Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac

Člověk by čekal, že taková publicita vyvolá v prvé řadě obavy o to, zda je prvotina chorvatské automobilky bezpečná. Jenže stal se pravý opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac

30.5.2018 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac

/

Člověk by čekal, že taková publicita vyvolá v prvé řadě obavy o to, zda je prvotina chorvatské automobilky bezpečná. Jenže stal se pravý opak.

Od hrozivé havárie Richarda Hammonda uplynul takřka rok. Populární britský moderátor totiž 10. června 2017 při doprovodné show závodu Bergrennen Hemberg ztratil kontrolu nad Rimacem Concept One, vylétl ze zatáčky, několikrát šel „přes boudu“ a nakonec skončil na střeše. Z vozu se záhy stalo ohnivé peklo, jemuž Hammond s velikým štěstím unikl. Ačkoliv si přitom z nehody odnesl zlomeninu kolene, nyní již je zcela v pořádku a vůbec bychom se nedivili, kdyby znovu zkoušel bdělost svého anděla strážného.

Již v době nehody jsme si říkali, že by pro začínající chorvatskou automobilku mohla být nehoda dobrou vizitkou, neboť Hammond v autě přežil něco, co by ani ve vozech zavedenějších značek nemusel. Na druhou stranu ale v tu chvíli nebylo jasné, jestli příčinou nebylo selhání auta, navíc došlo k onomu požáru. Dopad celého incidentu na další fungování firmy tedy nebyl jasný, teď se ale ukazuje, že otřepané „není dobrá nebo špatná reklama, je pouze reklama” stále platí.

Už pohled na Mateho Rimaca usmívajícího se na britského moderátora při pozdější konfrontaci naznačoval, že tuhle ztrátu firma neoplakává a teď už víme, co bylo přesným důvodem. „Toho dne jsme prodali tři auta. Byl to nejlepší marketingový počin vůbec,“ popisuje zpětně havárii Kreso Coric, prodejní ředitel Rimacu. Dodává sice, že „to bylo strašidelné a vážné a mohlo to skončit docela jinak a my jsme si mohli hledat novou práci“, nicméně štěstěna evidentně nestála pouze při Hammondovi, ale při celé automobilce. Ta přitom Concept One ani nechtěla prodávat, původně šlo totiž jen o projekt, který ji měl přinést zkušenosti do vývoje dalších modelů.

Pár jich ale prodala a Hammondova havárie plány změnila zcela - takový mediální zájem z celého světa si Rimac nemohl ani vysnít. I díky tomu ostatně značka mohla letos v Ženevě vyrukovat se zcela novým modelem, který je prozatím označován jako C_Two (neboli Concept Two). Coric ovšem dodává, že firma si již najala agenturu, aby pro ni stvořila mnohem údernější označení.

Pokud o tento hypersport máte zájem, raději si pospěšte, celá produkce je již takřka vyprodaná. A to přesto, že k mání celkem bylo 150 exemplářů, z nichž každý startuje na 1,5 milionu librách (cca 44,02 mil. Kč). Dle prodejního ředitele značky přitom každý zákazník utratil v průměru ještě dalších 450 tisíc liber (13,2 mil. Kč) za příplatkovou výbavu, zejména pak za karoserii odhalující karbonovou strukturu.

Dle Corice zamíří 75 až 105 exemplářů do Spojených států, zbytek produkce bude rozmělněn do zbytku světa. C_Two přitom dostal do vínku lithium-iontové baterie o kapacitě 120 kWh a po elektromotoru v každém kole. Soustava má vyvinout neskutečných 1 914 koní, se kterými nakonec nebude problémem akcelerace z klidu na stovku za 1,95 sekundy a na třístovku za neuvěřitelných 11,8 sekundy.

„Původně jsme nechtěli zajít se zrychlením pod dvě sekundy, ale poté se objevila Tesla Roadster se svými šílenými ciframi, které ovšem dosud nebyli nikterak ověřeny. Nechceme být nikterak poměřování s Teslou, neboť ta je ve zcela jiné kategorii, nicméně je elektrická jako my, a to je problém. Proto Mate Rimac vybídl techniky, aby jejich data překonali,“ říká k dynamice vozu Coric.

Aby přitom byla taková akcelerace vůbec možná, musela firma vyřadit ze hry jednorychlostní převodovku a nahradit ji dvourychlostní s kořeny ve Formuli 1. Tu nyní najdeme u obou zadních kol, přičemž má sice být neskutečně hlučná, nicméně díky její přítomnosti je mise splněna. Předním kolům zůstává jediná rychlost.

Můžeme již jen dodat, že první testovací exempláře budou hotovy ve druhé půli letošního roku. V tom příštím Rimac vyrukuje s 18 prototypy, na kterých se bude finalizovat veškeré nastavení. První zákaznické vozy pak budou hotové v lednu 2020, přičemž Chorvaté zvládnou postavit pouze 4 kusy měsíčně. Při oné sérii 150 exemplářů tedy výroba skončí až někdy v roce 2024.


Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 1 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 01Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 2 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 02Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 3 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 03Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 4 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 04Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 5 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 05Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 6 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 06Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 7 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 07Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 8 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 08Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 9 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 09Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 10 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 10Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 11 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 11Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 12 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 12Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 13 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 13Neuvěříte, jaký dopad měla Hammondova hrozivá nehoda na fungování firmy Rimac - 14 - Richard Hammond crash Rimac Concept One 14
Hammondova havárie byla nakonec pro Rimac skvělým marketingovým počinem, firma jen díky tomu prodala v tentýž den tři kusy

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 15 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše