Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý

Býval ikonou střední třídy, jedním z mála skutečných konkurentů VW Passat. Teď ho před úplným koncem může zachránit asi jen zázrak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý

18.9.2017 | Petr Prokopec | 127 příspěvků

Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Býval ikonou střední třídy, jedním z mála skutečných konkurentů VW Passat. Teď ho před úplným koncem může zachránit asi jen zázrak.

Svého času byl Ford Mondeo ikonou, po které prahly statisíce motoristů. Dokládají to i prodejní statistiky, dle kterých v roce 1997, tedy krátce po představení faceliftu první generace, bylo jen v Evropě zaregistrováno 322 716 nových aut. Šlo ovšem o vrchol, poté to již s Fordem Mondeo šlo jen z kopce. Zpočátku bylo možné vinit zejména stále širší konkurenci, nicméně po odchodu druhé generace v roce 2007 lze mluvit také o šlápnutí vedle ze stray samotného Fordu.

V případě prvních dvou generací byly karty jasně rozdány, spíše než na komfort a luxus v interiéru se Mondeo zaměřovalo na potěchu řidiče. Poté se Ford rozhodl přehodit výhybku a s příchodem třetí generace si začal hrát na luxus. Jenže to zákazníci nechtěli a výsledkem byl klesající zájem. Dokládá to i to, že vůbec naposledy bylo v Evropě prodáno přes 100 tisíc aut v roce 2009.

Pád až na dno přišel v letech 2013 a 2014, tedy v období, kdy se ona třetí generace loučila a Evropané marně čekali na tu čtvrtou - tehdy bylo prodáno pouze 50 180, respektive 45 405 aut. Ani nová generace ale spásu nepřinesla - před necelými třemi roky, kdy šlo ještě o běžně neprodávanou novinku, jsme vůz v testu označili za stín své vlastní minulosti a klienti to evidentně nevnímají jinak. Prodeje vzrostly jen nepatrně a ani malý obrat dlouho nevydržel. Letos ještě v žádném měsíci nedošlo k překonání výsledků z loňského roku, kdy celkové registrace vyšplhaly na 70 900 vozů. Letos tak bylo prodáno pouhých 35 785 aut a do konce roku zbývá jen pár měsíců...

Ford tak začíná usilovně bojovat o přežití Mondeo a třeba ve Velké Británii mu zkouší pomoci velkými slevami. Do sériové výbavy se zároveň nastěhovaly prvky jako osmipalcový dotykový displej, autonomní brzdy či přední a zadní parkovací senzory. Takto osazené Mondeo by podle tamního šéfa modrého oválu Owena Gregoryho mělo zaujmout především firemní klientelu, jež se na registracích podílí z 85 procent, automobilka ale cílí i na privátní zákazníky. Těm do výbavy ST-Line byla přidána nová 19" kola, u provedení Titanium lze pro změnu sáhnout po koženém čalounění a vyhřívaných sedadlech stavitelných elektricky v 10 směrech. Celkové zvýhodnění dosahuje v přepočtu až skoro 90 tisíc Kč.

Čeští zákazníci též mohou využít mimořádné nabídky, kdy lze Mondeo ve výbavě Trend pořídit od 549 900 Kč. Pod kapotou v tu chvíli bude mít motor o objemu 1,5 l a výkonu 160 koní, který je běžně na tomto stupni k mání o sto tisíc korun dráže. Kromě toho je možné pořídit ve zvýhodněné nabídce také úroveň Titanium Top Edition, ovšem pouze při využití leasingu na 36 měsíců.

I zde je samozřejmě snaha vrátit Mondeo zpátky do hry, to se ale podaří jen stěží. Úspěšnější než Ford je ve střední třídě už i novic VW Arteon, jehož základní provedení je k mání dvakrát dráže než liftback modrého oválu. Mondeo ztratilo směr a teď i klientelu. Chtěli bychom doufat, že se automobilka s novou generací jaksepatří pochlapí a znovu bude bodovat. Máme ale obavu, zda po takovém a nejméně ještě dalších pár let trvajícím propadáku bude chtít Ford vůbec nějaké nové Mondeo v Evropě nabídnout...


Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 1 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 01Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 2 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 02Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 3 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 03Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 4 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 04Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 5 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 05Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 6 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 7 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 07Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 8 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 9 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 09Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 10 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 10Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 11 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 11Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 12 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 12Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 13 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 13Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 14 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 15 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 15Ford Mondeo padá ke dnu. Prodává se nejhůř v historii, ač není starý - 16 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 16
Zatím poslední generace Fordu Mondeo letos zatím ještě ani jednou nepřekonala loňské výsledky. Ty přitom byly jen takřka pětinové oproti roku 1997

Petr Prokopec

Diskuze 127 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše