Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
GT 86 Cabrio prý není po smrti, Toyota ho chce vyrábět i bez Subaru
24.1.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Mezi japonskými značkami se rýsuje konflikt. Toyota ale prý nové verze modelu GT 86 potřebuje, jinak prodeje dále nebudou plnit očekávání.
Otevřenou variantu Toyoty GT 86 bychom mohli považovat za jakýsi novodobý Nekonečný příběh. V jedné chvíli se totiž rojí zvěsti o jejím příchodu, ve druhé dochází k jejich anulaci. To na jednu stranu v automobilovém průmyslu není nic nového, zajímavé ovšem je, že u japonského vozu spekulace neberou konce. Nově se tak o budoucnosti rozhovořil Doug Murtha, viceprezident značky Scion pro Severní Ameriku, podle kterého by si kabriolet mohla Toyota vyrobit sama.
„Tuto záležitost interně probíráme jak z pohledu výrobního - kde montovat okrajový model, když ne u Subaru - tak z pohledu inženýrského, který se soustřední na původ financí, jež jsou na výrobu potřeba,“ říká Murtha. I proto se již Toyota zeptala všech regionálních zastoupení, kolik exemplářů GT 86 (či Scionu FR-S) již prodaly, a zda mají zájem také o otevřené provedení.
Pokud by se ovšem našlo dostatek zájemců, výrobní kapacity i finance, pak výrobou otevřené verze Toyota riskuje partnerství se Subaru. Prezident Fuji Industries Yasuyuki Yoshinaga totiž již v prosinci oznámil, že „my vyrábíme to auto. Takže pokud se rozhodneme kabriolet nevyrábět, pak se nestane realitou.“ Je tak zřejmé, že Subaru si daný model vlastně ani nepřeje.
To Murtha naprosto chápe, neboť přiznává, že pokud pohlédneme na portfolio obou značek, pak se Toyota na trhu kabrioletů angažuje více. Nový model by tak lépe zapadal do její strategie, a to i přes značné dodatečné náklady, které by si vývoj vozu kvůli splnění bezpečnostních standardů vyžádal. Bez kabrioletu (či jiných karosářských verzí) to ale již dále nepůjde.
Scion totiž v loňském roce neprodal ani 20 tisíc exemplářů modelu FR-S, což byl firemní plán. Ačkoliv tak sice bylo registrováno více vozů než v předchozím období, Murtha má obavy z letoška. Třetí rok životního cyklu totiž v případě sportovních vozů doprovází výrazný pokles zájmu zákazníků. A právě tomu by nové verze měly zabránit.
Zkoumání tedy nakonec není podroben jen otevřený model, ale také sedan se čtyřmi dveřmi či provedení s přeplňovaným motorem. Finálního rozhodnutí bychom se přitom měli dočkat velmi brzy, neboť na něm do značné míry visí i facelift naplánovaný na příští rok. Jsme tedy zvědavi, zda si Toyota najde jiného partnera.
































Otevřená verze Toyoty GT 86 je nadále ve hře. Partnerské Subaru by přitom u toho nemuselo být
Zdroj: Wards Auto
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
včeraBMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
4.7.2025Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Věříte Mercedesu aspoň slovo, když říká, že se jeho tragicky přijatá novinka prodává jako housky na krámě?
před 3 hodinamiFiasko kdysi převratného motoru Nissanu přichází pro firmu v nejhorší možný čas, může ji přivést až do záhuby
včeraVědci popsali, proč se tolika lidem dělá z elektrických aut fyzicky špatně
včeraAž komicky silný Ariel Atom je tu po 25 letech od zrodu proto, aby vám zdeformoval obličej jako Clarksonovi. Vypadá i jede jako malá F1
včeraPorsche je nepoučitelné a znovu opakuje 12 let starou chybu, tentokrát v ještě větším měřítku
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.05. 22:25 - Truck Daškam
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.05. 20:36 - Truck Daškam
- Porsche - vse o sportovnich modelech 07.05. 18:05 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 07.05. 13:46 - Stepan
- Cyklistické vlákno 07.04. 13:49 - HondaMan
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.04. 13:31 - Vrooom
- Výběr navigace do auta 07.04. 11:40 - Josef1
- Policejní kontroly a měření 07.03. 16:53 - řidičBOB