Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste

Kdysi vysmívaná auta z východu už západoevropanům dávno nesmrdí. Neskončilo ale jen u toho, zejména Škoda a Dacia jsou pořád na koni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste

16.3.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdysi vysmívaná auta z východu už západoevropanům dávno nesmrdí. Neskončilo ale jen u toho, zejména Škoda a Dacia jsou pořád na koni.

Letos již podruhé si můžeme posvítit na evropské prodeje. Stejně jako v lednu přitom budeme mluvit o růstu, tentokrát ovšem vskutku výrazném. Registrováno bylo 1 125 397 nových vozů, což neznačí jen 4,3procentní meziroční růst, ale především historicky druhý nejlepší výsledek v historii po únoru 2008. Přispěly k němu přitom všechny hlavní trhy s výjimkou Velké Británie (-2,8 %), která soustavně klesá již jedenáctý měsíc v řadě.

Největší posun k lepšímu je spojen se Španělskem (+13 %), které v případě letošního února britský trh již předstihlo. Prozatímní výsledky za první dva měsíce pak sice ještě do popředí staví ostrovní království, nicméně to sráží k zemi jak neustálá nejistota spojená s Brexitem, tak přepracovaný systém emisních poplatků, který byl zaveden na jaře loňského roku a který zdražil vlastnictví malých aut, které se na prodejích podílí především.

Když jsme již naťukli prozatím letošní výsledky, můžeme zmínit, že celá Evropa si oproti lednu a únoru loňského roku polepšila o 5,8 procenta. Je však otázkou, zda se prodeje již nezačínají dotýkat pomyslného stropu. Analytici totiž již hezkých pár měsíců varují před přílišným optimismem, dle nich by dokonce od druhého letošního čtvrtletí měl přijít propad. Zda ale taková situace skutečně nastane, zjistíme nejdříve za dva měsíce.

Aktuálně se tedy přesuneme k jednotlivým automobilkám, kde musíme upozornit na jednu stěžejní záležitost, které jsme si v případě lednové zprávy nevšimli - součástí asociace ACEA již není část japonských značek. Neplatí to o Hondě, ta je naopak od ledna novým členem, nicméně výsledky Mazdy, Subaru či Mitsubishi již ACEA nezveřejňuje.

Asociace situaci nikterak oficiálně nekomentovala, neznamená to, že by registrace těchto automobilek nešly vypátrat - i když občas budou o trochu opožděnější. Momentálně totiž máme k dispozici pouze data za leden, kdy Mazda prodala 19 982 vozů, Mitsubishi pak 10 330 a Subaru mělo na kontě 2 860 registrací.

Toliko ale drobná odbočka, nyní již zpět k únorovým výsledkům a datům belgické organizace. Povšimnout si přitom můžeme růstu prakticky na všech frontách, přičemž ten největší je spojen s koncernem PSA (+67,6 %). Dáno je to samozřejmě tím, že nově sem spadá i Opel. Samotný Peugeot si ale polepšil „jen“ o 16,2 procenta a Citroën o 7,9 %. DS pak již poněkud tradičně míří dolů (-19,8 %).

Pokles je spojen také s Renaultem (0,4 %), alianci však renomé nemalou měrou vylepšuje Dacia (+24,3 %), která je aktuálně nejrychleji rostoucí „velkou” značkou. O trochu horší je již situace v FCA, kde sice Jeep (+52,2 %) a Alfa Romeo (+17,3 %) rostou v rámci procent hodně, v případě kusů je ale posun již méně významný. Navíc vše poněkud sráží Fiat (-8,8 %), stejně jako jdou dolů výsledky dua Lancia/Chrysler (-42,3 %).

Jelikož italskou automobilku jsme loňský rok párkráte srovnávali s tou českou, nevyhneme se tomuto poměřování ani nyní. Obě značky jsou totiž díky růstu Škody (+12,9 %) opět výrazně u sebe, což odpůrci mladoboleslavské automobilky jistě neradi uslyší. Zatím je sice může těšit, že v únoru i za první dva měsíce je Škoda za Fiatem, nicméně za dva tři měsíce již vše může být jinak.

Veškeré podrobné výsledky najdete v tabulkách níže, my již jen vypíchneme jednu zajímavost, a tou je propad většiny japonských značek, kteří u ACEA ještě zůstávají. Lexus je dole o 0,9 procenta, Nissan pak o sedm a již zmiňovaná Honda o takřka deset...


Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste - 1 - Prodeje EU 2-2018 01Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste - 2 - Prodeje EU 2-2018 02Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste - 3 - Prodeje EU 2-2018 03Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste - 4 - Prodeje EU 2-2018 04Evropu víc a víc ovládají „východní” auta. Škoda stíhá Fiat, Dacia rekordně roste - 5 - Prodeje EU 2-2018 05
Únorové prodeje na evropských trzích jsou druhé nejvyšší v historii, zásluhu na tom přitom má většina zemí. Výrazně se ovšem propadá Británie

Zdroj: ACEA

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše