím, že dokud se neudělá dálnice Ostrava <-> Praha (Olomouc <-> Hradec) Tak D1 bude trpět a zničená pořád... a až by se postavila, tak bych ji od Brna do Prahy zavřel a udělal pořádně. Ale s našim poločasem stavby se toho nedožijeme... Kdyby to takovou rychlostí stavěli Chorvati tak stále jezdíme po magistrále :-/

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený

Elektromobil je nesmysl a.. | 17.7.2017 11:57reagovat
avatar

Elektromobil je nesmysl a VW chce zastavit Teslu tak redaktoři perlí. Jedna novinka lepší jako druhá.

Nepřihlášený Jura LR

Bože kde se lidem vytratil.. | 17.7.2017 17:07reagovat
avatar

Bože kde se lidem vytratila logika ? S prominutím "ekodementy" bych dal rovnou na lobotomii - co rabování cenných kovů na pitomé baterky, kilometry megatlustých rozvodů 400 kW, co by to potřebovalo pro každou větší vesnici s tisícem EV ? A kuva z čeho se ta "ekoenergie" asi vyrobí ? No tady bych řešení měl - mega "křečí sud" kde by si každý ekojezdec běháním vyrobil svou energii a měl pak kupón na její načerpání... :-)

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Bože kde se lidem vytratil.. | 18.7.2017 08:18reagovat
avatar

EV pro mne nejsou zajímavé kvůli ekologii, ale kvůli efektivitě.

Add rabování cených kovů - a víte jak se získávají kovy vzácných zemin, které jsou přísadami do elektroniky, třeba do zařízení ze kterého jste napsal? Celé km2 se zalijí kyselinou a vyluhuje se těch pár šutráků. Mimochodem alternativa ropy a zemního plynu je břidlicový plyn, který se získává injektáží kyselin do země. Pořád si myslím že recyklovatelné lithium je nejmenší zlo. ;-) Mimochodem spalovák má taky elektroniku a nejspíše i více než EV, a třeba na svíčky jsou používány vzácné kovy, aby se vám brzo neojiskřily. :-)

Juro určitě víte že naše páteřní elektrický rozvodná síť je jedna z největších staveb komunismu a také dodnes slouží jako tranzitní síť pro ekomagory v Německu. Takže s vedením si nebudeme dělat starosti. Naproti tomu spotřeba domácností stále klesá (a cena energie stále roste) bude to tím že každý máme doma úsporky, nebo lépe LEDky, které mají až 10 menší spotřebu než wolframovky. Kam jdou v noci ty MW uspořené energie? Dlouhé stráně, rakousko, nebo ekomagorům v německu, protože jim zrovna nefouká a nesvítí a jádro si po Fukušimě zlikvidovali sami. NEbylo by lepší tento uspořený výkon cpát do našich EV? protože ten EV se v současné chvíli nabije přes noc do plna a Vaši síť zatíží stejně jako pračka, tedy stárá tatramatnka, nikoliv Vaše Fuzzy Eko 6sense A++++ pračka na 400-3000g prádla. Stejně tak jako v každém sloupu veřejného osvětlení je díky LEDkám dostatek nevyužitého výkonu (a kapacity vedení) na nabíjení 1-2 EV. Dalším zajímavým konceptem je v lokálním měřítku u solární energie (ve velkých polích to de dle mého devastace životního prostředí a demence) proč nemít na střeše paneláku solární panely, nebo alespoň kolektory které přes den nahřejí několik kubíků vody a pokryjí spotřebu na myšky, pračky sušičky a další přístroje, které mohou běžet bez nás? Proč nemůže mít každý obytný dům solární tašky, místo pálených? Energii využíváat na místě, ne ji prodávat ČEZu, který pak neví co s ní, prodává ji za levný peníz a..

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Jura LR

Reakce na: EV pro mne nejsou zajímavé.. | 18.7.2017 08:51reagovat
avatar

Já bych to viděl jinak, bydlím v rodinném domě, jistič mám 3 fáze 25 A, pokud bych nabíjel 100 kWh baterii tak asi rychlostí 4 kW, víc mi jistič nedá, protože jedou další věci. Takže nabíjím 25 hodin. to je tak na hodinu jízdy po okreskách, protože je tu samý kopec. Dojedu na hřiby a v lese mi dojde baterka- copak asi udělám ? nechám si přivést centrálu ? :-)) Naložím něco do elektromobilu - 3 metráky cementu ? A dojedu s nimi i domů ? asi ne... elektromobily jsou jen nákupní tašky, nedá se s nimi do přírody, na ryby... do Chorvatska ani třeba jen do Tater...

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený rosparovac

Reakce na: Já bych to viděl jinak, by.. | 18.7.2017 12:50reagovat
avatar

Já si nemůžu pomoct ale jak počítám nemohu se dopočítat vašich výsledků. Když počítám 3f*230V*25A počítá mi to 17,25kW. Takže ono zmíněné auto byste nabíjel 16kW (protože počítáme, že chcete provozovat i jinou elektroniku) cca 6-7 hodin a to pakliže byste ho měl vyježděné na 0% baterie. Což je dobíjení na noc. Co uděláte když dojedete na hřiby a dojde vám LPG, nebo CNG, nebo nafta (a předpokládejme že nemáte 20 let staré naftové auto, ale všechny novější, které se musí po vyjetí nádrže na 0 odvzdušnit)? Zvolil jste největší možnou konfiguraci baterie tedy 100kW. Tesla S dojede EPA 550km a SUV tesla model X 450km, Nevím kde bydlíte, já z Ostravy to mám do Popradu 250km, ale třeba bydlíte v Aši, tak to bohužel po cestě budete muset dobít, což je cca 30 minutová pauza ve Vystrkově. Případně u Zvolena. Do obou výše zmíněných aut naložíte 3 metráky cementu. Za Teslu Xko můžete zapřáhnout 2t přívěs. (A to jsem fakt viděl jak s tím přijeli do Olomouce od Prahy!) Předpokládám že běžný vozík není problém ;-). Po cestě do Chorvatska byste z Aše do Šibeníku musel nabíjet dvakrát, předpokládám že dvě pauzy o 30 max 40 minutách pořád zvládnete, protože ta cesta je ZADARMO. Kdežto v normálním autě, byste dálniční rychlostí platil tak 3kč/km takže 3000 za cestu tam 6000 za obě. Pokud byste jel továrním CNG, cena cesty tam i zpět by byla cca 2500-3000 (pořád se bavíme o dálníční rychlosti a naloženém autě, třeba velkém golfu který se dělá v CNG.) Tak co stojí Vám ty peníze za to že dvakrát budete jíst v klidu na odpočívadle, místo tlačení rohlíků v autě?

Mimochodem prostupnost terénem Xko má na úrovni Tiguana takže to není Hummer, ale prostupnost má určitě dost nadprůměrnou.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Kuban

Tak už jen úvodní odstavec.. | 19.7.2017 09:24reagovat
avatar

Tak už jen úvodní odstavec, a kecy o tom že se elektřina nebere ze vzduchu!!!!

Jakkoliv nechci rozebírat výhody a nevýhody alternativních zdrojů, tak právě onen vzduch je dnes celkem zajímavým zdrojem!!!! ROZHODNE TAKOVYM aby jeden stožár fungoval jako nabíjecí stanice pro desítky aut!!!.....

a tím z podstaty celý tento článek skončil u prvního odstavce...... kecy kecy kecy.......

Jakkoliv je ropa zdrojem energie okamzitym, a hybridy na to sazeji, ma elektro proste jasnou budoucnost... melo uz v 60atych letech!!!!

Nepřihlášený Moik

Reakce na: mykanec Z článku: "Dle.. | 20.7.2017 10:09reagovat
avatar

I kdyby to byla pravda.. přece je daleko jednodušší vyčistit řekněme 10 komínů elektráren, než 10mio výfuků aut. Levnější, rychlejší a účinnější.

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Pro začátek se tedy opřu o.. | 20.7.2017 10:53reagovat
avatar

Oh, prepacte, zabudol som zadat e-mailovu adresu a tak mi neprisla notifikacia na mail. :)

Vase argumenty zneju rozumne, nebudem sa do nich opierat, no opriem sa do vasho tvrdenia "ktore z vasich aut bude mat kompletnu pohonnu sustavu po 500 000 kilometroch". Ja poznam odpovede dve - Octavia II 1.9 TDI-PD Ambiente a Suberb II 1.6 TDI-CR Ambiente. Tieto auta patria mojej firme, Octavia ma cez 750 000 km - okrem spotrebneho materialu je meneny len palubny pocitac a je repasovane turbo, Superb ma cez 870 000 kilometrov a okrem spotrebneho materialu ma meneny volant, manzetu radiacej paky, autoradio a je opravovany po troch mensich nehodach - co sa tyka pohonnej jednotky, okrem spotrebnych veci sa vsak nemenilo nic, dokonca este aj turbo je povodne.

Este k tej vasej baterii - dojazd 100 km by mozno stacil pre moju Fabiu, ktoru pouzivam do mesta, no inak si neviem predstavit pouzivat auto s takymto dojazdom. Mozno ta bateria vydrzi, ale za aku cenu? V zime a pri cholerickych vodicoch sa dojazd rapidne znizi. Navyse, co sa tyka Li-Ion baterii, kapacita je velmi citliva na styl pouzivania. Co myslite, ako dlho by vydrzala bateria v aute mne ako soferovi, ktory jazdi okresky v rozmedzi 90-160 km/h (na par usekoch s dobrym rozhladom aj 190/200 km/h) (len tak, pre istotu, takymto stylom som najazdil uz obrovske porcie kilometrov a nesposobil som ziadnu nehodu), na dialnici rad skusa maximalnu rychlost a v pripade silneho auta rad skusa efektne akceleracie? :) Nemyslim si, ze by vydrzala tak dlho, ako agregat mojho Chrysleru 300C SRT8, ktory ho ma aj po dvanastich rokoch povodny. :)

Nepřihlášený xxxx

Nerozumim elektrine a s te.. | 20.7.2017 15:51reagovat
avatar

Nerozumim elektrine a s teslou jsme zustali 2x odstaveny, kdyz nas potkala kombinace kolona v cizine snezeni. Volal se odtah a jelo se taxi.

Tesla patrila kolegovi, mela nehkrazne naklady na servis, ktere prevysovali servis jeho starsiho Porsche. Ted jezdi uz par let Priusem on i jeho zena.

Sam Priusy jezdim neustale dlouhe cesty a ta kombinace baterie, elektromotor, vypnuty motor z kopce a pri jizde pres kratsi vesnice, mi prijde fajn. Jde o to, ze pokud pojedu stejnou cestu beznym autem, smrdi z vyfuku stale, a Prius tech ?30%? jizdy z vyfuku nesmrdi, nechce zadne naklady a ty na 1km se vejdou max. do 5,2L. Cele to ale "potrebuji" vyvazovat druhym modernim 4,6 V8 380koni, ktere neprekroci 11,3L (legracni je pomer spotreby na 1L obsahu motoru)

Ciste elektricke auto je u mne nemyslitelne i kdyby melo (mimo elektriny) nulove naklady na servis.... ma to proste problem jmenem dojezd. Prius jednoduse natankuji.

Nepřihlášený Ondra

To je panečku blábol... | 20.7.2017 16:03reagovat
avatar

To je panečku blábol.

Věta, že palivo uvolní stejně CO2 jako při jeho vzniku. Ale o odstavec níže hned počítá s celým řetezcem vzniku energie, distribuci, nabíjení až po jeho spotřebu v EV. Nevěřím, že by ze sebe udělal takového hlupáka. Na jeden l benzínu spotřebujete 1,5 kWh el. energie, co distribuce, co těžba, co neefektivita motoru, tohle se pořád bude tutlat, aby se spalovací motory udržely.

Pobavilo i to zoufalé .. však na co baterky, můžeme jezdit na vodík. A ten se vyrobí jak, zase potřebujete el. energii. Tohle byl nelogický žvást.

To testování EV v devadesátých letech .... :D kdy bylo první komerční použití lithiových baterii? 1991, jako mála baterie firmy Sony. To určitě neměli jak šanci testovat. Dnes jsme v technologiích a hustotě úplně někde jinde. Cena za 1 kWh je nyní $115 už dávno to není půlka ceny auta. U Tesly S 100D je to 10 %. Baterie jde vyměnit, takže jak můžeme mít vozidlo nulovou hodnotu. Elektromotor je rozhodně v lepším stavu než spalovací po 8 letech. A to tu máme teprve asi 8 let vývoje. Proč tak básní o progresivním vývoji u spalováku ... vážně po 100 a více letech, co je tu máme, kde budou za 10 let tyto EV natož za 100 let.

Nepřihlášený Lobo

Článek je snůška nesmyslů.. | 20.7.2017 16:08reagovat
avatar

Článek je snůška nesmyslů a polopravd. Například co se týče životnosti baterie... z čísel co jsem viděl klesne kapacita baterie v Tesle po 200 000 km v průměru asi na 94%, s tím že dál už klesá minimálně. Oproti spalovákům mají elektromobily mnohem delší životnost a nižší náklady na údržbu.

Nepřihlášený Ondra

Moje babička a její tatíne.. | 20.7.2017 16:16reagovat
avatar

Moje babička a její tatínek pracoval v hřebčíně. Ještě stále tvrdí, jak ty koně jsou lepší než auta. Nedokáže pochopit, v čem je ten benefit, i kdybyste ji to podložili miliony čísly, tak vždy si najde argument.

Při vší úctě sebehloupější, jaké ještě dalších 25 - 50 let se budou objevovat ve prospěch spalovacích motorů.

Je přirozené a bylo to už 2000 let před našim letopočtem, že to vše, co bylo "vynalezeno" začalo se běžně používat. A objevilo se cca v polovině života člověka, tak je považováno za nepřirozené a je odmítané. Na naši společnost ten zlom sedí někdě přibližně mezi 30-40 lety života. Samozřejmě jsou normální výjimky.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: V EVROPĚ SE PRODÁ DO 1% EL.. | 20.7.2017 16:18reagovat
avatar

Už v naší chudé zemi jsme v 1. pol. roku 2017 cca na 2 % EV.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Poradny elektromobil jeste.. | 20.7.2017 16:20reagovat
avatar

I šef VW v Ženevě uznal, že Tesla udělala všechno dobře a mají náskok. Všichni se ji snaží dohnat. Takže Váš názor, že to nefunguje a že tu není žádný funkční EV je úplně mimo. Názor bez znalosti faktů.

Nepřihlášený ondra

Reakce na: mykanec Z článku: "Dle.. | 20.7.2017 16:23reagovat
avatar

Hlavně, že si myslíme, že ty dnešní spalováky jsou pro přírodu lepší. Emise elektrárny mohu daleko lépe a rychle snižovat, než se snažit snížit emise stovek milionů prdících aut.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Porad je to straslivy prop.. | 20.7.2017 16:25reagovat
avatar

"Strašlivé" je slovo o emocích. Chápu to u vozů záchranné služby. Většina ostatních spěchá zdánlivě kvůli něčemu důležitému, jen se stresuji, umřou na infarkt a pak vyplítvají svůj čas ležením třeba u televize.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Elektromobily sa stali náb.. | 20.7.2017 16:26reagovat
avatar

To se říkalo i o autech vs. koně.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Elektráren na hnědé uhlí j.. | 20.7.2017 16:31reagovat
avatar

Regulovat - zachytávat emise elektrárny jde daleko snadněji než u milionu samostatných prdících jednotek. Nikdo na své voliče nenapíše zákon, že musí investovat do svého vraku 50k, aby snižil emise jeho auta. Které jezdí kolem dětského hřiště a každý den zkracuje délku života dětí, co si tam hrají. Lidi jsou prostě sobci a tak je lepší prosadit a podporovat EV. Jen absolutní ignorant může podporovat dieselové automobily a spalovací motory jsou na tom stejně. Kromě vodíku, který prdí jen vodu.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Mali by ste vediet, ze dlh.. | 20.7.2017 16:33reagovat
avatar

Teorie nebo zkušenost?

Asi máte doma Teslu, že? :D :D

Je divné, že se to v reálném světě moc neděje. Asi kvalitní hoax jako žiletky na tobogánech a injekční stříkačky v MHD.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Zatiaľ nebol vymyslený ele.. | 20.7.2017 16:36reagovat
avatar

Souhlasím, že pro Vás se zatím EV nehodí. Ale s Vašim nájezdem jsou jen kamioňaci a i těch jen hrstka a pak tak 5 % těch s osobním automobilem. Nejste zatím cílovka.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Naprosto přesné uvažování... | 20.7.2017 16:41reagovat
avatar

Není nic snadnějšího než si zkusit vyhledat, jak ty nejsilnější Superchargery nabíjeji na youtubu. Jak tlustý je nab. kabel a jak je při nabíjení horky. A to jsou v konstrukci a i postavené silnější nabíječky. Takže ano, energie je to brutální, kabel je silný jako ruka, ale co.... Prostě to není nesmysl, ale praxe. Na D47 taky nebyly v dnešní době snad 3 roky čerpací stanice na cca 50-65 km a lidi z toho byli v prdeli. Ale už jsou. I infrastruktura se dá dobudovat. Všichni chtějí všechno hned.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: Jirko, málo kdo si dneska.. | 20.7.2017 16:46reagovat
avatar

Audi letos přiznalo, minulý měsíc, nákupku $115 za 1 kWh baterie. Takže cenu $100 prolomíme už příští rok. Minulý rok byla $227. A to je nakupuje (marže). Tesla si je vyrábí sama, takže s cenovkou od Audi a to Audi nemá žádnou množstevní cenu, žadné masové EV auto nemá, je pod 270tis Kč za baterii v modelu 100D. Což méně než 10 % ceny auta.

Zobrazit reakce..

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: V EVROPĚ SE PRODÁ DO 1% EL.. | 20.7.2017 16:49reagovat
avatar

Kolik se prodalo automobilu oproti koňím někdy 10 let pozačátku jejich výroby .... Jen Vám chci nastavit zrcadlo ve směšnosti Vaší argumentace.

Nepřihlášený Matoo

Reakce na: Teorie nebo zkušenost? A.. | 20.7.2017 16:51reagovat
avatar

Vlastna skusenost - nie s Teslou, s mobilnymi telefonmi, ktore su tak trosku moje hobby.

Nepřihlášený Ondra

Reakce na: A ještě jedna věc - součas.. | 20.7.2017 16:54reagovat
avatar

Doporučuji:

http://www.teslafan.cz/clanky/tesla-v-praxi-xxviii-novy-re kord-pokoren-od-pobrezi-k-pobrezi

4554 km za 52 hodin ... nějak Vám ty počty nejdou.

Nepřihlášený

Reakce na: Audi letos přiznalo, minul.. | 20.7.2017 19:37reagovat
avatar

Děkuji za uvedení ceny. A nyní změníme úhel pohledu . A podíváme se na ceny uhlovodíkových paliv.

1 kg benzínu je 12,9 kWh energie. Uvažovaná hustota benzínu je 700 kg/m3. Onen 1 kg benzínu je tedy asi 1,43 litru (=1/0,7) - jinak je to tedy 44,33 kč při aktuální české tržní ceně včetně spotřební daně a DPH (cca 31