Pilot Formule 1 ukázal svůj nový automobilový projekt. Dokazuje jím, že je skutečným nadšencem

Člověk u profesionálních pilotů nejvyšších kategorií automobilových závodů tak nějak automaticky očekává, že to budou pořádné „benzinové palice”, které by v autě nejradši i spaly. Ale ne vždy to tak je. Liam Lawson ovšem auty zjevně opravdu žije.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pilot Formule 1 ukázal svůj nový automobilový projekt. Dokazuje jím, že je skutečným nadšencem

24.1.2024 | Petr Prokopec

Pilot Formule 1 ukázal svůj nový automobilový projekt. Dokazuje jím, že je skutečným nadšencem

/

Foto: Red Bull Racing, tiskové materiály

Člověk u profesionálních pilotů nejvyšších kategorií automobilových závodů tak nějak automaticky očekává, že to budou pořádné „benzinové palice”, které by v autě nejradši i spaly. Ale ne vždy to tak je. Liam Lawson ovšem auty zjevně opravdu žije.

Jedním z největších překvapení loňské sezóny Formule 1 byl debut Liama Lawsona. Tento jezdec z Nového Zélandu totiž u týmu Alpha Tauri zaskočil za zraněného Daniela Ricciarda a na nováčka si vedl velmi dobře. Však si jen vzpomeňme na jeho křest ohněm v Zandvoortu, to by mnohé přivedlo do blázince. Lawson ale závod dokončil a už ve své třetí velké ceně dojel na bodech. I když tedy ve finále odjel pouze pět podniků, umístil se v celkovém pořadí výše než třeba Logan Sargeant, který měl k dobru celou sezónu, či Nick de Vries, který byl během léta nahrazen právě výše zmíněným Ricciardem.

Mimo to Lawson loni skončil druhý v japonském šampionátu Super Formule, o rok dříve pak v F2 obsadil třetí příčku. Pro letošek by si tedy rozhodně zasloužil více šancí, prozatím však zůstává znovu potvrzen jen jako rezervní jezdec pro Alpha Tauri i Red Bull. Této roli hodlá věnovat prakticky vše, o plný vstup do královské motoristické disciplíny tedy evidentně stojí. Zda se mu ovšem jeho cíl splní, je aktuálně ve hvězdách. Ricciardo totiž u Alpha Tauri zůstává, tak jako Juki Cunoda.

Začátek letošní sezóny F1 je ale ještě daleko, první testy se totiž konají až za měsíc v Bahrajnu, tamtéž se pak 2. března pojede i první závod. Lawson se tak rozhodl využít posledního volna a na pár týdnů se vrátil domů na Nový Zéland. Tam si vymyslel nadmíru zajímavý projekt, jímž dokázal, že je automobilovým nadšencem až do morku kostí. V jeho rámci totiž nesáhl po nějakém supersportu či alespoň po Toyotě Supra páté generace, kterou používá ve Velké Británii.

Místo toho hodlá svůj čas i péči věnovat Subaru Forester z roku 2000. Jde přitom o verzi S/tb, která byla k mání pouze v Japonsku, a to po pouhých 14 měsíců. Během té doby vzniklo jen 3 400 kusů, z nichž každý dostal do vínku přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec naladěný na 240 koní. O jejich přenos na všechna čtyři 16palcová kola se pak staral pětistupňový manuál, k mání přitom bylo jen šest barev karoserie - Lawsonův kousek je lakován stříbrnou Arctic Silver.

S ohledem na stáří není Forester zrovna v dobrém stavu, přičemž Lawson poukazuje hlavně na pružiny, které si někdo objednal z eBay, zatímco blow-off ventil sloužící k upouštění přetlaku turbodmychadla pochází z AliExpressu. S vozem tedy dvaadvacetiletý jezdec bude mít nemalou práci, i kvůli problematické převodovce. Poté si jej ale užívat nebude, místo toho má Forester zamířit do aukce s tím, že veškerý výtěžek zamíří na charitu.

Lawson si tedy získává poměrně rychle sympatie, což se ostatně potvrdilo i na jeho kanálu na YouTube. Po umístění pouhých šesti videí totiž již má 80 tisíc sledujících. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si letos povede - případné střídání stráží u týmů vlastněných Red Bullem ale není ničím neobvyklým. Pozice Maxe Verstappena je pochopitelně neochvějná, nicméně Sergio Peréz, Ricciardo a Cunoda by se měli mít na pozoru. Náš tip? Ricciardo zpět do Red Bullu a Lawson naplno do Alpha Tauri. Ale nechme se překvapit.


Pilot Formule 1 ukázal svůj nový automobilový projekt. Dokazuje jím, že je skutečným nadšencem - 1 - Liam Lawson ilustracni foto
Lawson loni poprvé bodoval v F1, o rok dříve pak skončil třetí v F2. Aktuálně se však hodlá věnovat Subaru Forester S/tb z roku 2000, který po modifikacích hodlá prodat v aukci a výtěžek věnovat na charitu. Pozoruhodné. Foto: Red Bull Racing, tiskové materiály

Zdroj: Liam Lawson@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše