Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje

Až o 97 i více procent se propadly prodeje nových aut v některých zemích Evropy. Není tedy divu, že některá dříve vyrobená auta není kde skladovat, vhod přišlo i bývalé letiště.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje

13.5.2020 | Petr Prokopec

Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až o 97 i více procent se propadly prodeje nových aut v některých zemích Evropy. Není tedy divu, že některá dříve vyrobená auta není kde skladovat, vhod přišlo i bývalé letiště.

Velká Británie je v současné době zasažena koronavirem nejvíce ze všech evropských zemí, přičemž v rámci celého světa jí patří druhá příčka po Spojených státech. Tedy alespoň na základě oficiálních statistik, které ji přisuzují již téměř 33 tisíc mrtvých. Premiér Boris Johnson proto již oznámil, že na rozdíl od takového Česka lze na výrazné rozvolňování restrikcí v nejbližší době zapomenout. K otevření většiny obchodů tak má dojít až v červnu, nicméně kupříkladu ubytovací služby nebudou fungovat minimálně do července. Reálnější je ovšem ještě pozdější termín.

S tím souvisí ekonomický kolaps, do kterého země upadá a o němž rozhodně nebudou chtít slyšet výrobci a prodejci aut. Ti za sebou totiž již mají katastrofální duben, kdy registrace vůči loňsku klesly o neskutečných 97 procent na pouhých 4 321 vozů. Z této porce přitom tři a půl tisíce aut připadá na obnovu firemních vozových parků a firemní nákupy, privátní klientela má na kontě pouze 871 aut. Loni si přitom soukromníci v dubnu pořídili 68 tisíc vozů, což jen dokládá, jak moc se nastalá situace Británie dotkla.

S ohledem na budoucnost popsanou v úvodu je jasné, že zákazníci se pro nová auta hned tak nepohrnou. Zvláště když Johnson ještě oznámil, že je připraven veškerá restriktivní opatření ještě přitvrdit. Jakkoliv se tedy na jedné straně dá očekávat, že v květnu registrace oproti dubnu narostou, stále půjde oproti loňsku o kolaps.

S tím kontrastuje fakt, že továrny na auta se ve Velké Británii stejně jako ve většině světa již rozjely. Nicméně zatím chrlí produkty, o které není zájem. I proto se začíná plnit bývalá základna britského královského letectva v Upper Heyford, kde jsou skladovány nové vozy, pro které zatím neexistují zákazníci. Dle deníku Daily Mail, který se dostal k leteckým snímkům tohoto provizorního parkoviště, přitom odstavená auta mají hodnotu zhruba 35 milionů liber (cca 1,1 mld. Kč).

Výše této částky, stejně jako ona ekonomická nejistota, pak experty vede k domněnce, že velké množství prodejců současnou krizi nepřežije. Zatím se přitom zdá, že za kratší konec provazu tahají hlavně ti, kteří se věnují zavedeným značkám a klasickému benzinovému či dieselovému ústrojí, neboť nejprodávanějšími vozy v dubnu byly elektromobily Tesla Model 3 a Jaguar I-Pace. Za tím však stojí hlavně fakt, že docházelo k doručování již dávno objednaných a leckdy i zaplacených aut, Tesla navíc nabídka tzv. bezkontaktní dodání.

Nelze tedy čekat, že by pandemie nakopla alternativní pohon do hvězdných výšin, na soudy je ale brzy. Více poví květnová data, něco nám ale říká, že ani ta mnoho důvodů k radosti nenabídnou.


Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 1 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 01Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 2 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 02Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 3 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 03Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 4 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 04Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 5 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 05
Letecký pohled na nové vozy čekající na své majitele jen dokládá, jak moc se propadly britské prodeje

Letiště přeplněné úplně novými auty ukazuje, jak hluboko v Evropě padly jejich prodeje - 6 - Prodeje UK 04-2020 letecky pohled 06
Vůči koronavirové krizi jsou zatím více imunní elektromobily, nicméně je otázkou, jak dlouho taková situace vydrží

Zdroj: Daily Mail

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše