Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty

Co chvíli jsme zavalování zprávami o tom, kdy už elektromobily převezmou vládu nad světem aut. Podle Amina Nassera se nic takového neblíží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty

29.10.2017 | Marek Bednář | 31 příspěvků

Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Co chvíli jsme zavalování zprávami o tom, kdy už elektromobily převezmou vládu nad světem aut. Podle Amina Nassera se nic takového neblíží.

Skoro není dne, kdy bychom neslyšeli některého ze šéfů významných automobilek mluvit o velmi brzké elektrické budoucnosti automobilismu. Že je realita jiná, než se i sami výrobci naznačují, jsme probírali nedávno, nedá se ale říci, že by jejich slova byla takto chápana i jinými. Některá místa plánují už v rozmezí 3 až 10 let zakázat auta se spalovacími motory, což vytváří dojem, že normou se stanou už někdy v příští dekádě.

Může se to stát? Záleží na tom koho se zeptáte, Amin Nasser v tom ale má jasno. Generální ředitel společnosti Saudi Aramco, největší ropné společnosti na světě říká, že elektromobily nebudou tvořit ani významnou část světového vozového parku ještě dekády. Uvedl to v reakci na tvrzení, že elektromobily znamenají pro ropné společnosti pohromu. „Elektromobily porostou a budou mít svůj podíl na trhu, ale bude trvat ještě dekády, než budou držet významné procento energetického mixu,” řekl.

Během roku 2016 došlo k výraznému zvýšení počtu elektrických aut registrovaných na celém světě, a to nad 2 miliony kusů. Metu 1 milionu se podařilo překročit teprve v roce 2015. Celkem auta, která mohou jezdit na elektřinu, tvoří asi 0,2 % všech aut na světě. Největší jejich podíl má Norsko, kde víme, jak to končí. I tak to zní jako slušný kalup, jenže je tu jedno velké „ale”.

Tato čísla, zveřejněná letos v létě Mezinárodní energetickou agenturou (IEA, International Energy Agency) jsou totiž bez kontextu zavádějící, uvedl také Nasser. Neukazují totiž jen počty elektromobilů na baterie, ale také plug-in hybridy. Těch je z nich ovšem naprostá většina a dobíjecí hybrid je pořád spíše auto se spalovacím motorem než elektromobil.

Podle předpovědi IEA mají být v roce 2030 na silnicích celého světa 2 miliardy aut, z čehož mají elektrifikovaná auta tvořit 160 milionů - to jest 8 %. Pořád se ale bavíme o podílu elektromobilů a dobíjecích hybridů, nikoli pouze těch prvních. Jestli tou dobou má někdo jiná než elektrická auta zakázat, je buď mimo realitu, nebo chce, aby většina z nás jezdila na kole.

Samozřejmě, Nasserova slova je potřeba brát s vědomím, že je to šéf největší ropné společnosti světa. Odhady IEA však žádným takovým zájmem pokřiveny být nemusí. A v každém případě, slova o pohromě pro ropný byznys jsou nadsazená. Ropa bude nadále hrát velkou roli v letectví, těžké přepravě a v petrochemickém průmyslu. Právě ten je důležitý, protože roste rychleji než světová doprava. I kdyby tedy náhodou k mohutnému přepřáhnutí na elektrická auta došla, firmy jako Saudi Aramco a jejich majitelé na buben nepřijdou...


Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty - 1 - Amin Nasser Saudi Aramco 01Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty - 2 - Amin Nasser Saudi Aramco 02Kdy elektromobily ovládnou svět aut? Šéf ropného gigantu zchladil optimisty - 3 - Amin Nasser Saudi Aramco 03
Amin Nasser je další z těch, kteří elektrickou budoucnost aut vidí kdesi v nedohlednu

Zdroj: CNBC

Marek Bednář

Diskuze 31 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše