O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto

Spojené státy nejsou zemí zaslíbenou kombíkům, při velikosti tamního trhu ale i jejich relativně malý podíl znamená vysoký odbyt. O jeho naprostou většinu se stará jediný vůz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto

21.10.2019 | Petr Prokopec

O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spojené státy nejsou zemí zaslíbenou kombíkům, při velikosti tamního trhu ale i jejich relativně malý podíl znamená vysoký odbyt. O jeho naprostou většinu se stará jediný vůz.

Pamatuje na snímek Bláznivá dovolená z roku 1983? Pokud nikoliv, můžete svůj rest dohnat, neboť celá série je aktuálně opět reprízována na televizních obrazovkách. Pro nás je ovšem podstatný první díl, ve kterém se objevuje Wagon Queen Family Truckster. Tedy fiktivní kombík, jenž pochází z dílny George Barrise, autora prvního Batmobilu. Barris jej postavil na základech Fordu LTD Country Squire, přičemž vzhledem zahrnujícím i falešné dřevěné panely chtěl evokovat klasické americké kombíky ze 70. a 80. let minulého století.

Právě tato doba ve Státech kombíkům více než přála, neboť pro většinu rodin šlo o ideální přibližovadlo. Ovšem pozvolna na oblibě začaly růst SUV, jež postupně kdysi oblíbený karosářský styl prakticky vytlačily z trhu. To plně dokládají statistiky, dle kterých ještě v roce 2008 měly kombíky na celkových registracích 3,69procentní podíl. Loni z toho ale již bylo pouze 1,4 procenta. Oproti tomu SUV narostly za oněch deset let z původních 26,7 procent na loňských 48,7 procenta.

Z kombíků se tedy ve Státech stal ohrožený druh, a jak dále naznačují statistická data, nebýt jednoho jediného modelu, nejspíše by se již dalo hovořit o podobné „genocidě”, jaké se kdysi dočkalo i původní obyvatelstvo Ameriky. Ze zmíněného 1,4procentního podílu totiž 1,2 procenta připadá na Subaru Outback. To jinými slovy znamená, že více než 85 procent registrací (neboli 178 854 kusů) je spojeno pouze s tímto vozem, o veškeré další kombíky tak zákazníci pomalu ani nezavadí pohledem.

Patrné je to zejména na suchých číslech, takový VW Golf Variant si totiž pořídilo pouze 14 124 lidí. A v případě Volva bylo potřeba na 2 540 dodaných modelů spojení hned několika rodin, neboť dané prodeje jdou na konto V90, V90 Cross Country, V60 a V60 Cross Country. Buick pak sice konkrétní dělení modelu Regal nezveřejňuje, nicméně dodává, že kombi TourX by se na prodejích (loni šlo celkem o 14 118 ks) mělo podílet z poloviny. To však nestačí ani na překonání Němců.

Subaru Outback je tak jednoznačným králem amerického trhu, jakkoliv ani v tomto případě nelze mluvit pouze v superlativech. Oproti roku 2017 došlo k sešupu o 10 tisíc aut, což není až tak potěšující zpráva. Na druhou stranu však ve Státech začíná narůstat zájem o prémiové kombíky, mezi něž patří třeba Porsche Panamera Sport Turismo. Jak se tedy zdá, Američané možná sice nyní milují SUV, zároveň však rozhodně nehodlají nechat padnout také outsidery.

Dodat pak už jen lze, že Outback vlastně není až tak úplně typickým kombíkem, ale spíše tím, co bychom označili jako crossover. Jakkoliv samotná japonská automobilka třeba šestou generaci v tiskové zprávě rovnou nazývá SUV. Právě z toho důvodu dosahuje nemalého úspěchu, neboť zákazníci nemusí čelit jak nepopulárnímu cejchu, tak i vyšším provozním nákladům, jenž jsou se skutečnými SUV spojené.


O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 1 - Subaru Outback 2019 prvni sada 01O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 2 - Subaru Outback 2019 prvni sada 02O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 3 - Subaru Outback 2019 prvni sada 03O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 4 - Subaru Outback 2019 prvni sada 04O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 5 - Subaru Outback 2019 prvni sada 05O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 6 - Subaru Outback 2019 prvni sada 06O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 7 - Subaru Outback 2019 prvni sada 07O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 8 - Subaru Outback 2019 prvni sada 08O prodej neuvěřitelných 85 procent kombíků v USA se stará jedno jediné auto - 9 - Subaru Outback 2019 prvni sada 09
Subaru Outback je králem kombíků ve Spojených státech, jakkoliv o pravověrný kombík vlastně až tak úplně nejde

Zdroj: CNBC

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše