Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí

Carlos Ghosn dokázal vždy myslet o krok napřed a zjevně i v případě největší patálie svého života tušil, že plánovanou konferenci někdo překazí. Proto nahrál video, v němž říká mnohé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí

9.4.2019 | Petr Prokopec

Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Carlos Ghosn dokázal vždy myslet o krok napřed a zjevně i v případě největší patálie svého života tušil, že plánovanou konferenci někdo překazí. Proto nahrál video, v němž říká mnohé.

Minulý týden byl překvapivě opět zatčen Carlos Ghosn, někdejší šéf Renaultu, Nissanu i Mitsubishi. Dle nových obvinění se měl skrze různé společnosti obohatit na úkor japonské automobilky o pět milionů dolarů (cca 114,17 milionů korun). Vyšetřovatelé se přitom domnívali, že by mohl zničit důkazy a ovlivnit svědky, pročež soud požádali o obnovení vazby. Justice jim vyhověla a po necelém měsíci na relativní svobodě tak Ghosn zamířil opětovně za mříže. O jeho dalším osudu se přitom bude rozhodovat 14. dubna, kdy může být vazba o dalších 10 dnů prodloužena či soud připustí možnost další kauce.

Nový důvod uvěznění působí na první pohled nepřesvědčivě, Ghosn si za dvacet let ve vedení Renaultu a Nissanu vydělal miliardy. A pokud by tedy skutečně byl takovou osobou, jakou se jej snaží vylíčit obžaloba, pak by se nezabýval „drobnými”. Zdá se tedy, že by něco mohlo být na spekulacích, dle kterých by dosavadní obvinění u soudu neobstála a Ghosn by proces opustil již bez želízek na rukou. Není proto vlastně překvapivé, že Nissan stále hledá jakoukoliv další špínu, kterou by na svého šéfa mohl vytáhnout. Co překvapit může, je fakt, že něco podobného začal dělat i Renault.

Jsme tedy vskutku zvědavi na soud, kde se zjevně bude prát hodně špinavé prádlo. Pro obě automobilky to nebude zrovna pozitivum, neboť jejich akcie od listopadového uvěznění Ghosna ztrácejí na hodnotě. Je však otázkou, kdy k němu dojde a nakolik spravedlivý bude. Přeci jen aktuálně japonskou justici definuje spíše ta skutečnost, že prioritou je pro ní odsouzení obviněného a uzavření případu.

Hudbu budoucnosti ale již vynechme, místo toho se soustřeďme na přítomnost. Ta je spojena s novým videem, které Ghosn natočil ještě před svým nejnovějším uvězněním. To přišlo jen pouhý den poté, co oznámil, že hodlá uspořádat konferenci, na které zmíní svůj náhled na celou věc. Okamžitě se tak vyrojily spekulace, dle kterých se hlavně lidé u Nissanu začali obávat o svou budoucnost, a tak dali vyšetřovatelům do rukou další materiál, kvůli kterému musel někdejší šéf značky znovu za mříže.

Jak se přitom aktuálně ukazuje, Ghosn zjevně počítal s tím, že jeho avízo tiskové konference může pro někoho působit jako rozbuška. A proto raději předtočil video, které nyní jeho právníci pustili do světa. Bohužel se přitom rozhodli k drobné editaci, někdejší šéf aliance totiž na originále přímo zmínil i jména lidí od Nissanu, kteří by za tímto „komplotem a „vražením dýky do zad“ mohli stát. Ghosnovi právníci zřejmě nechtějí před konáním osudu vytáhnout příliš mnoho karet, i tak je celkem zřejmé, kdo oni „manažeři Nissanu” jsou - lidé kolem Hirota Saikawy, současného šéfa značky, který na Ghosna začal špínu házet hned po jeho prvotním zadržení.

Krom tohoto Ghosn na novém videu znovu potvrdil především to, že je nevinný. „Už jste to ode mne slyšeli dříve a dnes to zopakuji. Jsem nevinný ve všech bodech obžaloby a jsem nevinný, co se týče všech obvinění, která byla založena na věcech vytržených z kontextu a věcech překroucených, a jenž mne mají vykreslit jako chamtivce a diktátora.“ Zároveň přitom dodal, že ačkoliv je a po celou dobu byl naprosto nevinný, musel ve vězení strávit již 108 dní.

Mnohý by přitom očekával, že Ghosn bude nyní nenávidět vše japonské a že jeho zášť se obrátí hlavně proti Nissanu. Tedy automobilce, kterou sice zachránil před bankrotem, ovšem ta se mu odvděčila poněkud zvláštním způsobem. Bývalý šéf značky ovšem uvedl, že Japonsko i Nissan nadále miluje. „Nikdo totiž nestráví 20 let v zemi a 20 let ve vedení společnosti, aniž by vůči nim cítil lásku a aniž by se s nimi cítil propojený a do nich začleněný.“

I proto je ovšem Ghosn přesvědčený, že vše, co se aktuálně děje, je „konspirace“. Dle jeho názoru tu vůbec nejde o onu chamtivost či diktátorství, ale spíše o fakt, že výkonnost Nissanu v posledních třech letech výrazně poklesla. Pokud by tak došlo na výraznější propojení značky s Renaultem, mohlo by být zjištěno, že řada lidí je na japonské straně naprosto zbytečná. Ti se proto ze strachu o své teplé místečko rozhodli pro tento „komplot“.

Ghosn zároveň dodal, že Nissan se nikdy nemusel obávat o svou nezávislost, neboť on sám byl po 19 let největším zastáncem autonomie značky. Tato nezávislost však musí být zasloužená. Zisk Nissanu ovšem začal klesat, navíc automobilka musela ve své domovině čelit řadě skandálů. Někteří manažeři se je ale raději rozhodli zamést pod koberec, než aby museli cokoliv řešit. Z toho důvodu ale bylo dle Ghosna jasné, že ve firmě nemají co dělat.

Na toto „kuří oko“ si však již bývalý šéf aliance nestihl došlápnout, místo toho daná skupinka lidí zrealizovala svůj „špinavý plán“. I nadále tak zůstává u vesla, zatímco Ghosn je znovu ve vězení. To jej ovšem až tolik nermoutí, stejně jako skutečnost, že by musel za mřížemi strávit zbytek života. Daleko větší obavy má totiž o budoucnost Nissanu, který je zjevně ve špatných rukou.

Vedoucí manažeři totiž dle Ghosna postrádají především vizi, jenž se týká příštích let. „Pro někoho, kdo strávil 19 nebo 20 let ve vedení značky a dělal pravý opak, tedy budoval společnost, je pohled na laxní přístup a nezájem o věc velmi těžký. Mám proto obavy. Opravdu se bojím, neboť výkonnost Nissanu klesá a není tu žádná vize do budoucna. A upřímně, sedět u stolu a jen klábosit není vize, zvláště v takovém prostředí, jako je svět aut.“

Ghosn dále dodal, že Nissan nyní musí ukázat lidem svou budoucnost a ukázat, jakou v ní automobilka hraje roli. Zároveň je ale prý třeba, aby dokázal, že občas musí dojít i na velmi tvrdá rozhodnutí. Něco takového ale dle něj není diktátorství, pouze správné vedení společnosti. S tím jistě lze souhlasit, o tom ale bohužel soud nebude. Ghosn přitom doufá, že proces bude spravedlivý. Zda se tak ale opravdu stane, je zatím ve hvězdách.


Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí - 1 - Carlos Ghosn 2019 nove video 01Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí - 2 - Carlos Ghosn 2019 nove video 02
Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí - 3 - Carlos Ghosn 2019 nove video 03Ex-šéf Renaultu před uvězněním natočil video a jmenoval i ty, kteří za vším stojí - 4 - Carlos Ghosn 2019 nove video 04
Carlos Ghosn je znovu ve vězení, plánovaná tisková konference tak nebude. Místo toho právníci bývalého šéfa Renaultu a Nissanu ukázali předtočené video

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.