Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob

Vzniklo ve spoustě replik, originální exempláře ale dodnes přežívají jen tři a jsou obvykle uchovávané v kolekcích zámožných sběratelů daleko od našich hranic. Nyní lze ale jednu Eleanor z filmu 60 sekund koupit doslova za humny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob

7.2.2021 | Mirek Mazal

Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob

/

Foto: Chrome Cars, publikováno se souhlasem

Vzniklo ve spoustě replik, originální exempláře ale dodnes přežívají jen tři a jsou obvykle uchovávané v kolekcích zámožných sběratelů daleko od našich hranic. Nyní lze ale jednu Eleanor z filmu 60 sekund koupit doslova za humny.

Ford Mustang se coby charismatické auto se silným motorem začalo objevovat před kamerou hned po svém uvedení na trh. Dodnes se ukázalo už ve více než pěti stovkách filmů, z nichž některé mu zajistily nehynoucí slávu. Jeho role ve snímku Bullitt psala historii kinematografie a ikonou se stalo také ztvárnění, které se objevilo v akční krimi 60 sekund (Gone in 60 Seconds).

Ústřední postavou se v ní stal Mustang Shelby GT500 z roku 1967, který dostal přezdívku Eleanor. Specifické auto nešlo nikdy dříve koupit, jeho podoba byla nápadem filmařů a vznikla jen pro jejich potřeby. Možná i proto zapůsobila tak moc, že se skrze filmová plátna a televizní obrazovky zaryla do mysli široké veřejnosti.

Slavný Ford byl často napodobován, viděli jsme řadu více či méně povedených replik, nyní je ale možné koupit originální kus použitý v roce 2000 Dominicem Senou, režisérem filmu. To se čas od času stane, výjimečná je ale nabídka v tomto případě tím, že auto prodává evropská, dokonce německá a dokonce jen asi 100 kilometrů od hranic s Českem sídlící firma.

Jde o „automobilové archeology” z Chrome Cars, se kterými už jsme v minulosti měli tu čest a po seznámení s jinými jejich pracemi na vyhledávání a zachraňování automobilových artefaktů nemáme pochyb o tom, že mají v rukou skutečný originál. Tentokrát neměli příliš mnoho práce s renovací, vůz vyhledali a koupili od sběratele ve Velké Británii, odkud jej na krátko převezli do Los Angeles, odkud pochází i většina z přiložených fotek. Dnes se nachází v Německu, kde je také na prodej.

K dispozici je tak sedmý z jedenácti vyrobených filmových Mustangů, který byl skutečně použit v několika scénách i s Nicolasem Cagem a Angelinou Jolie uvnitř. Podle Chrome Cars jde o jeden ze tří dodnes přežívajících kusů, ostatní byly po natáčení filmu kvůli svému stavu zničeny. Šedé kupé se dvěma rychlými pruhy, jehož vzhled navrhli Steve Stanford a Chip Foose, se ukázalo v několika akčních honičkách. Automobilová ikona kinematografie dostala šedou metalízu Pepper Grey Metal, nezaměnitelná kola a přídavné reflektory. Individualita každým coulem je poznat z velké dálky.

Eleanor je i slyšet burácením bočních výfuků 5,8litrového osmiválce. Důkladně upravený motor dopovaný oxidem dusným je spřažen s pětistupňovou manuální převodovkou zakončenou řadicí pákou s tlačítkem „Go Baby Go“ blízko dřevěného volantu. Ten je ozdobou dobového interiéru, který je vybaven i hasícím přístrojem mezi dvěma koženými sedačkami.

Z kokpitu dýchá aura pravověrného Mustangu, moderní nástupci se vedle něj musí červenat studem. Charismatický kus nebude levný kvůli své historii a výjimečnosti, cena ale známa není. Po dokončení filmu se dostupné kusy prodávaly za 200 až 300 tisíc dolarů (až 6,4 milionu Kč), už v roce 2013 ale jiný změnil majitele v aukci za 1 milion USD (21,4 milionu Kč). Nečekejme, že by tento přišel na méně, spíše bychom se nedivili tomu, kdyby si Němci řekli klidně o dvojnásobek. Kdybyste měli zájem, sídlí kousek od města Jena, skutečně nedaleko na sever od západních cípů České republiky.


Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 1 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 01Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 2 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 02Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 3 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 03
Žádná napodobenina, ale skutečný Ford Mustang Shelby GT500 z filmu 60 sekund je na prodej v Německu. Foto: Chrome Cars, publikováno se souhlasem

Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 4 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 04Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 5 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 05Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 6 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 06Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 7 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 07Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 8 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 08Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 9 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 09Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 10 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 10Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 11 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 11Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 12 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 12Kousek od hranic ČR je k mání originál jednoho z nejslavnějších filmových aut všech dob - 13 - Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor 1967 original prodej DE 13
I když se dnes vůz nachází kousek od města Jena, Němci jej dříve byli vyvenčit v Los Angeles, jinak strávil léta ve Velké Británii. Foto: Chrome Cars, publikováno se souhlasem

Zdroj: Chrome Cars

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše