Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové

Cesty osudu jsou skutečně nevyzpytatelné, přesvědčil se dnes už 68letý Brit. Ten se rozhodl prodat svou relativně skromnou sbírku angličáků, dostal za ně 12 milionů Kč.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové

11.1.2020 | Petr Miler

Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Cesty osudu jsou skutečně nevyzpytatelné, přesvědčil se dnes už 68letý Brit. Ten se rozhodl prodat svou relativně skromnou sbírku angličáků, dostal za ně 12 milionů Kč.

Automobilové sběratelství nabírá různých podob a pokud někdo nemá dostatek prostředků na kolekci skutečných aut, často nepohrdne ani jejich zmenšeninami. Láska k angličákům hlavně v mužích klíčí už od dětství, a tak zálibu ve zdánlivě nesmyslném hromadění zmenšeniny skutečných aut nacházíme i v pokročilém věku. Jedním z takových lidí je i Brit Simon Hope, jeho příběh je ale přece jen trochu jiný.

V dětství si kluci s angličáky obvykle hrají a likvidují je, zatímco dospělí muži už je skutečně jen sbírají. Kolekce tedy běžně čítají jen modýlky posbírané v dospělosti, Simon ale měl ve svých 68 letech před sebou sbírku Matchboxů v perfektním stavu i s krabičkami, kterou dával dohromady od nejútlejšího dětství.

Jak je to možné? Leckoho napadne, že Simon Hope je něco jako britský Kája Mařík a od mala měl věci v pořádku, tak to ale není. Dětství strávil u babičky, kde si sice s angličáky mohl hrát, po krátkém potěšení je ale vždy musel zabalit do původní krabičky a odložit na patřičné místo, neboť babička byla posedlá stavem svého stolu z mahagonového dřeva, který by angličáky mohly odřít.

Jakmile vyrostl, tento faktor ustoupil do pozadí, posedlost shromažďováním angličáků i s jejich krabičkami ho ale neopustila. Simon si prý byl už v mládí vědom toho, že některé kousky jsou cennější než jiné třeba kvůli vzácnější barvě, honu na cennosti se ale neúčastnil. „Nebyl jsem nikdy součástí této scény, kupoval jsem si, co se mi líbilo za peníze, pro které jsem zrovna neměl využití,” popisuje svou obsesi s odstupem času.

Kolik do angličáků nasypal peněz, už asi nikdo nezjistí, nakonec jich ale dal dohromady okolo 3 tisíc. Kdyby ho každý stál stokorunu, vydal by za ně 300 tisíc a víc to (bez započtení inflace) jistě asi nebylo. Přesto nyní svou celou kolekci v aukci vydražil za více jak 300 tisíc liber, tady asi 12 milionů Kč. Pokud tedy máte doma nějaké angličáky z dětství nejlépe hezky v krabičce, možná bude bude lepší si je schovat. Za pár dekád mohou být k nezaplacení...


Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové - 1 - Muz prodal sbirku auticek za 12 milionu 01Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové - 2 - Muz prodal sbirku auticek za 12 milionu 02Muž v 68 letech prodal své angličáky za 12 milionů, díky babičce zůstaly jako nové - 3 - Muz prodal sbirku auticek za 12 milionu 03
Angličáky Simona Hopa za dekády v jeho držení pěkně nabyly na ceně, ke všem z nich si kvůli babiččině pedantství

Zdroj: The Classic Journal

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše