Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl

Kdo chce mít opici, musí mít i na banány, říká se. Je to pravda, ale to ještě neznamená, že za ony banány musíte utrácet více, než je nezbytně třeba.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl

7.8.2018 | Mirek Mazal

Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdo chce mít opici, musí mít i na banány, říká se. Je to pravda, ale to ještě neznamená, že za ony banány musíte utrácet více, než je nezbytně třeba.

Lamborghini Huracán je podle mnohých majitelů až překvapivě civilní auto použitelné na každý den. Více se blíží standardní produkci než výjimečným supersportům. V přímém srovnání s Gallardem je znát, že jeho nástupce nepotřebuje tak drahou a specializovanou péči a Parker Nirenstein z Vehicle Virgins nám kdysi přiblížil, kolik život s ním stojí.

Cena výměny oleje přišla Parkera běžně až na 1 500 USD (přes 33 000 Kč) v závislosti na tom, jakému servisu auto svěřil. Žádná láce, ale u Lamborghini se něco takového dá čekat. To ovšem neznamená, že se s tím nic nedá dělat, však něco takového zvládne i neautorizovaný servis.

Existují obavy majitelů, kteří se bojí o přístup mechanika v montérkách bez loga automobilky, ale takoví často mají větší zájem udělat práci pořádně, aby se klient s drahým automobilem příště objevil znovu. Že něco takového lze zvládnout i doma či s pomocí mechanika bez razítka s býkem, ukáže Jesse Tang na Lamborghini Huracán Spyder z roku 2018. Nadšení pro věc mu nechybí, proto hned prezentuje potřebnou ráčnu s dlouhým nástavcem a jde na věc.

Jako první krok Jesse vyšroubuje olejový filtr. Ten je skrytý hluboko v motorovém prostoru, proto je nutné mít určené nářadí. Následuje zvednutí Spyderu na zvedák a odstranění krytů podvozku. Šikovný mechanik upozorňuje, kde všude je ukryto celkem osm výpustných šroubů mazací soustavy. Pamatujete na Veyron? Ten jich měl ještě jednou tolik a i tady výměna probíhala na stejném místě.

U Lamborghini je vše jednodušší. Celkem 8,5 litru oleje brzy vyteče, poté je možné postupně vyměnit těsnění všech výpustných šroubů a nakonec je opatrně utáhnout. Zbývá posadit novou vložku filtru a dolít náplň ve formě čerstvého oleje 5W40 pro výkonné motory. Po zahřátí agregátu stačí překontrolovat hladinu nalité tekutiny a Lamborghini může zpět na silnice.

Vcelku snadná výměna, u které bychom stěží našli důvod, proč by měla stát přes 30 tisíc korun - i třetina se zdá být hodně vysokou částkou. Pokud se nespěchá a dodržíte základní postupy, není moc prostor cokoli pokazit. Jesse Tang si dal záležet a jistě a cena jeho práce je nesrovnatelná s tím, kolik by si za totéž řekli v originálním servisu pod patronátem automobilky...


Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 1 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 01Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 2 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 02Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 3 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 03Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 4 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 04Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 5 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 05Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 6 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 06Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 7 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 07Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 8 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 08Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 9 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 09Majitel Lamba nechtěl dávat desetitisíce za výměnu oleje a zkusil to sám. Takto dopadl - 10 - Lamborghini Huracan Spyder 2018 vymena oleje 10
Postup výměny oleje u Lamborghini Huracán se v zásadě neliší od servisu masově prodávaných automobilů, snad krom množství výpustných šroubů. Není tedy potřeba za každou cenu navštěvovat originální zastoupení, pokud je majitel schopný, nebo má po ruce schopného mechanika

Zdroj: Exotic Cars@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše