Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být

Není jiné firmy, u níž by na pokles cen akcií sázelo větší množství investorů, než je Tesla. Elon Musk tzv. shortery pravidelně popichuje a udělal to i nyní po nedávném náhlém vzrůstu cenu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být

11.11.2019 | Petr Prokopec

Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být

/

Není jiné firmy, u níž by na pokles cen akcií sázelo větší množství investorů, než je Tesla. Elon Musk tzv. shortery pravidelně popichuje a udělal to i nyní po nedávném náhlém vzrůstu cenu.

Tesla ve třetím letošním čtvrtletí vykázala zisk, což je u této firmy nepříliš často vídaná věc. Je samozřejmě otázkou, do jaké míry nešlo šlo o výsledek účetních čachrů a do jaké míry půjde o trvaleji udržitelnou situaci, to však nyní ponechme stranou. Podstatná je pro tuto chvíli skutečnost, že na situaci pozitivně zareagovaly finanční trhy, kde se ještě na počátku června jedna akcie prodávala za pouhých 179 dolarů (dnes 4 134 Kč). Aktuálně je však již téměř na dvojnásobku, tedy na 337 dolarech (7 790 Kč).

Co přesně to znamená? Především pohromu pro investory, kteří sázeli na propad cen. Byli tedy v tzv. krátké pozici, kdy investor prodává cenný papír, jenž ovšem nevlastní, nýbrž si jej půjčí od jiného v očekávání budoucího nákupu za nižší cenu. Po samotnému nákupu mu přitom akcii vrátí, přičemž pokud ji nakoupí zpět za nižší cenu, může počítat se ziskem. V případě Tesly ale došlo na nemalé ztráty, z nichž asi největší pocítil hedgeový fond Zero, za kterým stojí David Einhorn.

Einhorn je prezidentem společnosti Greenlight Capital, přičemž v posledních letech brojí zejména proti Elonu Muskovi. A není podstatné, zda je u toho Tesla, Solar City či společnost SpaceX, důležitá pro Einhorna jsou především negativa s těmito firmami spojená. Pouze v takovém případě totiž může počítat se ziskem. Ten se ale po onom třetím čtvrtletí nedostavil, naopak fond Zero stejně jako řada ostatních prodělal. To neuniklo ani Muskovi, který se na Twitteru přihlásil s provokativním komentářem.

„Vážený pane Jednorožče (což je mimochodem báječné jméno - píše Musk, použil anglický překlad německého jména adresáta - pozn. red.),

Četli jsme Váš dopis investorům Greenlight Capital, ve kterém se dopouštíte řady falešných tvrzení proti Tesle. Je pochopitelné, že si zkoušíte zachovat tvář před vašimi investory vzhledem ke ztrátám, za kterými stojí úspěšné třetí čtvrtletí Tesly, zvláště když strádáte již několik let a vámi spravovaná aktiva poklesla z 15 miliard dolarů na 5 miliard dolarů. Máte naše sympatie.

Stejně tak shledáváme, že vaše pocity souvisí s lpěním na krátké pozici Tesly, a to v době, kdy se všichni vaši přátelé sázející na totéž začínají obracet proti proudu, neboť svět začíná rozpoznávat přínos Tesly vědě, bezpečnosti a udržitelnému prostředí.

Pokud se toužíte dozvědět, jak úžasný pokrok lidé od Tesly udělali, rád prodloužím své pozvání na osobní setkání, během kterého bychom prodiskutovali Teslu a prošli naše prostory. Jsem si jist, že vaši investoři jen ocení, když o Tesle získáte další informace.

Závěrem mi dovolte, abych vám poslal malý dárek v podobě kraťasů (anglicky shorts - pozn. red.) , abych vám pomohl v těchto těžkých časech.

S pozdravem,

Treelon Musk.“

Takové je tedy plné znění zprávy, jíž Musk počastoval šéfa hedgeového fondu. Něco podobného se nestalo poprvé a kraťasy Musk Einhornovi posílá už tradičně. Šéf Greenlight Capital si z toho ale mnoho nedělá - sám na Twitteru ocenil to, že Elon Musk drží slovo a kraťasy skutečně poslal, současně ale řekl, že jejich kvalita odpovídá kvalitě Tesel, neboť také těm jsou vlastní výrobní vady.

Einhorn už zmíněné pozice opouští a až zveřejnění výsledků za čtvrtý letošní ukáže kvartál, zda dělá dobře. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o poslední čtvrtletí, kdy ještě Tesla může v Americe počítat s vládním kreditem, bychom se ani nedivili opětovné publikaci černých čísel. Zvláště když nahoru jdou aktuálně hlavně prodeje v Evropě a Číně, na což Musk momentálně sází, severoamerický odbyt už výrazně klesá.

Na druhou stranu, zakrátko tu máme odhalení nového pick-upu, který by zájem o Teslu mohl opětovně rozdmýchat. Stejně jako dva nové zmenšené modely, které automobilka aktuálně začala nabízet. Za 250 USD (5 780 Kč) si totiž můžete pořídit jak příští Roadster, tak i elektrický tahač Semi. V obou případech je třeba počítat s měřítkem 1:18 a na Teslu možná až s nebývalou kvalitou, přičemž modely jsou vyrobené z více než 180 kovových či plastových dílů.

Nabídka se přitom týká pouze USA a Kanady, což možná naznačuje, že Tesla nemá problémy s logistikou jen u svých reálných vozů. Kousavost ale nechme na Einhornovi, jenž možná aktuálně stále ještě do detailů zkoumá novou várku svých kraťasů...


Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 1 - Tesla Elon Musk vs David Einhorn 2019 lepsi 01
Elon Musk se po úspěšném třetím čtvrtletí rozhodl popíchnout investory sázející proti Tesle...

Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 2 - Tesla Elon Musk vs David Einhorn 2019 lepsi 02Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 3 - Tesla a David Einhorn 2019 03Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 4 - Tesla a David Einhorn 2019 04
...ti na to ovšem už tradičně reagují s podobným nadhledem

Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 5 - Tesla a David Einhorn 2019 05Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 6 - Tesla a David Einhorn 2019 06Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 7 - Tesla a David Einhorn 2019 07Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 8 - Tesla a David Einhorn 2019 08Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 9 - Tesla a David Einhorn 2019 09Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 10 - Tesla a David Einhorn 2019 10Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 11 - Tesla a David Einhorn 2019 11Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 12 - Tesla a David Einhorn 2019 12
Zmínit pak lze, že koupit si již můžete nový Roadster...

Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 13 - Tesla a David Einhorn 2019 13Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 14 - Tesla a David Einhorn 2019 14Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 15 - Tesla a David Einhorn 2019 15Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 16 - Tesla a David Einhorn 2019 16Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 17 - Tesla a David Einhorn 2019 17Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 18 - Tesla a David Einhorn 2019 18Elon Musk si veřejně utahuje z investorů sázejících proti Tesle, ti to nenechávají být - 19 - Tesla a David Einhorn 2019 19
...stejně jako Semi. Zatím však v obou případech jen v měřítku 1:18

Zdroje: Elon Musk@Twitter, Tesla

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše