Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli

Podle britského indexu se prý problémů nemusíte obávat modelů Hondy nebo Lanceru. Zapláčete pak třeba nad Bentley či Land Rovery.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli

30.7.2013 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podle britského indexu se prý problémů nemusíte obávat modelů Hondy nebo Lanceru. Zapláčete pak třeba nad Bentley či Land Rovery.

Pokud přijde řeč na žebříčky zohledňující spolehlivost nových automobilů nebo spokojenost jejich majitelů, pak jsme v letošním roce zmiňovali především společnost J.D. Power. Jen jedním dodavatelem dat ale člověk rozhodně není živ. A víc hlav víc ví. Proto se v rámci nejnovějšího výzkumu zaměřeného na ojetiny britský magazín What Car? opětovně spojil s britskou pojišťovací společností Warranty Direct, která disponuje hned 50 000 respondenty.

Již patnáctým rokem tak mohl vzniknout Index spolehlivosti RI (Reliability Index), do kterého jsou zařazovány vozy staré tři roky až osm let. Základem výzkumu je přitom četnost poruch, výše jejich následných oprav a vůbec veškeré faktory, jež s uvedením do provozu souvisejí. Svým způsobem tak daný žebříček vysloveně spolehlivost reflektovat nemusí, nebo přinejmenším ne z absolutního hlediska - u drahých vozů jsou drahé i opravy, přestože k nim nedochází tak často. Proto takové Porsche 911 z letošního výzkumu vyšlo jako nejporuchovější, výše průměrné faktury totiž vyšplhala na 1 157,04 GBP (cca 35 000 Kč).


Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 1 - Motor Trend Top Ten Porsche 911 Turbo 01Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 2 - Motor Trend Top Ten Porsche 911 Turbo 02Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 3 - Motor Trend Top Ten Porsche 911 Turbo 03
Porsche 911 je ojetinou s nejdražšími účty ze servisů. Vysoká cena dílů ale nemusí nutně naznačovat tragickou nespolehlivost, kterou značce přisoudil index RI

Ve výsledku však německý výrobce sporťáků může být klidně spolehlivější než třeba Vauxhall resp. Opel Agila, který v žebříčku skončil na druhém místě. Průměrné náklady na opravdu městského prcka jsou totiž více než desetkrát nižší (98,61 GBP/3 000 Kč). Asi by proto nikoho nemělo udivit, že na posledním místě skončilo Bentley, jež má druhé nejvyšší průměrné náklady na celou značku (před ním už je jen zmiňované Porsche). Trochu překvapivá je ale předposlední pozice Land Roveru mezi výrobci a Audi RS6 mezi jednotlivými modely. I zde ale svou roli jistě hrála cena oprav.

U nejlepších vozů i výrobců nicméně letošní výsledky nevykazují výrazné odchylky od obvyklých nebo jinak tradičních hodnot. Honda se totiž lídrem mezi automobilkami stala již poosmé, zatímco Mitsubishi Lancer není jen nejspolehlivější ojetinou pro letošní rok, ale také za celých 15 let, co je index RI sestavován. Respondenti si u něj stěžovali víceméně jen na nutné opravy podvozku, jinak je ale prý vůz neprůstřelný. Proto ostatně jeho průměrná doba strávená v servisech nečiní ani hodinu. To je i případ druhé Agily, třetí Citroën C1 ale již s techniky stráví nějakých 75 minut a šestá Honda Jazz dokonce více než dvě hodiny.

Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 4 - Mitsubishi Lancer Evolution X 01Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 5 - Mitsubishi Lancer Evolution X 19Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 6 - Mitsubishi Lancer Evolution X 34
Mitsubishi Lancer je podle indexu RI nejspolehlivějším vozem. A to nejen za letošní rok, ale za posledních 15 let

Jazz je ale v žebříčku výjimkou potvrzující pravidlo. Mimo něj totiž nejlepší desítka tráví v servisech opravdu jen něco málo přes hodinu. Většinou se přitom jedná o vozy japonského původu, což jen potvrzuje pořadí značek. Z prvních 12 výrobců, kteří spadají do nadprůměru (průměrný index RI činí 100), totiž ze Země vycházejícího slunce nepochází jen třetí Hyundai, sedmý Chevrolet, devátý Ford a dvanáctý Fiat. Z daných problémů pak What Car? a Warranty Direct nejčastěji zmiňují elektrické závady (23,5procentní četnost), kterou následují problémy s nápravami a podvozkem (22 %).

Nejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 7 - Reliability Index 2013 znackyNejspolehlivější ojetá auta: Japonci v čele, Britové zcela propadli - 8 - Reliability Index 2013 modely
Japonské automobilky dominují letošnímu britskému Indexu spolehlivosti

Zdroje: What Car?, Warranty Direct přes Carscoops

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše