James May zavzpomínal, jak se v začátcích Top Gearu ztratil přímo při natáčení

Kapitán Šnek je dnes před kamerou jako doma, v začátcích Top Gearu ale zase tak zkušený nebyl. A tak se stalo, že si úkol „následovat tmavě modrý Range Rover” vysvětlil trochu jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May zavzpomínal, jak se v začátcích Top Gearu ztratil přímo při natáčení

30.5.2019 | Petr Prokopec

James May zavzpomínal, jak se v začátcích Top Gearu ztratil přímo při natáčení

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kapitán Šnek je dnes před kamerou jako doma, v začátcích Top Gearu ale zase tak zkušený nebyl. A tak se stalo, že si úkol „následovat tmavě modrý Range Rover” vysvětlil trochu jinak.

Natáčení televizního pořadu rozhodně není taková zábava, jak si mnozí myslí. Častokrát musíte opakovaně projíždět jeden a tentýž silniční úsek. Možná si říkáte, že pokud zrovna sedíte za volantem nejnovějšího Ferrari, nemusí to být zrovna špatné. Nicméně si představte, že máte pod pravou nohou k dispozici stovky koní, a přesto se musíte ploužit nižším tempem než tříválcové rodinné hatchbacky. Jinak by totiž kamera nezachytila veškeré detaily a vy byste byli nuceni vše provádět zas a znova.

Nástrah a problémů ovšem může být daleko více, jak uvádí James May. Ten aktuálně zavzpomínal na svá raná léta u Top Gearu, kdy ještě nebyl tak ostříleným harcovníkem před kamerami. V té době spolu s Jeremym Clarksonem a Richardem Hammondem uspořádali srovnávací test tří různých vozů, jejichž loga či tvary si již May nevybavuje. Co mu však v paměti utkvělo, to je skutečnost, že každý z moderátorů měl k dispozici filmařské auto, kterého se měl držet.

Něco takového samozřejmě při samotném natáčení není až tak náročné, neboť jednoduše jedete přesně za tím vozem, který má otevřený zavazadelník, z nějž visí chlapík s kamerou na rameni. Nicméně zapotřebí jsou také různé přejezdy mezi lokalitami, a právě v tomto bodě dochází k zaklapnutí víka zavazadelníku, načež se filmařský vůz mění na zcela obyčejný. I přes zázemí BBC totiž Top Gear neměl k dispozici speciál s flexibilním ramenem na střeše.

Štáb podle Jamese povětšinou užíval Land Rover Discovery, nicméně občas došlo také na zapojení Range Roveru. A právě jeden takový s tmavě modrou karoserií měl May přidělený, přičemž jej měl následovat na další plac vzdálený zhruba 50 kilometrů. Přesně tak i učinil, načež se ocitl na jedné farmě. V tu chvíli Range Rover zastavil, vystoupil z něj muž, který stoprocentně nepatřil ke štábu, a zeptal se Maye, co proboha dělá na jeho příjezdovce.

Jinými slovy, James si jednoduše spletl vůz, který měl následovat a jel za zcela jiným tmavě modrým Range Roverem. Jeho majiteli pak musel složitě vysvětlovat, že rozhodně není vrahem, který si jej a jeho rodinu vybral za své příští oběti, jakkoliv to tak vypadalo. Přeci jen v té době nebyl příliš známý, seděl v propůjčeném voze a po několik desítek kilometrů následoval cizí auto až k jeho cílové destinaci, kterou byla farma v místech, kde lišky dávají dobrou noc.

Dnes je z toho zajímavá historka pro zasmání, ovšem tenkrát nejspíše Jamesi ani majiteli Range Roveru příliš veselo nebylo. Nás by přitom zajímalo, co v dané chvíli dělal štáb, když zjistil, že May není nikde poblíž. Přeci jen ujet 50 kilometrů nějaký ten čas zabere, stejně jako zpáteční cesta a následný sprint na tu správnou destinaci. Nehledě na to, že chvíli James strávil vysvětlováním, že podivný účes má dobrovolně a nikoliv od krabice, v níž minulou noc přespával.


James May zavzpomínal, jak se v začátcích Top Gearu ztratil přímo při natáčení - 1 - James May se ztratil 2019 videoscreen 01James May zavzpomínal, jak se v začátcích Top Gearu ztratil přímo při natáčení - 2 - James May se ztratil 2019 videoscreen 02
James May zavzpomínal na dobu, kdy se při natáčení Top Gearu ztratil

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše