Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Jezdil by Putin s Teslou? Odpověděl na to a řekl i, proč nejsou elektromobily „čisté”
5.10.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Ruského prezidenta jsme zvyklí vídat v lecjakých rolích a zjevně mu nejsou cizí ani rozmluvy na téma „udržitelné” dopravy. Tak jezdil by Teslou?
Moskva tento týden hostí forum Russian Energy Week, jež se, jak již název napovídá, zaměřuje na různé využití různých energetických zdrojů, zejména pak těch obnovitelných. Samozřejmě došlo i na elektromobilitu a při diskuzi s novináři se k ní vyjádřil i nejvýznamnější z hostů, ruský prezident Vladimír Putin. Ten uvedl, že elektromobily shledává přitažlivými, nicméně zároveň ne až tak ekologickými alternativami ke konvenčním automobilům.
Ruský prezident byl během konference dotázán, zda si dokáže představit, že by si koupil elektromobil značky Tesla. Jeho odpověď byla v tomto směru možná i překvapivě pozitivní, řekl: „Proč ne?” a dodal: „Měl jsem i příležitost řídit elektrický vůz... ruští výrobci, kteří sní o výrobě elektromobilů, my je ukázali... Měl jsem i šanci usednout za volant a musím přiznat, že mám rád taková auta, zvláště ta moderní, jež jsou velmi rychlá a vhodná pro městské prostředí.“
Tím však Putinova chvála elektromobilů skončila. Jejich zásadním problémem podle něj je způsob, jakým se vyrábí energie, která je pohání. V současné době je světově nejrozšířenějším způsobem spalování fosilních paliv, konkrétně pak uhlí. „A právě proto věřím, že v současnosti jsou tím druhem paliva a dopravními prostředky, jež jsou vůči životnímu prostředí daleko příznivější, zemní plyn a vozy schopné spalování CNG.“
Putin si zde sice přihřívá vlastní polívčičku, Rusko je v rámci zemního plynu světovou velmocí. Pokud by tedy došlo k navýšení poptávky po něm, zlepšila by se i tamní ekonomika. Nicméně slova ruského prezidenta nelze rozporovat. Většina elektřiny celosvětově skutečně vzniká v uhelných elektrárnách, další negativa přináší těžba niklu či lithia, prvků potřebných pro baterie.
Jakkoliv tedy ruský prezident uznává výhody elektromobilů spojené s jejich provozem ve městech, kde dochází ke zlepšení ovzduší, dle něj tento typ dopravních prostředků nebude dominantní po dalších 30 let. To nejsou zrovna slova, která by chtěla slyšet řada politiků hlavně ze západní Evropy či Kalifornie, ovšem realita prodeje elektrických vozů dává za pravdu spíše Putinovi.
Nakonec také americká EPA popisuje zemní plyn jako „jedno z nejčistších alternativních druhů paliva určených ke spalování“. CNG vozy produkují o 20 až 45 procent méně pevných částic a o 5 až 9 procent méně skleníkových plynů než auta s konvenčním spalovacím motorem.
Dodat pak jen můžeme humornou vložku na závěr, která souvisí se zmíněným dotazem na téma elektromobilů Tesly. Putin totiž nezůstal jen u prosté odpovědi, dodal i pár vět navíc. „Jsme otevřeni takovým produktům a kupujeme vše, co vidíme jako užitečné. Čím ostatně myslíte, že jezdíme, drožkami? Ne, ty už dlouho nepoužíváme. Nebo snad tanky? Ne, to ani v nejmenším...“



Že se Putin nebrání elektrifikovaným vozům, a to dokonce těm zahraničním, ukázal už dříve, když v doprovodu německé kancléřky Angely Merkel vyzkoušel Volkswagen XL1
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Pedro Acosta je prezentován jako nástupce Pecco Bagnaii včera 17:00
- Pecco Bagnaia a Ducati se po sezóně 2026 rozejdou. včera 16:30
- Dutch TT: Časový plán závodního víkendu v Assenu včera 09:00
- Marc Marquez prodloužil smlouvu s Ducati o 2 roky 23.6.2026
- Euro Moto míří do Mostu. Domácí fanoušci budou držet palce Štěpánu Zudovi i dalším českým jezdcům 23.6.2026
Nejnovější články
Němec natankoval starý VW Passat 1,9 TDI až po okraj naftou a zkusil, kam dojede. Značka najednou hlásila: „polární kruh”
před 10 hodinami
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
před 11 hodinami
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
včera
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
včera
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
- Volvo 06.24. 16:54 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.24. 16:53 - řidičBOB
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
