I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

Slova o kázání vody a pití vína tady sedí lépe než kdy jindy a celkem nepřekvapivě pasují na osobu politika. Ten pouhý týden přes Silvestrem vybízel Američany k abstinenci, pokud hodlají o svátcích řídit, pak ale přesně to udělal a havaroval.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

8.1.2020 | Petr Prokopec

I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Slova o kázání vody a pití vína tady sedí lépe než kdy jindy a celkem nepřekvapivě pasují na osobu politika. Ten pouhý týden přes Silvestrem vybízel Američany k abstinenci, pokud hodlají o svátcích řídit, pak ale přesně to udělal a havaroval.

Řízení auta pod vlivem alkoholu je jednou z těch nejhloupějších věcí, které se lze na silnici dopustit. Zpomalené reakce, špatný úsudek a ztráta koncentrace jsou faktory, které činí opilého řidiče na silnici naprosto nevyzpytatelným elementem a mohou vést k vážným nehodám, které by se jinak nikdy přihodit nemohly.

Problém je to i ve Spojených státech, kde ještě před dvaceti let bylo v souvislosti s řízením pod vlivem alkoholu každoročně okolo 1,5 milionu lidí. Tento stav se sice povedlo snížit na třetinu, stejně jako pokles počet obětí souvisejících nehod, ani aktuální statistiky ale nejsou důvodem k radosti. V roce 2018 v souvislosti s nehodami pod vlivem alkoholu zemřelo na amerických silnicích 10 511 lidí, zatímco škody s nimi spojené vystoupaly na 1 bilion korun.

S ohledem na tuto bilanci není překvapivé, že prakticky na každé silnici najdete varování před jízdou v opilosti. K tomu ostatně národ vyzývají také veškeré celebrity, stejně jako politici. Brian M. Kolb, zástupce Republikánů v newyorském státním sněmu, ovšem do puntíku naplňuje přísloví o vodě a vínu. Zatímco občany vybízel k tomu prvnímu, sám holdoval tomu druhému. Během oslav konce loňského roku byl totiž zatčen za řízení v opilosti, jež vedlo k havárii a poškození veřejného majetku.

K incidentu došlo ještě přes silvestrovskou půlnocí, kdy byla policie informována o tom, že SUV GMC Acadia vlétlo do škarpy. Za volantem byl Kolb, který havaroval v místě svého bydliště. Odkud a kam mířil, nebylo prozatím upřesněno. Známo ovšem je, že množství alkoholu politika v krvi překročilo na základě dechové zkoušky povolenou míru o 0,8 promile. Následně tak byl zatčen a několik dalších hodin strávil v cele.

Kolb se již za své jednání omluvil a uvedl, že šlo o „příšernou chybu v úsudku“. Otázkou ale samozřejmě je, jak moc svá slova myslí vážně. Paradoxně ještě týden před incidentem vyzýval občany státu New York a vlastně všechny Američany k tomu, aby za volantem zůstávali střízliví. „Oslavy Nového roku zahrnují i popíjení alkoholu. Čiňte tak v bezpečí a mějte vše pod kontrolou, ať si můžete užít svátky. Pamatujte však, že k tragédii stačí jediná chyba.“

Na nejhorší naštěstí nedošlo, při incidentu nebyl ani nikdo zraněn. Nicméně Kolb má o ostudu postaráno. Kromě toho čelí nemalé pokutě i dalšímu pobytu za mřížemi a mnozí další politici jej navíc vyzvali k jeho rezignaci. Zda politiku dobrovolně opustí, se bude řešit v příštím týdnu, nicméně i bez toho to má ve službách veřejnosti nejspíše spočítané - je těžké v něm vidět cokoli jiného než pokrytce.


I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 1 - Brian M. Kolb 01I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 2 - Brian M. Kolb 03I na silnicích zjevně platí, že politici rádi kážou vodu, ale pak pijí víno - 3 - Brian M. Kolb 02
Americký politik Brian M. Kolb ještě na počátku vánočních svátků varoval před jízdou v opilosti. Ještě před silvestrovskou půlnocí však sám havaroval pod vlivem alkoholu

Zdroj: AP

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše