Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model

Japonci uznali, že jejich dvě novinky jsou si podobnější než vejce vejci. A proto je nakonec pustí do prodeje pod souhrnným názvem QX30, ovšem jen ve Státech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model

30.12.2015 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonci uznali, že jejich dvě novinky jsou si podobnější než vejce vejci. A proto je nakonec pustí do prodeje pod souhrnným názvem QX30, ovšem jen ve Státech.

Nad některými kroky japonské automobilky zůstává rozum stát. Kupříkladu ona změna nomenklatury, která proběhla před pár lety, byla v první chvíli nepochopitelná. Infiniti totiž v nabídce mělo jen pár modelů, přičemž kupříkladu sedan byl označen písmenem M, větší crossover dvojicí FX, menší si pak zákazníci mohli pořídit jako EX. Zmatek v tom měl nejspíše málokdo, nicméně Japonci měli jiný pocit.

Kvůli tomu značení modelů změnili a my dnes známe už 0000007169 jen [[dvě linie Q a QX]], přičemž první je určena běžným osobním vozům a druhá crossoverům a SUV. Souběžně s tím je vždy konkrétní model označen číslicí, která ale již neodkazuje na objem motoru jako dříve, nýbrž na pozici v hierarchii značky. Zda jde o smysluplnější členění či nikoliv, to již necháme na vás, za nás můžeme dodat jen tolik, že jsme si již na nové názvy zvykli.

O nomenklatuře ovšem dnes primárně hovořit nechceme, jakkoliv se jí nové informace rovněž dotýkají. Řeč bude ale hlavně o dvojici nových modelů Q30 a QX30, které vznikly přepracováním Mercedesů třídy A a GLA. Jakkoliv lze ale mezi dárcovskými vozy najít nemalé rozdíly, Infiniti hlavně zvýšením světlé výšky základní hatchback přiblížilo crossoveru. I z toho důvodu jsme si zahráli na „hledání 5 rozdílů“.

A nebyli jsme sami, kdo na zaměnitelnost obou modelů poukazoval. Japonci se tak chytli za nos a na americkém trhu přicházejí s krokem, který jen dokazuje, že Infiniti evidentně neví, kam má vlastně směřovat. Značka totiž bude nabízet Q30 a QX30 pod sjednocujícím označením QX30. Navíc tak učiní jen v zámoří a jako sjednocení označení to automobilka neprezentuje.

Místo toho Infiniti pouze oznámilo, že ve Státech bude možné QX30 pořídit ve třech verzích. Tou základní je standardní hatchback, který byl ještě do včerejška také na Novém kontinentu titulován jako Q30. Střed nabídky pak bude okupovat provedení QX30 S, které se bude lišit sportovnějším nárazníkem, 19palcovými litými koly, odvrtávanými brzdami nebo sníženým podvozkem.

V obou případech bude k dispozici pouze pohon předních kol, systém 4x4 bude vyhrazen provedení QX30 AWD. Tedy pro změnu plnohodnotnému Infiniti QX30, jak jej bude znát celý svět. A nebo možná nebude, zítra může být leckde leccos jinak. Ve všech třech případech se pak Američané dočkají pouze přeplňovaného benzinového čtyřválce naladěného na 211 koní, jejichž přenos má na starosti sedmistupňový dvouspojkový automat.

Dodat pak již můžeme jen tolik, že Evropě se obdobný krok netýká, alespoň prozatím. Zájemci si tedy i nadále budou moci pořídit modely Q30 nebo QX30 pod jejich původními názvy. Ve srovnání se zámořím přitom budou moci vybírat z většího množství pohonných jednotek, které však u obou verzí budou zcela identické. To samé můžeme říci také o převodovkách.


Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 1 - Infiniti Q30 versus QX30 01Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 2 - Infiniti Q30 versus QX30 02
Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 3 - Infiniti Q30 versus QX30 03Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 4 - Infiniti Q30 versus QX30 04
Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 5 - Infiniti Q30 versus QX30 05Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 6 - Infiniti Q30 versus QX30 06
Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 7 - Infiniti Q30 versus QX30 08Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 8 - Infiniti Q30 versus QX30 07
Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 9 - Infiniti Q30 versus QX30 10Infiniti je už vážně zoufalé, Q30 a QX30 bude nakonec prodávat jako jeden model - 10 - Infiniti Q30 versus QX30 09
Až přílišné podobenství modelů Q30 a QX30 přivedlo značku Infiniti v zámoří k opravdu již zoufalému kroku

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše