Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic

Docela se divíme, jak se vůbec někomu povedlo tento vůz homologovat pro provoz v zemi západní Evropy, ale stalo se to a nyní je na prodej komukoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic

27.3.2020 | Mirek Mazal

Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Docela se divíme, jak se vůbec někomu povedlo tento vůz homologovat pro provoz v zemi západní Evropy, ale stalo se to a nyní je na prodej komukoli.

Po léta nejlevnější auto světa proslulo nejen svou dostupností, ale i použitím spousty komických řešení. Šetřilo se opravdu všude, a tak nezbylo ani na čtyři šrouby kola, víčko palivové nádrže a u raných modelů dokonce ani na výklopné páté dveře. Mnohé konstrukční bizarnosti Taty Nano ale legitimizovala základní cena pohybující se v počátku na 100 tisících indických rupií, což je dnešním kursem jen asi 33 tisíc českých korun.

Cena se zlepšující se kvalitou samotného vozu postupně rostla a byť se nadále držela v řádu desítek tisíc Kč, stotisícovou hranici po pár letech výroby přece jen atakovala. I tak je ale těžké auto za nanejvýš pár českých průměrných platů kritizovat třeba za pohon dvouválcem o výkonu 38 koní (28 kW) a točivém momentu 52 Nm. Nebo absenci téměř jakékoliv komfortní výbavy, jeden malý stěrač, bubnové brzdy na obou nápravách, slabý lak či nicotnou antikorozní ochranu.

O tomto autě si obvykle můžeme jen vyprávět, neboť oficiálně bylo v prodeji jen v Indii. Jak se ale nyní ukazuje, přinejmenším dva kousky se dostaly i do Evropy, kde jej majitelé dokázali legálně uvést do provozu. Neptejte se nás, jak, ale nejde o Rusko, nýbrž o docela striktní Nizozemsko. Právě v zemi tulipánů registrují v centrální evidenci dvě Taty Nano jedna z nich je nyní na prodej.

Obchodník z města Makkum nabízí stříbrné Nano, které v kulisách evropských standardů připomíná spíše parodii na osobní automobil. Sedmiletý kus s nájezdem 30 837 kilometrů je ale jinak v dobrém stavu, má i klimatizaci, novou spojku a čerstvé pneumatiky. A k nákupu bude přiložena i zásoba náhradních autodílů, bez nichž vůz v Evropě stěží udržíte při životě. Cena 1 250 Eur, tedy asi 34 000 Kč, se zdá optikou faktu, že tento vůz stál kdysi podobné peníze jako nový, vysoká, tohle je ale novější a relativně vybavenější exemplář, který už musel stát násobně více. A nakonec, kolik jiných sedmiletých aut s 30 tisíci najetými km dnes koupíte za takové peníze?


Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 1 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 01Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 2 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 02Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 3 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 03Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 4 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 04Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 5 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 05Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 6 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 06Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 7 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 07Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 8 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 08Nejlevnější auto světa se v prodeji v Evropě hned tak nevidí, nestojí skoro nic - 9 - Tata Nano 2013 prodej Nizozemsko 09
Tata Nano registrovaná v Nizozemsku je mimořádně raritní záležitostí, vaše může být za 34 tisíc

Zdroj: Marktplaats

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše