I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

Slova o kázání vody a pití vína tady sedí lépe než kdy jindy a celkem nepřekvapivě pasují na osobu politika. Ten pouhý týden přes Silvestrem vybízel Američany k abstinenci, pokud hodlají o svátcích řídit, pak ale přesně to udělal a havaroval.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

8.1.2020 | Petr Prokopec

I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Slova o kázání vody a pití vína tady sedí lépe než kdy jindy a celkem nepřekvapivě pasují na osobu politika. Ten pouhý týden přes Silvestrem vybízel Američany k abstinenci, pokud hodlají o svátcích řídit, pak ale přesně to udělal a havaroval.

Řízení auta pod vlivem alkoholu je jednou z těch nejhloupějších věcí, které se lze na silnici dopustit. Zpomalené reakce, špatný úsudek a ztráta koncentrace jsou faktory, které činí opilého řidiče na silnici naprosto nevyzpytatelným elementem a mohou vést k vážným nehodám, které by se jinak nikdy přihodit nemohly.

Problém je to i ve Spojených státech, kde ještě před dvaceti let bylo v souvislosti s řízením pod vlivem alkoholu každoročně okolo 1,5 milionu lidí. Tento stav se sice povedlo snížit na třetinu, stejně jako pokles počet obětí souvisejících nehod, ani aktuální statistiky ale nejsou důvodem k radosti. V roce 2018 v souvislosti s nehodami pod vlivem alkoholu zemřelo na amerických silnicích 10 511 lidí, zatímco škody s nimi spojené vystoupaly na 1 bilion korun.

S ohledem na tuto bilanci není překvapivé, že prakticky na každé silnici najdete varování před jízdou v opilosti. K tomu ostatně národ vyzývají také veškeré celebrity, stejně jako politici. Brian M. Kolb, zástupce Republikánů v newyorském státním sněmu, ovšem do puntíku naplňuje přísloví o vodě a vínu. Zatímco občany vybízel k tomu prvnímu, sám holdoval tomu druhému. Během oslav konce loňského roku byl totiž zatčen za řízení v opilosti, jež vedlo k havárii a poškození veřejného majetku.

K incidentu došlo ještě přes silvestrovskou půlnocí, kdy byla policie informována o tom, že SUV GMC Acadia vlétlo do škarpy. Za volantem byl Kolb, který havaroval v místě svého bydliště. Odkud a kam mířil, nebylo prozatím upřesněno. Známo ovšem je, že množství alkoholu politika v krvi překročilo na základě dechové zkoušky povolenou míru o 0,8 promile. Následně tak byl zatčen a několik dalších hodin strávil v cele.

Kolb se již za své jednání omluvil a uvedl, že šlo o „příšernou chybu v úsudku“. Otázkou ale samozřejmě je, jak moc svá slova myslí vážně. Paradoxně ještě týden před incidentem vyzýval občany státu New York a vlastně všechny Američany k tomu, aby za volantem zůstávali střízliví. „Oslavy Nového roku zahrnují i popíjení alkoholu. Čiňte tak v bezpečí a mějte vše pod kontrolou, ať si můžete užít svátky. Pamatujte však, že k tragédii stačí jediná chyba.“

Na nejhorší naštěstí nedošlo, při incidentu nebyl ani nikdo zraněn. Nicméně Kolb má o ostudu postaráno. Kromě toho čelí nemalé pokutě i dalšímu pobytu za mřížemi a mnozí další politici jej navíc vyzvali k jeho rezignaci. Zda politiku dobrovolně opustí, se bude řešit v příštím týdnu, nicméně i bez toho to má ve službách veřejnosti nejspíše spočítané - je těžké v něm vidět cokoli jiného než pokrytce.


I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 1 - Brian M. Kolb 01I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 2 - Brian M. Kolb 03I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 3 - Brian M. Kolb 02
Americký politik Brian M. Kolb ještě na počátku vánočních svátků varoval před jízdou v opilosti. Ještě před silvestrovskou půlnocí však sám havaroval pod vlivem alkoholu

Zdroj: AP

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.