Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje

Touto dobou mělo být dávno hotovo, dva a půl měsíce po plánovaném dokončení operace se ale tři čtvrtiny lodi dále nachází na stejném místě v poloze, v jaké před dvěma léty ukončila svou cestu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje

16.3.2021 | Petr Miler

Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje

/

Foto: Stephen B. Morton, AP

Touto dobou mělo být dávno hotovo, dva a půl měsíce po plánovaném dokončení operace se ale tři čtvrtiny lodi dále nachází na stejném místě v poloze, v jaké před dvěma léty ukončila svou cestu.

Osud zámořské lodi MV Golden Ray postavené teprve v roce 2017 v loděnicích Hyundai v korejském Ulsanu si získal naši pozornost už několikrát. Nestalo se tak jen proto, že pocházela z produkce stejné firmy, která vyrábí miliony aut ročně, ale také proto, že pravidelně zajišťovala převoz aut mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Uvést dokázala až 7 700 aut a šlo tedy o monstrum svého druhu.

Bohužel, déle než dva roky sloužit nevydržela. Na svou poslední plavbu se vydala v sobotu 8. září 2019 po půlnoci, už po 23 minutách po vyplutí z Brunswicku se ale začala naklánět na bok. Nešlo o následek technických problémů, stabilitu narušilo nesprávné napuštění vyrovnávacích nádrží, které se nakonec postaralo o to, že se loď skácela na bok. O štěstí v neštěstí může hovořit třiadvacet členů posádky, kteří byli zachráněni živí a zdraví i poté, co se na lodi rozhořel požár.

Loď zůstala na místě převrácená až do loňska, kdy se úřady rozhodly ve spolupráci s Korejci Golden Ray zlikvidovat. Finální fáze operací, při níž měla být loď postupně rozřezána na osm sekcí, z nichž každá má vážit mezi 2 700 a 4 100 tunami, měla trvat od loňského listopadu do konce roku a usnadnit tak manipulaci s tím, co zbylo. Neboť odstranění celého monstra v kuse bylo jednoduše nereálné. Jak se ale nyní ukazuje, realistický nebyl ani odhad přibližně dvouměsíčního řešení celé patálie popsaným způsobem.

Ačkoli si na fotkách níže zveřejněných úřady zajišťujícími celou operaci můžete prohlédnout průběh fascinujících prací spočívajících zejména v rozřezávání kovového kolosu za pomoci obrovských řetězů, dva a půl měsíce po plánovaném dokončení operace má k uzavření opravdu daleko. Podle agentury AP se na místě nehody nachází stále asi tři čtvrtiny lodi a podle místních je zklamáním, jak pomalu se celá operace posouvá vpřed.

Úřady se nezmiňují o žádném specifickém zádrhelu, práce se zřejmě dokola zasekává jen kvůli své složitosti. Řetězy tak dále projíždí lodí jako tupý nůž velmi chladným máslem a její části jdou nakládány na speciální plovoucí platformy, které přesouvají části lodi se zbytky vozů na souš k sešrotování popř. hlouběji do oceánu, kde poslouží jako základ pro umělé útesy. Jen to všechno jde pomaleji, než všichni participující doufali.

Celá likvidace tak bude trvat mnohem déle než plánované dva měsíce, aktuální odhady hovoří o většině roku 2021. Náklady s tím spojené nehody tak zcela jistě překročí původní rozpočet 400 milionů dolarů (cca 8,8 miliardy Kč), snad se ale vše podaří zdárně dokončit. A především neopakovat, škody jsou v tomto případě opravdu nezměrné.


Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 1 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 01Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 2 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 02Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 3 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 03Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 4 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 04Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 5 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 05Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 6 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 06Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 7 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 07Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 8 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 08Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 9 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 09Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 10 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 10Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 11 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 11Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 12 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 12Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 13 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 13Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 14 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 14Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 15 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 15Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 16 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 16Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 17 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 17Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 18 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 18Experti stále likvidují obří loď s auty, která se převrátila na bok, fascinující operace se komplikuje - 19 - MV Golden Ray 2020 likvidace lodi detaily 19
Ve Státech stále probíhá likvidace lodi MV Golden Ray, která patří Hyundai a v době převrácení měla na palubě 4 200 vozů z produkce firmy. Pozoruhodná operace měla skončit s novým rokem, v půlce března ale stále pokračuje a má daleko k dokončení. Foto: St. Simons Sound Incident Response

Zdroje: AP, St. Simons Sound Incident Response

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše