Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda

Už dříve započatá diskuze o zákazu sportovně užitkových vozů eskalovala po smrti čtyř lidí při nehodě způsobené řidičem Porsche Macan. Odpůrci SUV dokonce vyšli do ulic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda

10.9.2019 | Mirek Mazal

Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už dříve započatá diskuze o zákazu sportovně užitkových vozů eskalovala po smrti čtyř lidí při nehodě způsobené řidičem Porsche Macan. Odpůrci SUV dokonce vyšli do ulic.

Naši západní sousedé pokračují v emotivním tažení proti sportovně užitkovým automobilům zejména v zalidněných oblastech. Část politické reprezentace dříve deklarovala touhu zakázat „přemotorované tanky s obřím výkonem“, které by si mohli zájemci koupit jen na zvláštní povolení. Zastánci tohoto nápadu o sobě dali opět vědět po vážné nehodě prémiového SUV.

Incident, který se odehrál přímo v Berlíně, způsobil smrt čtyř osob včetně tříletého dítěte. Tragédie se stala záminkou pro další kolo debat o škodlivosti SUV a omezeních pro jejich pořízení. Hlasitý bojovník za čistý vzduch a práva spotřebitelů Jürgen Resch reagoval okamžitým požadavkem „rychle provedených opatření proti velkým a těžkým terénním vozidlům v podobě zákazu, městského mýta či zpoplatnění parkování ve městech.“ Potichu nezůstal ani zástupce zelených Oliver Krischer, který lobboval za „horní limit pro velké SUV v centrech měst“. Nejlepší by údajně bylo spolkové nařízení umožňující nastavit určitá omezení velikosti. „Auta potřebují stále širší parkovací místa ve městech, kde je prostor stále vzácnější. Jsou nebezpečím zejména pro chodce a cyklisty,“ dodal Krischer.

Předsedkyně Zelených Katrin Göring-Eckardt se sice vyslovila proti zákazu těchto SUV, ale hned v druhé větě nezklamala, když upřednostnila výrazné zvýšení cen SUV a vyšší zdanění vlastnictví. Otázka ekonomických nákladů majitelů je prý mnohem lepším opatřením než úplný zákaz. Šéfka chce „rozumnou rovnost mezi jízdou na kole, pěší chůzí a automobily“. Dáma mimo jiné požaduje podporu pro ty, kteří „jezdí rozumně čili pomocí elektrické energie a bez CO2“. Zástupce CDU Philipp Amthor k diskusi přidal rozumnější názor: „Tato nehoda šokovala, ukazuje potenciální riziko, ale já bych nezačal zakazovat.“

Debatu rozšířil specialista na dopravní nehody Siegfried Brockmann. Odborník situaci ujasnil: „Nemůžete jen říct, že SUV je zásadně nebezpečnější než Polo nebo Smart.“ Reagoval na příčinu smrtelné nehody, kde hlavní roli podle předběžných závěrů hrála zdravotní indispozice 42letého řidiče. Vyšetřovatelé zatím pracují s pravděpodobnou příčinou ve formě náhlého epileptického záchvatu řidiče zvýšeného Porsche.

Den po vážné události se přímo na místě incidentu shromáždilo přibližně 500 lidí. Demonstrující aktivisté přinesli transparenty kritizující rozšířené vozy SUV, méně militantní účastníci smutečního aktu tiše položili květiny či zapálili svíčky.

Je to jistě smutná událost, přes naše omezené sympatie k SUV jako takovým ale nemáme pocit, že by tato auta sama o sobě za něco mohla, ježdění s nimi představovalo zásadně vyšší riziko pro okolí a bylo nutné je jakkoli potírat. Nehody, i ty tragické, se stávaly, stávají a budou stávat, a to i v případě, že řízení aut převezmou počítače. Tím neříkáme, že se máme s podobnými událostmi jen tak smířit a nepokoušet se cokoli změnit, snahy o zákaz či jakákoli plošná omezení jsou ale příliš emotivní reakcí, která nebere veškerá relevantní fakta.


Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 1 - Nemci protestuji proti SUV foto 01Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 2 - Nemci protestuji proti SUV foto 02Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 3 - Nemci protestuji proti SUV foto 03Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 4 - Nemci protestuji proti SUV foto 04Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 5 - Nemci protestuji proti SUV foto 05Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 6 - Nemci protestuji proti SUV foto 06
Podvečerní nehoda Porsche Macan v Berlíně znovu rozdmýchala vášně odpůrců SUV

Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 7 - Nemci protestuji proti SUV foto 07Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 8 - Nemci protestuji proti SUV foto 08Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 9 - Nemci protestuji proti SUV foto 09Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 10 - Nemci protestuji proti SUV foto 10Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 11 - Nemci protestuji proti SUV foto 11Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 12 - Nemci protestuji proti SUV foto 12Němci chtějí i nadále zakázat SUV, k rozdmýchání vášní stačila jediná nehoda - 13 - Nemci protestuji proti SUV foto 13
Protestující den po tragické nehodě vyrazili do ulic s květinami a transparenty

Zdroj: rbb24

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše