Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM

Stál na počátku nejúspěšnější éry existence BMW, byl u zrodu Viperu a udělal kariéru v GM. Teď hledí do budoucnosti a nemá dobré zprávy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM

8.11.2017 | Mirek Mazal | 72 příspěvků

Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stál na počátku nejúspěšnější éry existence BMW, byl u zrodu Viperu a udělal kariéru v GM. Teď hledí do budoucnosti a nemá dobré zprávy.

Robert Anthony Lutz, známý spíše jako Bob Lutz, je světově uznávaný švýcarsko-americký manažer. Respekt si získal díky svému působení v řadě automobilek, nejvíce pak jako viceprezident BMW v dobách, kdy se z něj stávala ikona sportovních sedanů a kupé, u Chrysleru, kde prosadil vznik Dodge Viper či u General Motors, kde působil jako druhý muž koncernu a šéf produktového vývoje. Na nejvyšších místech se pohybuje přes 50 let a kdykoliv prezentuje své názory, je radno mu naslouchat - většinou viděl dál než ostatní. Nyní se rozpovídal o budoucnosti automobilů, jak je známe dnes a za optimistické jeho vize označit nelze.

Podle Lutze se blíží úplný konec více jak stoleté éry automobilismu a konec typických výrobců nových vozů, jak je známe dnes. Automobily nahradí jakési autonomní moduly, které budou plnit vaše příkazy. Přes aplikaci modul přivoláte, zadáte cíl i zaplatíte za cestu. O víc se nebudete starat, jen se necháte vozit.

Lutz odhaduje, že řízení vozů lidmi se stane minulostí za 15 až 20 let. Zlom přijde v momentě, kdy autonomní vozy dosáhnou penetrace mezi 20 a 30 procenty a statistiky ukážou, že za 99,9 % nehod může lidský faktor. Ovládání automobilu tak vlády postupně postaví mimo zákon - Lutz očekává pětileté přechodové období, kdy lidé dostanou šanci své auto buď sešrotovat nebo jej vyměnit za autonomní modul.

Jakmile k této změně dojde, doprava bude vypadat jako souvislý proud modulů, schopný vyvinout rychlost až 241 km/h. Veřejné moduly budou mít svá parkoviště, kde budou čekat na zavolání. Předpokládá se menšina soukromých modulů, které budou parkovat u vás doma, ale i tak pohyb na cestách zůstane v kompetenci na dálku propojených počítačů.

Výkon přepravních prostředků ztratí na významu, protože moduly budou jezdit ve vláčku za sebou a výkon bude u všech totožný - dostatečný. Výkonové rozdíly mezi automobilkami zaniknou stejně, jako některé automobilky samy. Pokud se nepřizpůsobí, vedoucí místo na trhu převezmou firmy vyvíjející a provozující standardizovaný modul, kde si při objednání nakonfigurujete maximálně velikost kabiny, výbavu a barvu karoserie. Vše ostatní bude stejné pro všechny.

Podle výzkumů lidé stále nevěří autonomním vozům, což se může zdát jako obtížné překonatelný limit. Bob Lutz na to reaguje tím, že lidé musí nejdřív veřejně přijmout celou filozofii a vnitřně se vyrovnat s celou myšlenkou. Pomoci (či „pomoci”...) by mohly velké firmy s početnou flotilou aut, které by udělaly první krok a nakoupily autonomní vozy. Veřejnost by postupně ztrácela zábrany v cestě k automatickým modulům.

Klasické ovládání automobilů řidičem by zůstalo jen na neveřejné komunikace a závodní dráhy. Buďme rádi alespoň za tuto pozitivní myšlenku z úst zkušeného Lutze, protože je pro nás složité představit si budoucnost v jeho podání. Je ovšem natolik zkušený a v minulosti byl natolik vizionářský, že minimálně částečné naplnění jeho myšlenek je i s ohledem na současný vývoj docela pravděpodobné. Bohužel.


Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 1 - Bob Lutz historicke dalsi 01Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 2 - Bob Lutz historicke dalsi 02Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 3 - Bob Lutz historicke dalsi 03Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 4 - Bob Lutz historicke dalsi 04Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 5 - Bob Lutz historicke dalsi 06Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 6 - Bob Lutz historicke dalsi 07Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 7 - Bob Lutz historicke dalsi 08Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 8 - Bob Lutz historicke dalsi 09Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 9 - Bob Lutz historicke dalsi 10Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 10 - Bob Lutz historicke dalsi 11Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 11 - Bob Lutz historicke dalsi 12Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 12 - Bob Lutz historicke dalsi 13Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 13 - bob lutz gm 02Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 14 - bob lutz gm 01Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 15 - Via Motors Bob Lutz 01Éra automobilů je u konce. Dostanete 5 let na to zbavit se vozu, říká ex-šéf BMW a GM - 16 - Bob Lutz historicke dalsi 14
V automobilovém světě se za posledních 50 let odehrálo jen málo věcí, u kterých by Bob Lutz nebyl. U skonu automobilismu, jak ho známe, ale podle svých slov nebude - dnes je mu 85 let...

Zdroj: Auto News

Mirek Mazal

Diskuze 72 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše