Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem

Prodeje japonských „exotů“ strmě klesají, i kvůli vyšší pořizovací ceně a provozním nákladům. Letošní rok je tak pro oba modely posledním.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem

15.7.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Prodeje japonských „exotů“ strmě klesají, i kvůli vyšší pořizovací ceně a provozním nákladům. Letošní rok je tak pro oba modely posledním.

Japonská automobilka Nissan nikdy nepatřila mezi ty značky, jejichž design bychom mohli nazvat tuctovým. Právě naopak se zejména v posledních letech začala výrazně vymykat davu, přičemž někdy její úkrok stranou vyšel na jedničku, jindy byl ovšem střelou mířící zcela mimo terč. V prvním případě můžeme jmenovat třeba modely Qashqai nebo Juke, které dokonce i popíchly konkurenci, aby přišla s vlastními verzemi, ve druhém pak Nissan Cube a Murano CrossCabriolet.

U obou modelů je důvodem značného nezájmu kupujících právě neobvyklý design, který je spojen buď s příliš vysokou cenou, nebo spotřebou. Cube spadá do druhého ranku, neboť na amerických dálnicích by měl dosahovat průměru 7,8 l/100 km. Vozy jako Versa, Sentra, Altima či Rogue, které se mohou pochlubit mnohem tradičnější vizáží, ovšem jezdí za méně a v mnoha případech jsou i levnější.

Skutečně propastný cenový rozdíl ovšem najdeme u Nissanu Murano CrossCabriolet. Dvoudveřový crossover ověnčený plátěnou střechou totiž vychází na extrémních 41 995 USD (cca 840 000 Kč), a tak je o podstatných 270 tisíc korun dražší než jeho sourozenec s pevnou střechou a čtyřmi dveřmi. Asi proto nepřekvapí, že loni se prodalo jen 1 332 kusů, tedy skoro třikrát méně než v roce 2012. A i to bylo velmi málo.

Zatímco u terénního kabrioletu se okrajový zájem dal tak nějak očekávat, u modelu Cube japonská automobilka počítala s velkou popularitou mezi mladými. Ta skutečně přišla v roce 2010, kdy prodáno bylo 22 968 exemplářů. Od té doby však následoval strmý sešup, v prvních šesti měsících letošního roku tak značka eviduje jen 2 294 registrací (o 31 procent méně než loni).

Vedení automobilky se tedy nikdo nemůže divit, že na konci letošního roku v obou případech zavře krám. Zatímco ovšem u Nissanu Cube se podobné stylizace možná dočkáme alespoň na japonském trhu, Murano CrossCabriolet končí zcela bez náhrady. Při jeho nesmyslnosti je to první rozumné rozhodnutí, které v souvislosti s ním Nissan učinil.


Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 1 - Cube_rearNissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 2 - Cube_front
Nissan Cube se snažil zaujmout hlavně mladistvou klientelu, a to neobvyklým stylem či proklamovanou nízkou spotřebou. Neuspěl...

Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 3 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 01Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 4 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 02Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 5 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 03Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 6 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 04Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 7 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 05Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 8 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 06Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 9 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 07Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 10 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 08Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 11 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 09Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 12 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 10Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 13 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 11Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 14 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 12Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 15 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 13Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 16 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 14Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 17 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 15Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 18 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 16Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 19 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 17Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 20 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 18Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 21 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 19Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 22 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 20Nissan Cube a Murano CrossCabriolet končí bez náhrady, nebyl o ně zájem - 23 - Nissan Murano CrossCabriolet 2011 21
Na neobvyklý styl sázelo také Murano CrossCabriolet. I tento Nissan byl však střelou letící zcela mimo terč

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.