Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply

Ačkoli jej jeho loňská dvojsmyslná narážka na svět drog a cenu akcií Tesly dostala do velkých problémů a oslabila jeho pozici ve firmě, letos na stejné téma těsně před Vánoci vtipkuje zase.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply

25.12.2019 | Petr Miler

Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli jej jeho loňská dvojsmyslná narážka na svět drog a cenu akcií Tesly dostala do velkých problémů a oslabila jeho pozici ve firmě, letos na stejné téma těsně před Vánoci vtipkuje zase.

Elon Musk je zjevně jedním z těch lidí, kteří nikdy zcela nedospějí, v dobrém i zlém. Na jednu stranu je díky tomu tím, čím je, neboť jen snílek mu v něm dovoluje realizovat věci, o kterých se jiným ani nezdá. Na tu druhou se ale kvůli témuž dokáže v rozličných situacích chovat dětinsky a neodpustí si říkat věci, který by si dospělý nechal pro sebe.

Naprosto zbytečný konflikt s údajně pedofilním britským potápěčem byl jedním z případů a nyní tu máme další. Jistě si vzpomenete na loňské Muskovo extempore, kdy bez jakékoli faktické opory začal veřejně mluvit o možnosti stažení Tesly z burzy se „zajištěným financováním”, které ovšem nikdo nezajistil. To byl jeden problém, tím druhým byla cena 420 dolarů za akcii, kterou by v takovém případě firma vyplatila.

I podle pozdějšího šetření americké komise pro cenné papíry (SEC), která kvůli manipulaci s cenami akcií chtěla Muska žalovat, šlo o zjevnou narážku na kouření marihuany, které Muskovi není cizí. SEC dokonce konstatovala, že Musk byl tehdy ovlivněn touto kulturou, neboť různá spojení číslic 4 a 20 se používají jako kódové označení kouření marihuany. To odkazuje na rok 1971, kdy se pětice studentů z kalifornského San Rafaelu rozhodla, že zkusí najít ukryté pole konopí, o kterém mluvila řada zvěstí. Svého cíle sice nedosáhla, historii ovšem změnila. Sraz si totiž dala ve 4 hodiny a 20 minut odpoledne, což následně vedlo ke vzniku kódu four-twenty.

Že SEC nestřílela mimo, naznačuje i fakt, že Musk nenechal věc dojít až k soudu a s komisí se mimosoudně vyrovnal. Nestálo jej to málo - musel zaplatit 20 milionů dolarů (dnes 460 milionů Kč), opustit křeslo prezidenta firmy (výkonným ředitelem ovšem zůstal) a souhlasit s tím, že veškeré jeho tweety týkající se finančních záležitostí firmy musí schválit zbytek vedení. Přesto o necelý rok a půl později Musk žertuje na podobné téma znovu.

Důvodem se stalo - a to je samo o sobě zajímavé -, že akcie firmy dosáhly nejvyšší hodnoty v historii, a to právě za hranicí 420 USD. Proč, je otázkou, neboť po nepříliš povedené prezentaci pick-upu Cybertruck zamířily dolů a nějaký čas se tam držely. Poslední dny ale míří ke hvězdám a nyní trůní na hodnotě 425,25 dolaru. To posouvá tržní kapitalizaci firmy až k 76,65 mld. USD, mnohem výše než u většiny velkých automobilek a na dostřel takovému gigantu, jako je Volkswagen (87,82 mld. Eur).

Co na to Musk? „Whoa... the stock is so high lol,” napsal na Twitteru. Doslova je to neškodné, neboť to neznamená nic jiného než něco jako: „Jejda, akcie jsou tak vysoko,” jenže „be high” anglicky znamená také být pod vlivem drog. Jinými slovy, Musk současně řekl, že „akcie jsou sjeté”, a to ony patálie z loňska více než připomíná.

Jistě, je to nevinné a SEC jej za to stoprocentně popotahovat nebude. Na duhou stranu je to něco, co by si po všem zmíněném jako šéf firmy mohl odpustit, nakonec i z ryze racionálních důvodů - části investorů podobné narážky jistě připomenou, že Musk jako hybná síla Tesly umí být nezodpovědný a jedním tweetem poslat akcie firmy o desítky procent níž jako nic.


Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply - 1 - Elon Musk stock high tweet 01
Elon Musk se na Twitteru zas jednou odvázal...

Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply - 2 - Elon Musk zhuleny 01Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply - 3 - Elon Musk zhuleny 02Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply - 4 - Elon Musk zhuleny 03Elon Musk si nedá pokoj, z braní drog si utahuje i poté, co akcie Tesly rekordně stouply - 5 - Elon Musk zhuleny 04
...a připomněl mimo jiné i své loňské kouření marihuany v přímém přenosu při rozhovoru

Zdroje: Elon Musk@Twitter, Joe Rogan Experience@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.