Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat

Na pohled tyto stroje působí dojmem kosmické rakety vedle nákupní tašky, jenže zdání někdy klame. I když jde v obou případech o tovární stroje, Golf s dvoulitrem porazil třílitrovou Supru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat

4.9.2019 | Mirek Mazal

Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na pohled tyto stroje působí dojmem kosmické rakety vedle nákupní tašky, jenže zdání někdy klame. I když jde v obou případech o tovární stroje, Golf s dvoulitrem porazil třílitrovou Supru.

Kolem nové Supry byla spousta humbuku už dlouho před jejím uvedením. S velkým přispěním minulých generací se z nástupce předčasně stala modla, jenže přehnaná pozornost maximalizovala očekávání veřejnosti. Skeptičtěji uvažující si raději na realitu a udělali dobře - fakta zatím nemile vrací zpátky na zem nejednoho fanatika do japonských aut.

Extravagantní japonský sporťák není k přehlédnutí, zamračená Supra kolemjdoucí skenuje přísným pohledem a nízká stavba dvoudveřové karoserie nerespektuje nic kromě dvou pasažérů toužících po dynamické jízdě. Tak nějak by si to majitelé utužování klubovou příslušností mohli představovat, ale tajná přání promítaná ve spánku mají ve skutečném světě poněkud jiný průběh.

Opravdové schopnosti Toyoty zobrazilo zdánlivě nevinné poměřování sil ve čtvrtmílovém sprintu. Teoreticky nesmyslné klání mělo být jasnou kořistí Supry, přestože se do vedlejšího pruhu na startovní čáru postavil etalon nižší střední třídy s písmeny VW ve znaku. Lidový Golf by neměl sportovnímu kupé dělat problémy, ale takový úsudek mohl napadnout jen neznalé nejsilnější verze R.

Papírově se do závodu dostal asijský šestiválec 3,0 R6 se dvěma turby o výkonu 250 kW (340 koní) a 500 Nm. Zadní pohon se samosvorným diferenciálem dokáže s autem pohnout na stovku za 4,3 sekundy. Německo zastoupil menší dvoulitrový čtyřválec s jedním turbem produkující 228 kW (310 koní) a 400 Nm na všechna kola. Zrychlení je také horší čili 4,6 sekundy. Golf má jedinou katalogovou výhodu ve formě úspory 65 kilogramů hmotnosti.

Tištěné technické specifikace jsou ale teorií, která bere za své pokaždé, když do Golfu R nasednete. A vzaly za své i v případě tohoto sprintu. Řidič Golfu v prvním kole lehce zaspal, proto v cíli 400 metrů těsně prohrál, kolegové z jihoafrického webu Cars ale tento souboj ukázali schválně. Golf nečiní konkurenceschopným dobrý start díky pohonu 4x4, je prostě rychlejší. A tak i když výrazně zaspí po rozsvícení zeleného světla, přesto drží krok.

Ani v druhém souboji byl start Golfu horší, přesto na vítězství nad Suprou, která zrovna na startu neztratila prakticky nic, bezpečně stačil. Výjimečnost pohonné jednotky 2,0 TSI, která dokáže dávat autům dynamiku dalece překračující očekávaní daná udávaným maximálním výkonem, se tak znovu potvrdila. A také se ukázalo, jaký problém má dnes BMW - protože Supra používá techniku BMW včetně jeho nejnovějšího řadového šestiválce - postavit konkurenceschopný benzinový motor. I s objemem, válci, turbem a také výkonem navíc se stěží rovná modernímu dvoulitrovému čtyřválci. Tohle je pro japonský sporťák docela ostuda.


Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 1 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 01Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 2 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 02Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 3 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 03Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 4 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 04Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 5 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 05Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 6 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 06Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 7 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 07Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 8 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 08Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 9 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 09Nejnovější sporťák Toyoty vyzval na souboj ostrý VW Golf, neměl to dělat - 10 - Toyota Supra proti Golfu R sprint foto 10
Golf R je vážně tak dobrý, že ani sportovní Supra nestíhá držet krok

Zdroj: Cars.co.za@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše