Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů

Kolekce aut tohoto muže je působivá, nedá ale mnoho snahy zjistit, že pravděpodobnost, že k penězům potřebným na její pořízení přišel čestně, se limitně blíží nule.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů

1.9.2021 | Petr Prokopec

Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů

/

Foto: Pagani Automobili

Kolekce aut tohoto muže je působivá, nedá ale mnoho snahy zjistit, že pravděpodobnost, že k penězům potřebným na její pořízení přišel čestně, se limitně blíží nule.

V roce 2011 představila italská automobilka Pagani tehdy nový model Huayra. Souběžně s tím značka oznámila, že předchozí Zonda se ještě dočká několika zakázkových exemplářů, než se za ní navždy zavře voda. Jakkoliv by ovšem Pagani momentálně již mělo chystat příchod nového vozu, neboť i Huayra je tu s námi už dlouho, realita je jiná. Z továrny v městečku San Cesario sul Panaro, jenž leží jen pár kilometrů od Modeny, totiž i nadále vyjíždí zcela nové kusy modelu Zonda. Jakkoliv spojení „zcela nové“ je vlastně třeba dát do uvozovek.

Momentálně se totiž novou verzí Zonda AY pochlubil Shaohua „Michael“ Yin, který již vlastní nemalou sbírku supersportů. Do té spadá hned několik Bugatti včetně limitované verze Divo, stejně jako vozy Ferrari či Lamborghini. Kromě toho se ovšem čínský finančník pyšní také přinejmenším šesti dalšími Pagani, mezi něž patří Zonda F, Huyara BC či Huyara Roadster. Právě ty jsou klenotem jeho sbírky, která se nejnověji rozrostla o purpurový kousek bez pevné střechy.

Provedení AY nicméně původně nepochází z letošního roku. Místo toho se jedná o přepracované Pagani Zonda F Roadster, jehož výroba skončila ve zmiňovaném roce 2012. I tak by ovšem supersport dokázal držet krok se současnou produkcí, neboť jeho 7,3litrový atmosférický dvanáctiválec produkoval v době svého vzniku 650 koní a 780 Nm točivého momentu, s nimiž zvládal stovku za 3,4 sekundy, zatímco nejvyšší rychlost vrcholila na 350 km/h.

Yin ale nechal motor poladit, a tak agregát nově produkuje až 760 koní, stejně jako třeba zakázková Zonda Lewise Hamiltona. Té se ostatně barvou karoserie podobá, stejně jako vizáží. Dorazila totiž také černá kola či velké množství karbonových doplňků. Čím se však vůz od zbytku produkce liší, to jsou „mračítka“ na čelních světlech. Povšimnout si pak můžeme i poměrně komplikovaného zadního křídla, které v sobě mísí prvky z různých verzí Zondy.

S karoserií byl sladěn i interiér, a tak supersport můžeme Yinovi jen závidět. Stejně jako velmi dobré vztahy se šéfem a zakladatelem italské značky Horacio Paganim. Ty jsou ale ve výsledku poněkud překvapivé bez ohledu na to, kolik si finančník aut objednal. Jeho reputace je totiž zatížena mnoha obviněními kvůli podvodům, zejména pak ze zneužití informací v obchodním styku a dokonce i ze zpronevěry. Soudům se navíc Yin už léta vyhýbá, což mu v řízeních dále přitěžuje.

Lze samozřejmě zmínit, že obvinění a souzení nerovná se vině, nicméně veškeré důkazy, které mimo jiné shromáždila i FBI, docela jasně dokazují, že Yin se protiprávního jednání skutečně dopustil. Jeden ze soudů už v dílčím, zatím nepravomocném rozhodnutí uznal, že svým nelegálním jednáním získal v jediné z několika kauz přes 50 milionů dolarů (tedy více jak miliardu korun) zneužitím informací, které veřejnost neměla k dispozici. Svá auta tak nejspíše nakupuje za „špinavé peníze“, což dobré pocity z pohledu na samotné vozy poněkud devastuje.

Můžeme pak už jen dodat, že v Itálii se začíná blýskat na nové časy. Horacio Pagani totiž dosud fungoval zcela nezávisle, ovšem nově 30procent společnosti vlastní saúdskoarabský investiční fond PIF. Za jakou sumu daný podíl pořídil, nebylo zveřejněno. Pagani, který nadále zůstává šéfem, ale oznámil, že daná investice pomůže značce proniknout do vícero oblastní životního stylu. Překvapil tak možná ještě více než tím, že jako správný byznysmen nekouše do ruky, která jej krmí.


Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů - 1 - Pagani Zonda Aether 2017 nove foto 01Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů - 2 - Pagani Zonda Aether 2017 nove foto 02Finančník souzený za podvody si pořídil nové Pagani. Má jich už sedm, vedle dalších strojů - 3 - Pagani Zonda Aether 2017 nove foto 03
Pagani Zonda Aether taktéž patří do skupiny aut, které svou životní dráhu odstartovaly jako trochu jiný model, než prošly zásadní renovací, jenž z nich udělala výkonnější a exkluzivnější verzi. Nejnovější přírůstek do sbírky Shaohuy „Michaela“ Yina můžete vidět níže, stejně jako celou jeho kolekci. Ilustrační foto: Pagani Automobili

Zdroje: Shaohua Yin@Instagram, L.A. Times, Casetext, Lexology,

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.