Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná

Vcelku zákeřným způsobem se rozhodli bojovat s neukázněnými řidiči ruští policisté. Provoz hlídají v reálné čase ze vzduchu malým, běžným okem nepostřehnutelným bezpilotním letadlem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná

12.11.2018 | Mirek Mazal

Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vcelku zákeřným způsobem se rozhodli bojovat s neukázněnými řidiči ruští policisté. Provoz hlídají v reálné čase ze vzduchu malým, běžným okem nepostřehnutelným bezpilotním letadlem.

Ruskou džungli na silnicích není nutné dlouze popisovat, motoristé tam nemají problém ignorovat jakákoli pravidla. Není to tím, že by to místní policii bylo lhostejné, naopak se proti takovým řidičům snaží bojovat i způsoby, které z jiných končin světa neznáme. A o jednom takovém dnes bude řeč.

Policisté totiž dostali do vybavení sloužícího k dohledu nad bezpečností spíše špionážní techniku, která dokáže provoz sledovat ze vzduchu bez potřeby pilota sedícího v kabině. Tomu stačí teplé místo v kabině auta na zemi u ovladače s obrazovkou přenášející natočené záběry.

V podobných případech jsme se dosud setkávali s menšími drony, ale Rusové nově nasadili malá bezpilotní letadla, která vzlétají ze startovací rampy nebo rovnou z rukou. Nebeský dozor byl nasazen ve městě Astrachaň na jihu evropské části Ruské federace poblíž Kaspického moře. Malé letouny jsou bezdrátově spojeny s notebookem, na jehož pevný disk se ukládají kamerové záběry hříšníků za volantem. V případě dokazování porušení předpisů stačí vybrat archivovaný záznam a zpětně ho pustit na monitoru.

Výhodou tohoto řešení je stejně jako u dronů jeho faktická neviditelnost. Zatímco policisté sledující provoz z automobilu či jinak ze země budou vždy nějakým způsobem zaznamenatelní, dění nad sebou si řidiči jen stěží všimnou. Letadlo má pak oproti dronu podle policistů výhodu v možnosti auto sledovat i v případě, že se jej nepodaří zastavit, využití dronu je v tomto směru omezené.

Oči na stopkách musejí mít i čeští řidiči, které by teoreticky mohl zachytit klasický dron v policejních barvách. Víme o devíti kusech vzdušných pomocníků na Pardubicku, na jižní Moravě a v jižních a středních Čechách. O tom, že by do výbavy policie přibyla nějaká bezpilotní letadélka, nemáme zprávy, alespoň prozatím.


Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 1 - Ruska policie ma bezpilotni letadla 01Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 2 - Ruska policie ma bezpilotni letadla 02Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 3 - Ruska policie ma bezpilotni letadla 03
Takto se vyzbrojili ruské policejní hlídky. Ve spolupráci s leteckým úřadem používají místo dronů dokonce bezpilotní letadélka

Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 4 - Dopravni policie Rusko bezpilotni letadla 01Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 5 - Dopravni policie Rusko bezpilotni letadla 02Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 6 - Dopravni policie Rusko bezpilotni letadla 03Policie má novou zbraň proti neukázněným řidičům. Je prakticky neviditelná - 7 - Dopravni policie Rusko bezpilotni letadla 04
Takto vypadají záběry z nich pořízené, třeba předjíždění na plné čáře dokumentují velmi jasně

Zdroj: Vsyako.net

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše