Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci

Podobnému dotazu každého normálního smrtelníka by se astronauti vysmáli, když se ale ptá jeden z nejlepších řidičů všech dob, odpovědět museli. A nebyl to jediný zajímavý moment Hamiltonovy návštěvy vesmírného střediska NASA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci

20.3.2019 | Petr Prokopec

Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci

/

Podobnému dotazu každého normálního smrtelníka by se astronauti vysmáli, když se ale ptá jeden z nejlepších řidičů všech dob, odpovědět museli. A nebyl to jediný zajímavý moment Hamiltonovy návštěvy vesmírného střediska NASA.

Jakkoliv se to někdy může zdát nepravděpodobné, piloti Formule 1 jsou stejně jako my lidé z masa a kostí, kteří mají své sny a idoly. Dá se však předpokládat, že s ohledem na jejich povolání budou vzhlížet hlavně k těm profesím, které jsou pro běžného smrtelníka ještě nedosažitelnější. Kupříkladu Lewis Hamilton obdivuje astronauty, kteří byli už jeho dětskými hrdiny. Když proto šampionát F1 v loňském roce zavítal do texaského Austinu, neváhal ani vteřinu a navštívil Johnsonovo vesmírné centrum v nedalekém Houstonu.

Nešlo o žádnou reklamní akci ani jiný projev snahy o zviditelnění té či oné strany, ale Hamiltonovu zcela soukromou iniciativu, o které se právě proto dozvídáme z až nyní zpracované reportáže. Z ní se dozvídáme, že pracovníci NASA v té době stále ještě čtyřnásobného světového šampióna vzali na kompletní exkurzi střediska, prohlédnout si tak mohl kontrolní místnost, laboratoře či dokonce kopii mezinárodní vesmírné stanice.

Vyzkoušel i Modulární Robotické Vozidlo neboli MRV, což je speciální elektromobil s čistě elektronickými ovládacími prvky. Vzešel z doprovodného výzkumu prováděného v 70. letech minulého století, kdy NASA zkoušela přenést technologii fly-by-wire z letadel do osobních aut. MRV tak nemá přímou mechanickou vazbu mezi volantem a koly, informace o jeho natočení je na kola přenášena v digitální podobě. Pohyb volantu zaznamenávají senzory, které veškerá data vyšlou k počítači v zadní části vozítka. Ten je vše vyhodnotí a následně vydá pokyn jednomu či všem čtyřem kolům, aby se otočila do požadovaného úhlu a řidič dokončil kýžený manévr.

Každé kolo se zvládne vytočit o 180 stupňů na jednu či druhou stranu, v každém je usazen elektromotor o točivém momentu 258 Nm. Řízení pak navíc bylo osazeno zpětnou vazbou, aby řidič mohl snáze vědět o stavu natočení těch kterých kol. NASA veškeré znalosti nabyté v rámci tohoto projektu využila u ostatních lunárních či vesmírných vozítek, stejně tak ovšem mají do značné míry i ovlivnit vývoj autonomních řídicích systémů u aut.

Ačkoliv MRV Hamiltona uchvátilo, zlatý hřeb jeho návštěvy přichází až krátce poté, co vystoupil z dvoumístného kokpitu. Astronauta Douga Hurleyho a jeho kolegy se s vážnou tváří zeptal, zda je něco pravdy na fámách, které se pravidelně vynořují a podle nichž Američané vůbec na Měsíci nepřistáli - podle skeptiků mělo jít o divadélko natočené kdesi na Zemi, které pasovalo Američany do role vítězů souboje s SSSR o ovládnutí vesmíru, i když vlastně nic nedokázali.

Tušíme, že ptát se kdokoli jiný, Hurley se tazateli buď vysměje, nebo uraženě odejde, ale Lewis Hamilton není jen tak někdo. Americký astronaut tak odpověděl s tím, že nevěří něčemu takovému už proto, jak složité by to bylo předstírat a současně udržet v tajnosti. Současně přiznal, že teorii o podvrhu věří i část jeho rodiny a pak jde a sleduje jej, jak skutečně letí do kosmu.

Hamilton byl z návštěvy střediska NASA nadšený, ostatně jako kdokoliv, komu se splnil dětský sen, byť ze skafandru si mohl vyzkoušet jen rukavici a helmu. Nicméně nebýt toho, kým se ve Formuli 1 stal, zůstal by i v takovém případě nejspíše jen u snění...


Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 1 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 01Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 2 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 02Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 3 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 03Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 4 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 04Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 5 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 05Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 6 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 06Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 7 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 07Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 8 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 08Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 9 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 09Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 10 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 10Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 11 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 11Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 12 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 12Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 13 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 13Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 14 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 14Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 15 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 15Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 16 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 16Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 17 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 17Mistr světa F1 se astronautů zeptal, co je pravdy na pochybách, že nikdy nepřistáli na Měsíci - 18 - Lewis Hamilton NASA 2018 videoscreen 18
Lewis Hamilton při návštěvě vesmírného střediska NASA vyzkoušel i speciální vozítko, které zatáčí zcela jinak než jeho „služební vůz”

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše