Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach

Když se řekne, že nějaké auto jede jako lokomotiva, je to obvykle pouhé připodobnění. Ne tak v tomto případě, tento Jeep Wrangler má nebo spíše měl pohon parní lokomotivy. A je na prodej.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach

19.12.2018 | Mirek Mazal

Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach

/

Když se řekne, že nějaké auto jede jako lokomotiva, je to obvykle pouhé připodobnění. Ne tak v tomto případě, tento Jeep Wrangler má nebo spíše měl pohon parní lokomotivy. A je na prodej.

Seznamte se s podivným křížencem nazvaným Loco Hauk, který vznikl v americké Pensylvánii. Funící monstrum bylo původně Jeepem Wrangler, schopným terénním autem se spalovacím motorem. Pak se ale posunulo blíže k historické lokomotivě - benzínový motor nahradil vidlicový čtyřválec s jednočinným pístovým systémem jednoproudového parního stroje spojeného s šestistupňovým manuálním řazením NSG370.

Strašidelný výtvor dostal také nový podvozek, který musí snášet vyšší zátěž. Hmotnost pomáhá přenášet na silnice jedna náprava navíc, Loco Hauk má tedy celkem šest kol. I tak nebyla dlouhodobá efektivita hlavním cílem nevšedního projektu, protože celá nádrž vody o objemu 208 litrů vystačila pouze na předváděcí jízdu dlouhou 2,4 kilometru při rychlosti okolo 50 kilometrů za hodinu. Použitelný tlak kotle kolísal okolo 800 psi (55 barů).

Jak tato věc vypadá v akci, vám nejlépe ukáží fotky a videa níže, je to vskutku svérázná podívaná. Bez zajímavosti pak není ani to, že tato „silniční lokomotiva” je na prodej, bohužel bez největšího lákadla. Tvůrci říkají, že „vrátí parní stroj zpět do muzea“, ale zbytek Jeepu Wrangler 6x6 je k dispozici. Není uvedena požadovaná cena, nicméně inzerované balení stále obsahuje manuální převodovku, kola, pneumatiky a nápravy.

Když si tedy k autu seženete vhodný parní stroj... Všechny zbylé modifikace na něm zůstávají a byly vesměs vyrobeny na míru. Na ježdění do práce to ideální auto nebude, ale pokud chcete při víkendové projížďce opravdu zaujmout, těžko seženete něco s lepším poměrem výkon/cena. Troufneme si odhadnout, že vedle Jeepu s parním pohonem bude o pozornost kolemjdoucích marně bojovat i většina Ferrari a podobných, jinak nesporně zajímavých exotických strojů.


Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 1 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 01Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 2 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 02Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 3 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 03Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 4 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 04Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 5 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 05Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 6 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 06Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 7 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 07Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 8 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 08Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 9 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 09Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 10 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 10Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 11 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 11Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 12 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 12Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 13 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 13Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 14 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 14Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 15 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 15Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 16 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 16Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 17 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 17Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 18 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 18Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 19 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 19Někdo si předělal moderní auto na parní pohon, výsledek nahání strach - 20 - Jeep Wrangler 6x6 jako Loco Hauk foto 20
Zvětšený Jeep Wrangler umí odvézt celý parní pohon včetně nádrže na stovky litrů vody. Obr na šesti nákladních kolech hledá další uplatnění, ovšem bez parního stroje

Zdroj: Haük Designs@Facebook

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše