Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

Německý Auto Bild proti sobě postavil čtveřici kompaktních hatchbacků a z Německa z nich nebyl ani jeden. Škoda Scala tak dostala šanci výrazně zabodovat a neprováhala ji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

17.6.2019 | Petr Prokopec

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německý Auto Bild proti sobě postavil čtveřici kompaktních hatchbacků a z Německa z nich nebyl ani jeden. Škoda Scala tak dostala šanci výrazně zabodovat a neprováhala ji.

Stále více sice zákazníků inklinuje k SUV, tradiční karosářské styly ale na trhu zdaleka neřekly poslední slovo. Pokud jsou vyvedeny v působivém designu, který jde ruku v ruce s nemalou praktičností a naopak nevelkou cenou, kupce loví velmi úspěšně. Tomuto zadání odpovídá podle německého Auto Bildu hned několik aut, včetně nové Škody Scala. Právě tu proto Němci poslali do srovnávacího testu s korejskou a francouzskou konkurencí. Stranou tak z významných soupeřů zůstal vlastně jen VW Golf, a to proto, že jeho sedmá generace je již na konci životního cyklu a jako taková by v některých oblastech mohla působit zastarale. A přesto by v německém testu nejspíš vyhrála - dodáme jízlivě.

Takto máme otevřenou cestu k nezávislému verdiktu, kolem nějž nemusíme dlouho chodit jako kolem horké kaše. Scala tentokrát trefila střed terče a z testu si odnesla 536 bodů ze 750 možných, díky čemuž získala zlaté vavříny. Zajímavé ovšem je, že dle Němců druhá Kia Ceed s 530 body představuje vůz s mnohem lepším poměrem muziky za dané peníze. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby řada lidí právě z finančních důvodů nakonec dala přednost korejskému hatchbacku. I když z našeho úhlu pohledu hlavně u Kie hodně záleží na volbě laku - zatímco totiž Škoda vypadá lákavě v jakékoliv barvě, Ceed třeba v modré působí zastarale a nudně.

Se vzhledem přitom rozhodně nemá problémy Renault Mégane, ovšem tato oblast je víceméně jedinou, ve které Francouz exceluje. I proto skončil s 492 body až na posledním čtvrtém místě, zatímco Hyundai i30 zamířilo s 522 body na příčku třetí. V jeho neprospěch přitom hovoří hlavně vyšší cena, jakkoliv sdílí techniku s Kiou. I proto je na nejslabší motor v testu, přeplňovanou jedna-čtyřku se 140 koňmi, nahlíženo daleko hůře než u Ceedu.

Mégane oproti tomu může dynamicky excelovat, o jeho pohon se totiž stará nový 1,33litrový motor vyvinutý ve spolupráci s Daimlerem. Agregát přitom v tomto případě posílá na přední kola 160 koní, tedy o deset více, než má k dispozici Scala s jedna-pětkou. Renault ale tento výkon nedoprovází zrovna příkladnou praktičností, neboť zavazadelník se směrem dozadu zužuje a navíc je zakončen výraznou hranou, která znesnadní manipulaci s těžkými předměty.

Francouzskému zástupci Němci dále vytýkají občas letargický multimediální systém R-Link, zatímco Kia Ceed byla kritizována za problémy při parkování, stejně jako dříve VW Golf. Český vůz se pak staral o „hudební” doprovod pasažérů i bez zapnutého audio systému, a to častým vrzáním tvrdých plastů, zatímco u Hyundai bylo potřebu kvůli nedostatku výkonu motor co nejvíce točit. A to pro změnu taktéž vyprodukovalo soundtrack, rovněž spíše nepříjemný.

Suma sumárum má tedy každý „účastník zájezdu“ své chyby, otázkou ale bylo, kdo z nich má na svém kontě nejvíce kladů. Jak již bylo zmíněno, králem se stala Škoda, a to proto, že její pohonná jednotka disponuje jak slušným zátahem, tak i sympatickým zvukovým doprovodem. Zavazadelník je více než královský, stejně jako prostor v kabině, a to díky implementaci nejdelší verze modulární platformy MQB A0, která vychází z architektury VW Polo.

Pokud tedy toužíte po kompaktním hatchbacku a chcete vůz, který dokáže vyřešit vaše každodenní potřeby, čeká vás cesta do showroomu Škody. Pokud však zamíříte k prodejcům Kie či Hyundai, budete od nich rovněž odcházet spokojeni. A ve výsledku vás totéž čeká v případě Renaultu, pokud si francouzského zástupce kupujete kvůli designu a dynamice. V opačném případě ale budete se zklamáním v oku pošilhávat směrem k Mladé Boleslavi.


Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 1 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 01Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 2 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 02Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 3 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 03Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 4 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 04Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 5 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 05Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 6 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 06
Škoda Scala skončila ve srovnávacím testu Auto Bildu na prvním místě...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 7 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 07Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 8 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 08Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 9 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 09Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 10 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 10Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 11 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 11Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 12 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 12
...Kia Ceed na druhém...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 13 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 13Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 14 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 14Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 15 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 15Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 16 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 16Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 17 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 17Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 18 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 18
...Hyundai i30 na třetím...

Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 19 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 19Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 20 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 20Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 21 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 21Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 22 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 22Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 23 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 23Němci srovnali Škodu Scala s konkurenty, jak se jeví nezávislým pohledem? - 24 - Skoda Scala vs Kia Ceed vs Hyundai i30 vs Renault Megane 24
...a Renault Mégane na čtvrtém

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše