Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod

Jistě ne náhodou krátce po začátku prázdnin se polští policisté odhodlali k témuž co letos na jaře. Tentokrát se ale jejich protest týká celého Polska.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod

11.7.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jistě ne náhodou krátce po začátku prázdnin se polští policisté odhodlali k témuž co letos na jaře. Tentokrát se ale jejich protest týká celého Polska.

Pokud máte namířeno na dovolenou do Polska nebo přes něj alespoň jedete, nemusíte si nyní dělat velkou hlavu třeba s drobnými překročeními maximální povolené rychlosti. Polští policisté vás za takovou věc zastaví a domluví vám, žádný další postih ale následovat nebude. Opakuje se tak situace z jara letošního roku, kdy tehdy jen polské hlavní město zažilo protest policistů. Jejich vzdor spočíval v udělování pokut jen za vážné prohřešky, zbytek porušení řešili domluvou. Nedošlo kvůli tomu k rozmachu kriminality, nevzrostla nehodovost nebo cokoli podobného - bolelo to jen státní kasu.

Policisté tehdy ve Varšavě rozdali za celý duben jen 496 pokut, tedy v průměru necelých 17 za den. V předchozích třech měsících bylo peněžitých trestů v průměru přes 27 tisíc. Policisté tak protestovali především proti tomu, aby se jejich odměňování odvíjelo od počtu udělených pokut. To je vážně zvrácený stav - dobří policisté přece nejsou ti, kteří co nejvíce lidí potrestají, ale ti, kteří problematickému jednání svou aktivitou zcela předejdou. Poláci to vidí stejně, a tak za banality nerozdávaly pokuty vůbec.

Čekali jsme na výsledek dubnového protestu a nyní přišly aktuální informace. Příslušníci zahájili další protest, tentokrát celorepublikový. Od včerejška tak policisté po celém Polsku vedou tzv. italskou stávku, která spočívá opět jen ve slovní domluvě za jakékoli méně hrubé porušení zákona. Vypsání pokutového bloku zůstává pro ty nejvážnější případy.

Zaměstnanci bezpečnostních sborů chtějí ukončení zvrácené praxe honorování na základě udělených pokut. I proto také volají po zvýšení základních platů o 650 zlotých (3 890 Kč) na osobu, nový systém odměn a podporu na nemocenské. Vedoucí Rafał Jankowski popisuje vyhrocené nálady ve společnosti a říká, že se snaží zklidnit divoké emoce, aby se celá záležitost dala rozumně vyřešit.

Pokud vláda neustoupí, nevznikne dohoda. V takovém případě policisté neuhnou ani o krok a forma veřejného upozornění na bídné podmínky se bude stupňovat. Jankowski říká, že do protestu se zapojilo 99 % všech policistů a museli byste tedy mít velkou smůlu, abyste narazili na toho, který zůstává v obvyklých kolejích. Polská média pak informují, že zásadní omezení rozdávaní pokut ani tentokrát nezpůsobuje chaos - policisté dál dělají svou práci, jen zkrátka primárně neplní státní kasu penězi za rozdané pokutové bločky...


Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 1 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 01Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 2 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 02Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 3 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 03Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 4 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 04Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 5 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 05Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 6 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 06Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 7 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 07Policisté v Polsku přestali rozdávat pokuty po celé zemi, mají pro to sympatický důvod - 8 - Polsti policiste znovu nedavaji pokuty 08
Polští policisté znovu přestali dávat pokuty, mimo jiné nechtějí být honorováni podle toho, kolik jich rozdají

Zdroj: Do Rzeczy

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.