Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne

I mezi skutečně legendárními motory najdeme stroje, které v takové společnosti ční nad všemi ostatními. Tento je jedním z nich a zjevně je adorován tak moc, že se prodal za obrovské peníze i jako zaručeně nefunkční „kus nábytku”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne

4.12.2021 | Mirek Mazal

Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne

/

Foto: Collecting Cars

I mezi skutečně legendárními motory najdeme stroje, které v takové společnosti ční nad všemi ostatními. Tento je jedním z nich a zjevně je adorován tak moc, že se prodal za obrovské peníze i jako zaručeně nefunkční „kus nábytku”.

V historii formulové stáje Scuderia Ferrari najdeme hned několik památných ročníků. V moderních dějinách jde hlavně o sezónu 2004, kdy italská stáje naprosto neohroženě kralovala startovnímu poli a vyhrála neskutečných 15 z 18 závodů. Michael Schumacher tehdy z prvních 13 klání zvítězil ve 12, v jednom nedokončil. Ve zbytku sezóny pak spíše hledal motivaci...

Cestu k časům suverénní nadvlády rudé barvy vydláždila sezóna 2003, kdy se Schumacher musel mnohem více činit, nakonec ale na mistrovský titul dosáhl též. Stalo se tak nejen zásluhou jeho umění, ale i techniky formule Ferrari F2003-GA F1. Prvotřídní stroj postavený na počest Gianniho Agnelliho měl motor uprostřed uložený před zadní poháněnou nápravou. Kapalinou chlazený atmosférický desetiválec DOHC disponoval třílitrovým objemem a používal vstřikováním Magnetti-Marelli. Výkon motoru, který je považován za jeden z nejlepších v historii ef-jedniček, dosahoval až 845 koní při 18 300 ot./min a monopost v závislosti na zpřevodování dosahoval rychlosti až přes 360 km/h.

Verze F2003-GA nesla iniciály zesnulého strůjce Fiatu, který zemřel v lednu roku 2003. Ostrá premiéra monopostu přišla v květnu, kdy Michael Schumacher vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Španělska. První den Ferrari F2003-GA v Grand Prix dopadl dobře. Premiéra nového vozu je vždy emotivní věc, jásal tehdy Jean Todt, toho času šéf stáje Scuderia Ferrari a další ze strůjců její někdejší dominance.

Doby dnes už dávno minulé připomíná už dokončený prodej jednoho z dochovaných motorů F2003-GA, o kterém informuje aukční firma Collecting Cars jako o velkém úspěchu. A nepřehání - pohonná jednotka s interním označením 052 si totiž v uplynulém týdnu našla nového majitele, který za ni nakonec zaplatil tučných 36 tisíc euro, tedy asi 917 tisíc Kč. To je pořádná cifra za už nepoužitelný motor, který neobsahuje písty a další důležité „vnitřnosti”. Je to prostě jen artefakt, výzdoba garáže nebo bytu, ne víc. Jeho cena ale zkrátka odpovídá historii, která je s tímto výjimečným agregátem spojena.

Nevíme, jestli se tento technický skvost objevil v některých závodech sezóny - patrně nikoli, když o tom prodávající nehovoří. Stroji na ceně jistě přidalo spojení se sedminásobným mistrem světa, tehdy ještě zdravé legendy tohoto sportu, přesto je výsledek aukce pozoruhodný.


Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 1 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 01Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 2 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 02Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 3 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 03Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 4 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 03aJeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 5 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 04Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 6 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 05Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 7 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 06Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 8 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 07Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 9 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 09Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 10 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 11Jeden z nejlepších motorů historie se v aukci prodal skoro za milion, i když se už nikdy nerozběhne - 11 - Ferrari F2003-GA motor prodej cena 12
Vzpomínka na éru neporazitelných Ferrari řízených Michaelem Schumacherem se v aukci prodal za cenu velmi dobrého auta, i když je nadobro nefunkční. Foto: Collecting Cars

Zdroj: Collecting Cars

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.