Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

Německý Auto Bild proti sobě postavil čtveřici kompaktních hatchbacků a z Německa z nich nebyl ani jeden. Škoda Scala tak dostala šanci výrazně zabodovat a neprováhala ji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

17.6.2019 | Petr Prokopec

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německý Auto Bild proti sobě postavil čtveřici kompaktních hatchbacků a z Německa z nich nebyl ani jeden. Škoda Scala tak dostala šanci výrazně zabodovat a neprováhala ji.

Stále více sice zákazníků inklinuje k SUV, tradiční karosářské styly ale na trhu zdaleka neřekly poslední slovo. Pokud jsou vyvedeny v působivém designu, který jde ruku v ruce s nemalou praktičností a naopak nevelkou cenou, kupce loví velmi úspěšně. Tomuto zadání odpovídá podle německého Auto Bildu hned několik aut, včetně nové Škody Scala. Právě tu proto Němci poslali do srovnávacího testu s korejskou a francouzskou konkurencí. Stranou tak z významných soupeřů zůstal vlastně jen VW Golf, a to proto, že jeho sedmá generace je již na konci životního cyklu a jako taková by v některých oblastech mohla působit zastarale. A přesto by v německém testu nejspíš vyhrála - dodáme jízlivě.

Takto máme otevřenou cestu k nezávislému verdiktu, kolem nějž nemusíme dlouho chodit jako kolem horké kaše. Scala tentokrát trefila střed terče a z testu si odnesla 536 bodů ze 750 možných, díky čemuž získala zlaté vavříny. Zajímavé ovšem je, že dle Němců druhá Kia Ceed s 530 body představuje vůz s mnohem lepším poměrem muziky za dané peníze. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby řada lidí právě z finančních důvodů nakonec dala přednost korejskému hatchbacku. I když z našeho úhlu pohledu hlavně u Kie hodně záleží na volbě laku - zatímco totiž Škoda vypadá lákavě v jakékoliv barvě, Ceed třeba v modré působí zastarale a nudně.

Se vzhledem přitom rozhodně nemá problémy Renault Mégane, ovšem tato oblast je víceméně jedinou, ve které Francouz exceluje. I proto skončil s 492 body až na posledním čtvrtém místě, zatímco Hyundai i30 zamířilo s 522 body na příčku třetí. V jeho neprospěch přitom hovoří hlavně vyšší cena, jakkoliv sdílí techniku s Kiou. I proto je na nejslabší motor v testu, přeplňovanou jedna-čtyřku se 140 koňmi, nahlíženo daleko hůře než u Ceedu.

Mégane oproti tomu může dynamicky excelovat, o jeho pohon se totiž stará nový 1,33litrový motor vyvinutý ve spolupráci s Daimlerem. Agregát přitom v tomto případě posílá na přední kola 160 koní, tedy o deset více, než má k dispozici Scala s jedna-pětkou. Renault ale tento výkon nedoprovází zrovna příkladnou praktičností, neboť zavazadelník se směrem dozadu zužuje a navíc je zakončen výraznou hranou, která znesnadní manipulaci s těžkými předměty.

Francouzskému zástupci Němci dále vytýkají občas letargický multimediální systém R-Link, zatímco Kia Ceed byla kritizována za problémy při parkování, stejně jako dříve VW Golf. Český vůz se pak staral o „hudební” doprovod pasažérů i bez zapnutého audio systému, a to častým vrzáním tvrdých plastů, zatímco u Hyundai bylo potřebu kvůli nedostatku výkonu motor co nejvíce točit. A to pro změnu taktéž vyprodukovalo soundtrack, rovněž spíše nepříjemný.

Suma sumárum má tedy každý „účastník zájezdu“ své chyby, otázkou ale bylo, kdo z nich má na svém kontě nejvíce kladů. Jak již bylo zmíněno, králem se stala Škoda, a to proto, že její pohonná jednotka disponuje jak slušným zátahem, tak i sympatickým zvukovým doprovodem. Zavazadelník je více než královský, stejně jako prostor v kabině, a to díky implementaci nejdelší verze modulární platformy MQB A0, která vychází z architektury VW Polo.

Pokud tedy toužíte po kompaktním hatchbacku a chcete vůz, který dokáže vyřešit vaše každodenní potřeby, čeká vás cesta do showroomu Škody. Pokud však zamíříte k prodejcům Kie či Hyundai, budete od nich rovněž odcházet spokojeni. A ve výsledku vás totéž čeká v případě Renaultu, pokud si francouzského zástupce kupujete kvůli designu a dynamice. V opačném případě ale budete se zklamáním v oku pošilhávat směrem k Mladé Boleslavi.


Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 1 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 01Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 2 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 02Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 3 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 03Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 4 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 04Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 5 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 05Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 6 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 06
Škoda Scala skončila ve srovnávacím testu Auto Bildu na prvním místě...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 7 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 07Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 8 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 08Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 9 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 09Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 10 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 10Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 11 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 11Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 12 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 12
...Kia Ceed na druhém...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 13 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 13Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 14 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 14Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 15 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 15Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 16 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 16Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 17 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 17Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 18 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 18
...Hyundai i30 na třetím...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 19 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 19Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 20 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 20Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 21 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 21Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 22 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 22Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 23 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 23Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 24 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 24
...a Renault Mégane na čtvrtém

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše