Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce

Zemědělská technika běžně není tou, kolem které by se točil vývoj nových technologií, o to zajímavější je studie traktoru Valtra H2O2. Ukazuje, jak by mohly tyto stroje vypadat za pár let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce

18.11.2020 | Petr Prokopec

Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce

/

Foto: Lorenzo Mariotti

Zemědělská technika běžně není tou, kolem které by se točil vývoj nových technologií, o to zajímavější je studie traktoru Valtra H2O2. Ukazuje, jak by mohly tyto stroje vypadat za pár let.

Na silnicích tomu tak ještě dlouho nebude, existují ale oblasti, kde si dnes stroje i bez řízení člověkem docela dobře vystačí. Autopilotem je dnes až na výjimky vybaveno každé letadlo a také v zemědělství se pomalu stává standardem. Jako první přišly na počátku milénia traktory, které řidiče potřebují jen pro cestu mezi poli a garážemi - samotné orání, setí či sklizeň má plně v režii autopilot řídící se signálem GPS.

Pokračování toho trendu naznačuje projekt Valtra H2O2, za nímž stojí studio milánského produktového designéra Lorenza Mariottiho. Ten stvořil autonomní traktor, do jehož prosklené kukaně by se nejspíše rád podíval každý automobilový nadšenec. Spíše než cokoliv jiného totiž novinka připomíná monster truck, který je schopen přežít i apokalypsu, a to pochopitelně i kvůli velkým pneumatikám, jimiž zválcuje kdeco.

Mariotti se nezabýval pouze designem, své vizi dal i patřičné hnací ústrojí. Jak se dnes sluší, je elektrické, aby skutečně docházelo k pěstění pouze stoprocentně zdravých plodin. Primárně se ovšem Valtra nespoléhá na baterie, ty jsou zde pouze jako prostředník sloužící vodíkovým palivovým článkům. Díky tomu se přitom neprodlužuje jen dojezd, ale zejména doba, po kterou traktor může být v činnosti. Doplnění vodíku do takového auta je otázkou podobné chvíle, jako natankování paliva do konvenčního auta.

Elektrické ústrojí pak má ještě jednu stěžejní výhodu, a tou je obří točivý moment dostupný již od minimálních otáček. Něco takového by zemědělci přivítali s otevřenou náručí a je téměř jisté, že když ne průběhu této, v příští dekádě se něco podobného na polích jistě objeví. A dost možná i ve verzi zcela bez kabiny, protože ta u takového stroje většinu času představuje jen zbytečnou zátěž.

Zejména díky kombinaci vzhledu a autonomního provozu by se takový stroj mohl stát snem každého zemědělce, teď už je třeba se jen ptát, kdo jej vyrobí. Jistě i s tímto cílem dal Lorenzo Mariotti veškeré materiály k němu k dispozici médiím.


Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 1 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 01Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 2 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 02Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 3 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 03Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 4 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 04Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 5 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 05Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 6 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 06Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 7 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 07Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 8 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 08Italský designér ukázal traktor budoucnosti, je snem každého zemědělce - 9 - Valtra H2O2 2020 autonomni traktor 09
Autonomní elektrický traktor Valtra H2O2 by si sériovou výrobu stoprocentně zasloužil, a nikoliv jen proto, že vypadá jako monster truck. Ilustrace: Lorenzo Mariotti

Zdroj: Lorenzo Mariotti

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše