Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce

Pokus o výrobu dostupných, sportovně vyhlížejících ruských aut pro mladé skončil fiaskem. Zkrachovalá továrna je nyní šestým rokem opuštěná a na prodej je nabízena stále levněji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce

16.1.2020 | Mirek Mazal

Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokus o výrobu dostupných, sportovně vyhlížejících ruských aut pro mladé skončil fiaskem. Zkrachovalá továrna je nyní šestým rokem opuštěná a na prodej je nabízena stále levněji.

Ruská federace opakovaně nabízí k odkupu nemovitosti, které spadaly pod Taganrogskij Avtomobilnyi Zavod neboli TagAZ. Zkrachovalá firma byla založena před 22 lety rostovskou finanční a průmyslovou skupinou Doninvest a po přelomu tisíciletí se jí dařilo plnit rostoucí počet objednávek především na licencovanou výrobu vozů BYD, Chery a JAC či Hyundai Accent a Sonata, které byly po oživení ruské ekonomiky velmi žádané.

Prvotní naplnění kapacit proběhlo podle očekávání, v roce 2008 ale začalo vše drhnout. Na kdysi nadějnou firmu naplno dopadly následky tehdejšího hospodářského zpomalení a doprovázené prudkým oslabením rublu. Vedení TagAZu neočekávalo tak výrazný pokles odbytu a bez nezbytných úsporných opatření firmě brzy došel provozní kapitál.

Záchranným opatřením se mohl stát čtyřdveřový, sportovně laděný sedan Aquila za cenu nové Dacie, ani ten se ale neuchytil, jak TagAZ doufal. Přemíra závazků vyústila v soudy s věřiteli zakončené v roce 2014 vyhlášením bankrotu. Dalších pět let správci majetku prodávali jednotlivá aktiva společnosti, ale samotné výrobní prostory si dodnes nenašly nového majitele.

Opuštěné haly se proměnily v město duchů. Nemovitosti v Taganrogu na pobřeží Azovského moře několikrát zlevnily. Konkurzní správce chtěl ještě v roce 2016 čtyři miliardy rublů (1,5 miliardy Kč) za komplex realit, o dva roky částka padla na 1,022 miliardy rublů (377 milionů Kč) a momentálně je areál volný za cenu 432,3 milionu rublů (159 milionů Kč). A může stát ještě méně.

Zhruba 30 tisíc metrů čtverečných zaprášených dílen se starým vybavením totiž stále nikdo nechce. Každý další týden proto prodejní suma klesne o 10 % a minimální hodnota nesmí padnout pod 40 % aktuální cifry. O prodeji by se tak mělo rozhodnout do 2. března letošního roku, pakliže si tedy někdo koupí areál aspoň za necelých 70 milionů Kč.

Nesplacené závazky firmy jsou beztak v jiné dimenzi, stále činí asi 30 miliard rublů (11,1 mld. Kč). Mezi největší věřitele patří ruské investiční kolosy VTB, Sberbank, Gazprombank a Doninvest. Ručitelem některých půjček je osobně bývalý vlastník společností TagAZ a Doninvest Michail Paramonov, který raději emigroval do Francie.

Ten se synem dále rozvíjejí podnikatelské aktivity pod registrovanou firmou MPM Motors, která otevřela montážní závod na předměstí Paříže s přibližně 200 zaměstnanci. Na konci roku automobilka prezentovala upravenou Aquilu s názvem MPM PS160. Původem ruský model později dostal název MPM Erelis a přibyla přeplňovaný motor PSA. Podle francouzského tisku má MPM povolení vyrábět tisíce automobilů ročně, ke konci prosince 2019 bylo údajně evidováno přes 350 prodaných vozů.


Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 1 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 01Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 2 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 02Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 3 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 03Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 4 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 04
Úspěšné časy automobilce TagAZ brzy skončily

Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 5 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 01Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 6 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 02Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 7 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 03Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 8 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 04Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 9 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 05Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 10 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 06Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 11 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 07Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 12 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 08Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 13 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 09Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 14 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 10Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 15 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 11Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 16 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 12Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 17 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 13Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 18 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 14Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 19 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 10Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 20 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 11Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 21 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 15Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 22 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 16Opuštěná továrna zkrachovalé automobilky je 6 let po krachu jako město duchů, nikdo ji nechce - 23 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 17
Po krachu v roce 2014 areál začal rychle uvadat a dodnes se jej nepodařilo prodat. Vydražen tak nakonec může být za docela směšnou cenu v řádu desítek milionů korun, i když původně stál 1,5 miliardy

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.