K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté

Tahle M1 nikdy neměla soukromého majitele, na tachometru má pouze 682 km a pořádně nejela po silnici ani okruhu. K mání je v aukci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté

4.12.2015 | Marek Bednář | 1 příspěvek

K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tahle M1 nikdy neměla soukromého majitele, na tachometru má pouze 682 km a pořádně nejela po silnici ani okruhu. K mání je v aukci.

Chcete-li BMW s motorem uprostřed, ale zároveň nikoliv hybridní auto, existuje jediná možnost - model M1 z konce 70. let. Ve své době to bylo jedno z nejlepších aut na světě, závoďák pro běžné silnice, ovšem ne tak nepohodlný, jak se to vybaví dnes, když slyšíte toto slovní spojení. A pochopitelně je to vyhledávaný sběratelský artikl, takže se za něj běžně platí sedmimístné sumy. Před nedávnem jsme mu věnovali samostatný článek, protože si jej zaslouží jako málo jiných aut.

Dnes tu ovšem máme kousek, který vybočuje z řady. Je totiž pravděpodobně poslední, se kterým se nikdy pořádně nejezdilo, který nikdy nebyl ani skutečně prodán majiteli, který by ho chtěl používat na okruzích či silnicích. A to i přes to, že právě za takovýmto účelem byl kdysi importován do Spojených států.

Ke konci výroby M1 projevil o jeden kousek zájem slavný basketbalista Pete Rose. Kontaktoval tedy svého známého, dealera BMW Dona Rosena, který se jal M1 shánět. Všechny alokované pro USA už byly prodané nebo zamluvené a ani BMW už žádný kousek nemělo volný. Mnichov se ale nechal přemluvit, aby se po nějakém po Evropě podíval. A v Itálii našel tenhle bílý stroj, načež ho Rosen importoval do Spojených států.

Shánění a dovoz ale trvaly dlouho a když Petu Roseovi vůz nabídl, zjistil, že už sehnal jinou M1 a neobtěžoval se mu to říci. O tento bílý kousek tedy neměl zájem. Rosen pro něj nejspíš nenašel jiného zájemce a po nějaké době vystavení v showroomu ho postavil do svého skladu a tam ho nechal stát. Až do roku 2015, kdy se nechal obměkčit jiným známým, aby mu ho prodal; současný majitel údajně Rosena přesvědčoval dlouhých pětadvacet let.

Onen známý, současný majitel této M1, jí poskytl nutnou údržbu po dlouhém stání, vyměnil gumové části a nezbytné náplně, zkrátka vůz uvedl do provozuschopného stavu. Všechny díly údajně podchází od BMW, aby byla zachována autenticita. Motor a celé pohonné ústrojí je ale původní, pochopitelně jen s novými náplněmi.

Na tachometru vidíme 682 najetých kilometrů, tedy v podstatě nic na to, že se bavíme o autě z počátku 80. let. Navíc dostalo kompletní servis, je prostě nové, „jako nové” tady není přesné vyjádření. A bude k mání v aukci během příštího týdne. Pochopitelně, za patřičnou cenu - odhad vítězné nabídky zní na 800 tisíc až 1 milion dolarů, tj. 20,3 - 25,3 milionu korun. Není se co divit, díváme se na prakticky nové auto, které bylo ve své době ekvivalentem dnešního tria hybridních hypersportů a legendou bylo už před mnoha léty...


K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 1 - bmw m1 jako nove prodej 03K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 2 - bmw m1 jako nove prodej 04K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 3 - bmw m1 jako nove prodej 05K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 4 - bmw m1 jako nove prodej 06K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 5 - bmw m1 jako nove prodej 07K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 6 - bmw m1 jako nove prodej 08K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 7 - bmw m1 jako nove prodej 09K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 8 - bmw m1 jako nove prodej 10K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 9 - bmw m1 jako nove prodej 11K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 10 - bmw m1 jako nove prodej 12K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 11 - bmw m1 jako nove prodej 13K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 12 - bmw m1 jako nove prodej 14K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 13 - bmw m1 jako nove prodej 15K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 14 - bmw m1 jako nove prodej 16K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 15 - bmw m1 jako nove prodej 17K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 16 - bmw m1 jako nove prodej 18K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 17 - bmw m1 jako nove prodej 19K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 18 - bmw m1 jako nove prodej 20K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 19 - bmw m1 jako nove prodej 21K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 20 - bmw m1 jako nove prodej 22K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 21 - bmw m1 jako nove prodej 23K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 22 - bmw m1 jako nove prodej 24K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 23 - bmw m1 jako nove prodej 25K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 24 - bmw m1 jako nove prodej 26K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 25 - bmw m1 jako nove prodej 27K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 26 - bmw m1 jako nove prodej 28K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 27 - bmw m1 jako nove prodej 29K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 28 - bmw m1 jako nove prodej 01K mání je asi poslední nikdy neprodané BMW M1, prakticky netknuté - 29 - bmw m1 jako nove prodej 02
Tahle M1 je jako nová. Podle toho vypadá a podle toho také stojí

Zdroj: RM Sotheby's

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše