Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno

Ačkoli se bývalému šéfovi Nissanu a Renaultu senzačně podařilo uniknout ze spárů japonské justice, vyhráno zdaleka nemá. Japonsko je mocná země a takovou ostudu si nenechá líbit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno

3.1.2020 | Petr Prokopec

Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli se bývalému šéfovi Nissanu a Renaultu senzačně podařilo uniknout ze spárů japonské justice, vyhráno zdaleka nemá. Japonsko je mocná země a takovou ostudu si nenechá líbit.

Odvážný útěk Carlose Ghosna z Japonska je již pár dní nejžhavějším tématem současnosti, a vůbec bychom se tak nedivili, kdyby hollywoodští scénáristé již nyní seděli za klávesnicemi a spojovali svou fantazii s dosud odhalenými skutečnostmi. Jak totiž podle agentury Reuters tvrdí jeden z lidí z jeho okolí, útěk byl „profesionální akci od počátku až do konce“. Sám Ghosn v novém tiskovém prohlášení uvedl, že jeho žena Carole a jeho rodina nemají s útěkem nic společného, za vším prý stojí jen on sám.

Ghosn si ale stále ještě nemůže úplně oddechnout, jakkoliv nyní pobývá v zemi, která nemá s Japonskem uzavřenou dohodu o vydávání zločinců a která je mu velmi nakloněna. Má totiž také své mezinárodní závazky, mimo jiné směrem k Interpolu, který již do Libanonu zaslal tzv. Červenou obsílku. To není mezinárodní zatykač, spíše jakási výzva k předběžnému zajištění hledané osoby. To Libanon vlastně provedl, jen asi v trochu jiném smyslu, než by si Interpol představoval. Ghosn totiž aktuálně pobývá v domě střeženém nejen soukromou bezpečnostní agenturou, ale také vládními silami. Nikoliv však kvůli jeho dalšímu útěku, nýbrž z obav z odvetné japonské akce. Libanonská vláda zatím k věci řekla pouze tolik, že dostojí svým mezinárodním závazkům, které si jistě nedovolí ignorovat.

Tlak Japonska bude v tomto směru nemalý a projevovat se zatím začíná jinde. Bát se v tuto chvíli musí hlavně lidé, kteří Ghosnovi napomáhali v útěku. Ten proběhl v noci z neděle na pondělí, přičemž exšéf Nissanu měl být z Japonska nejprve propašován v dřevěném obalu na hudební nástroje. To sice jeho žena Carole označila za „fikci“, jiné vysvětlení však nepadlo a pokud do útěku nebyla zapojena, jak Ghosn tvrdí, nemusí realitu vůbec znát.

Bývalý alianční šéf pak následně jedním soukromým letadlem zamířil do tureckého Istanbulu, kde se však nepřihlásil a v tajnosti přesedl do dalšího tryskáče, který jej již dostal do Libanonu. Právě kvůli zastávce v Turecku tamní orgány zatkly sedm lidí včetně čtyř pilotů, kteří se měli na útěku podílet. Žádná obvinění ale zatím nepadla a je možné, že ani nepadnou, neboť také v této zemi má Ghosn díky továrně Renaultu mocné přátele, kteří velmi pravděpodobně hráli v celém útěku svou roli. Piloti a další zaměstnanci aerolinek či letiště prý vůbec neměli vědět, koho vlastně převáží, byli skoro nepochybně jen nástroji někoho jiného.

Samotný útěk měl být plánován po dlouhé tři měsíce, přičemž hlavním důvodem, proč ex-šéfovi Nissanu došla trpělivost s japonskou justicí, je skutečnost, že soud byl odložen na duben 2021. A také fakt, že Ghosn nadále nesměl vidět svou manželku, ani vstoupit v kontakt se zbytkem rodiny, což jsou velmi kruté podmínky. Právě to, že vyšetřovatelé po více jak roce potřebují další více než rok času (!) jen naznačuje, že stávající důkazy proti Ghosnovi nejsou zrovna silné.

Na další vývoj jsme tedy opravdu zvědavi, stejně jako na skutečnost, kdy se odvážný útěk objeví na stříbrném plátně. Více se dozvíme příští týden, neboť ve středu 8. ledna má Ghosn naplánovanou tiskovou konferenci. Možnost získat na svou stranu veřejné mínění a dostat Japonsko pod tlak kvůli způsobu fungování jeho justičního systému je nyní Ghosnova nejsilnější zbraň. A už fakt, že se bude na tiskovou konferenci déle než týden chystat, nasvědčuje tomu, že ji bude chtít využít maximální možnou měrou.


Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno - 1 - Carlos Ghosn 2020 misto pobytu Libanon 01Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno - 2 - Carlos Ghosn 2020 misto pobytu Libanon 02
Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno - 3 - Carlos Ghosn 2020 misto pobytu Libanon 03Po uprchlém exšéfovi Nissanu jde Interpol, sedm podezřelých kompliců bylo zatčeno - 4 - Carlos Ghosn 2020 misto pobytu Libanon 04
V této přísně střežené vile v libanonském Bejrútu nyní pobývá Carlos Ghosn, ochranka a ozbrojené složky dovnitř nepustí ani myš

Zdroje: Reuters, AP

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše