Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů

Neuvěřitelně rychlý úpadek zasáhl zkrachovalý ruský závod na výrobu aut různých zahraničních i domácích značek. Zaměstnance a roboty vystřídali zloději a dokonali dílo zkázy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů

16.9.2019 | Mirek Mazal

Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Neuvěřitelně rychlý úpadek zasáhl zkrachovalý ruský závod na výrobu aut různých zahraničních i domácích značek. Zaměstnance a roboty vystřídali zloději a dokonali dílo zkázy.

Přiložené fotografie a videa dokumentují trpký konec zkrachovalé ruské automobilky TagAZ (Taganrogskiy Avtomobilnyi Zavod). Podnik byl v roce 1998 založen rostovskou finanční a průmyslovou skupinou Doninvest a po přelomu tisíciletí se továrně dařilo získávat rostoucí počet zakázek především na licencovanou výrobu vozů Hyundai Accent a Sonata, které byly po oživení ruské ekonomiky velmi žádané.

Rozjetá produkce klesla poprvé výrazně v roce 2008, kdy z linek sjelo 106 332 nových automobilů. Koncem téhož roku se však závod ocitl v obtížné finanční situaci kvůli globální hospodářské krizi doprovázené prudkým oslabením rublu. Vedení společnosti neočekávalo tak výrazný pokles odbytu a bez nezbytných úsporných opatření firmě brzy došel provozní kapitál.

Chatrné hospodaření vyústilo v mnoho soudních sporů s věřiteli, marný boj o přežití ale v roce 2014 skončil vyhlášením bankrotu. Posledních pět let správci majetku prodávají jednotlivá aktiva společnosti samotné výrobní prostory TagAZu si ale z větší části majitele dodnes nenašly. A podle toho vypadají.

Opuštěné haly marně odolávají nájezdům zlodějů, kteří hledají zbytky cenných strojů nebo výrobních linek opatřených roboty. Většina techniky byla demontována a odvezena neznámo kam. Zbytky dílen jsou zaprášené a vyrabované, není divu, že děravou střechou teče. Prostory vypadají jako město duchů po konci světa. Bývalí zaměstnanci jen těžko skrývají smutek, však ještě dobře pamatují plný provoz a montáže aut značek jako Hyundai, TagAZ, Chery, JAC nebo BYD.


Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 1 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 01Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 2 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 02Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 3 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 03Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 4 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 04
Úspěšné časy automobilce TagAZ vydržely jen několik let

Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 5 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 06Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 6 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 07Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 7 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 08Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 8 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 09Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 9 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 10Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 10 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 11Ruská továrna na auta se během 5 let po svém krachu proměnila v město duchů - 11 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 12
Už pět let po krachu je areál v totálním rozkladu

Zdroj: Авто Таганрог@VKontakte

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.