Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Němci vyzkoušeli faceliftovaný VW Golf a dál pro něj mají slabost, mluví o dokonalém autě. V této verzi jím asi pořád je
10.7.2024 | Petr Prokopec
Golf s příchodem osmé generace pozbyl dost ze své atraktivity a její facelift pro nadšence zabil i verzi GTI. Přesto znamená přínos v jiných ohledech. V provedení 1,5 TSI se schází hlavně klíčová pozitiva, jak ukazuje i test Focusu.
Volkswagen Golf je automobilovou ikonou obdivovanou spoustou motoristů. Některé generace se o tuto pověst zasloužily méně, jiné více, zejména přechod z mimořádně povedené a přitom velmi dostupné sedmé generace na osmou ale byl velmi bolavý. Německá automobilka jako by se zpronevěřila sama sobě a na oltář úspor položila řadu obětí. A přitom vůz podstatně zdražila.
Zatímco tedy v případě sedmé generace musel mít každý soudný člověk pocit, že ucelenější auto za ceny od 340 tisíc Kč ani nejde stvořit, její nástupce začal nabízet citelně míň za podstatně víc. A dojem nekazily jen drobnosti jako absence plynové vzpěry kapoty motory, ta se stala spíš symbolem toho, na čem všem se šetřilo, i když ceny postupně vystoupaly na dvojnásobek.
Třebaže automobilky kritiku obecně odmítají, v tomto případě se stal pomalu zázrak - VW si posypal hlavu popelem a slíbil, že v rámci faceliftu svá pochybení napraví. To se skutečně i stalo, jenže jen zčásti. Ovládání multimediálního systému je tak nově intuitivnější, stejně jako se podsvícené lišty dočkala také klimatizace. Jenže VW v rámci úspor začal ořezávat nabídku jinde, a tak došlo na řadu nových kontroverzních kroků.
Jedny z největších přehmatů se týkají variant GTI a GTD. Ta druhá je naneštěstí už úplně minulostí, ta první pro změnu přišla o manuální převodovku. Což člověka skutečně nutí ke svraštění čela, neboť na některých trzích VW kvůli nevyhnutelně zamíří prodejně dolů, zákazníkům tam jednoznačně ukázal záda. Přičemž ve finále může mít absence trojice pedálů dopad na osud celého modelu. Řada lidí si totiž kupovala základní Golf v naději, že jej jednou vymění právě za GTI. Ten byl v jejich očích dokonalým řidičským vozem, a to i díky manuálu.
Kam ale lze dnes postoupit? V podstatě nikam, do celé řady koncernových aut dnes manuál nedostanete už vůbec. Nakonec tak ještě můžeme být vděční za to, že Golf 1,5 TSI jím disponovat může. Toto provedení vyzkoušeli kolegové z Focusz, kteří uznávají, že s „fofrklackem“ je i nadále zábava, byť zrovna testující redaktor preferuje automaty. Ani tak nelze přehlédnout, že přeplňovaná jedna-pětka se 150 koňmi i díky ručnímu výtečně dobře reaguje na pokyny řidiče. Golf s ní navíc zvládá rychlost až 224 km/h, pročež se dostává dalece za domnělého elektrického nástupce v podobě modelu ID.3 (160 km/h).
Stále je ovšem třeba počítat s tím, že základní Golf nemá ukojit vaši sportovní dušičku. Když tedy začnete na plynový pedál tlačit, zjistíte, že oněch 150 koní není až tak početným stádem. I proto kolegové naznačují, že většina lidí sáhne i v tomto případě po automatu, se kterým se mohou dostat na ještě nižší spotřebu, a to vše při vyšším komfortu. Je tak vlastně jen otázkou času, než manuál v případě tohoto modelu zmizí na věčnost, ostatně příští Golf může být také jen elektrický.
V souladu s tím ovšem bude třeba zapomenout na nízkou 1,4tunovou hmotnost, jíž má na kontě stávající provedení. Pokud tedy Němci budou chtít za pár let lidem znovu nabídnout působivou kombinaci nemalého komfortu, excelentního řízení a nízké reálné spotřeby, budou se muset opravdu snažit. A nikoli pouze na papíře, majitelé Golfu jsou běžně pragmatici, pro které je klíčové, že s 50litrovou nádrží zvládnou při 5,4litrovém průměru urazit na jeden zátah zhruba 900 kilometrů.
Podtrženo, sečteno, Golf 1,5 TSI je dnes tím asi nejlepším masovým produktem, jaký lze ve třídě kompaktů koupit, Němci pořád hovoří o „perfektním autě”, prostě o jednom dobrém celku pro cokoli. S jeho hnacím ústrojím se pobavíte, zároveň vás ovšem nesvlékne z kalhot - ani při pořízení, ani během provozu. VW zároveň skutečně odstranil řadu původních nedostatků, vyřešeny jsou i někdejší softwarové potíže. Kdokoli má zájem, by si tedy měl pospíšit, ani tento přijatelný kompromis mezi kompromisy nebude k dispozici věčně.



Za Golf párující jedna-pětku se 150 koňmi se šestistupňovým manuálem dnes dáte 709 900 Kč, tedy dokonce více, než před pár lety stálo zajímavější GTI. I tak je to asi nejlepší, co se dnes dá za podobné peníze koupit. Foto: Volkswagen
Zdroj: Focus
Bleskovky
Děti si udělaly ze zaparkovaného Ferrari skluzavku. „Jé, stěrač!” říkaly, když se jim zasekl pod zadkem. Rodiče nabídli odškodné 15 tisíc
včera
Nový osmiválcový sporťák Toyoty předvedl svůj zvuk. Vypadá jako Batmobil, zní ale spíš zuřivě jako grizzly
2.7.2026
Už i policie se musela vysmát řidiči vybitého elektromobilu, který ho u silnice nabíjel s pomocí dieselového generátoru
30.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Předběžná startovní listina MotoGP 2027 včera 16:00
- 8h Suzuka kvalifikace - nejrychlejší Jonathan Rea včera 12:00
- Řím zaplavilo 25 000 skútrů Vespa ze 67 zemí světa včera 08:00
- Cal Crutchlow nahradí zraněného Johanna Zarca také při GP Německa 2.7.2026
- Yamaha podepsala smlouvy s Jorgem Martínem a Ai Ogurou pro sezóny MotoGP 2027 a 2028 1.7.2026
Nejnovější články
Unikátní Ferrari Michaela Jordana bylo ztracené dlouhých 24 let. Teď bylo nalezeno a slouží jeho posedlému majiteli
před 3 hodinami
Už zapomínáme na kouzlo lehkých aut. Tahle novinka s 532 koňmi na 669 kg vrací víru v návrat lepších časů
před 5 hodinami
Nissan přichází k rozumu, své jasně nejprodávanější auto v Evropě i v Česku nakonec neodpraví, nezbylo by mu nic
před 6 hodinami
Nový nejvyšší most světa má uprostřed vlastní 300metrový vodopád. Není jen pro parádu, 70minutovou cestu zkrátil na 1 minutu
před 8 hodinami
Auto dostalo zpátky spalovací verzi a její prodeje rostou o 404 procent. Odbyt té elektrické totálně zkolaboval
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
